نگهداشتن ادرار و آسیب های آن به بدن

یك فوق تخصص كلیه و مجاری ادراری گفت: كودكان چهار و پنج ساله كه خیلی دستشویی را نگه می دارند می تواند مشكل زا باشد، مخصوصا در دختران، كه می تواند زمینه ساز عفونت ادراری یا برگشت ادرار دركلیه ها شود. بنابراین باید سریعا تخلیه ادرار انجام شود.

1401/12/15
|
16:03

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر محمد حسین شجاع مرادی، فوق تخصص كلیه و مجاری ادراری در گفتگو با رادیو سلامت گفت: مثانه انسان، حجم مشخصی از ادرار را می تواند در خود جای دهد و به تدریج كه پر می شود، پیغامی را به اعصاب و مغز می رساند كه باید منقبض شود، و این جاست كه فرد حسِ اولیه ادرار را پیدا می كنند و اگر بیمار ادرار نكند، فشار بیش تر و بالاتر می رود و مثانه منقبض تر می شود.
وی ادامه داد: به خاطر همین اگر به سیگنال های بدن، اعتنا نكنیم، به كلیه ها منتقل می شود و برای كلیه مشكلاتی را ایجاد می كند و از همه مهم تر خطر عفونت ایجاد می شود. جریان طبیعی ادرار برای جلوگیری از عفونت لازم است تا محیط مناسب برای رشد میكروب ها نباشد هر چی ادرار بیش تر نگه داشته شود عفونت ادراری نیز بیش تر می شود.
شجاع مرادی با تاكید بر اینكه از نگه داشتن ادرار تا حد امكان باید جلوگیری شود، بیان كرد: افرادی كه آب كم تری مصرف می كنند، هم خطر سنگ كلیه را بیش تر می كنند و در درازمدت باعث اختلال در هماهنگی اعصابِ مثابه می شود.
وی در پاسخ به این پرسش كه زمان خاصی می شود برای برای دفع ادرار درنظر گرفت؟، گفت: ادراری كه در بدن افراد تولید می شود، به حجم مایعات مثل آب و غیره بستگی دارد. از این رو، افرادی كه مایعات بیش تری مصرف می كنند، بیش تر نیاز به دفع ادرار دارند ؛ اما بیش تر از شش یا هفت بار نیاز غیرطبیعی درنظر گرفته می شود كه البته دلایل مختلفی دارد. در طول شب هم بیشتر از یك الی دو بار غیرطبیعی در نظر گرفته می شود.
این فوق تخصص كلیه و مجاری ادراری ادامه داد: افرادی كه در شب هنگام خواب به دفع ادرار نیاز پیدا می كنند بیش تر از یكی الی دو بار غیرطبیعی است و علت های مختلفی مثل بزرگی پروستات در آقایان و مصرف مایعات قبل از خواب، رژیم پر نمك ، كیفیت خواب، استرس و....دارد . خود بیدارشدن از خواب برای رفع ادرار طبعات زیادی دارد، چرا كه باعث خواب آلودگی فرد و بهم خوردن فشارخون و خواب طبیعی فرد می شود.
وی در پاسخ به این سوال كه در چه مواقعی باید به آلارم نیاز به دفع ادرار اقدام كنیم؟، ادامه داد: آلارم اول كه زده شده است باید به دفع ادرار اقدام كنیم، آلارم های دوم و سوم فشار بالاتر می شود و هماهنگی عضلات و اعصاب مثانه از بین می رود و در دراز مدت مشكلات زیادی را ایجاد می كند درصورت امكان در اولین آلارم باید این نیاز را رفع كرد .
شجاع مرادی در ادامه بیان كرد: كودكان چهار و پنج ساله كه خیلی دستشویی را نگه می دارند می تواند مشكل زا باشد، مخصوصا در دختران، كه می تواند زمینه ساز عفونت ادراری یا برگشت ادرار دركلیه ها شود. بنابراین باید سریعا تخلیه ادرار انجام شود.
این فوق تخصص كلیه و مجاری ادراری در پایان اظهارداشت: نگه داشتن ادرار عوارض دارد اما به شدت خیلی زیادی شاید بروز پیدا نمی كند، و در مدت كوتاه اگر درد شدیدی در مثانه ایجاد شد باید به دكتر مراجعه كنند. با نگه داشتن دستشویی، جداره ی مثانه بزرگ می شود و منقبض تر می شود و فشار زیادی وارد و ادرار، بیش تر می شود از این رو، اكیدا توصیه می شود كه این كار را انجام ندهید.

دسترسی سریع