هیچ برنامه ای نباید جایگزین شبكه بهداشتی درمانی كشور شود

رییس فرهنگستان علوم پزشكی، بر تكمیل و ارتقاء شبكه بهداشتی درمانی تاكید كرد و گفت: همه برنامه‌ها باید بر همین محور باشد و عناوین دیگر جایگزین آن نشود.

1403/01/21
|
08:51

معاون بهداشت وزارت بهداشت و جمعی از مدیران ارشد معاونت بهداشت با هیأت رئیسه فرهنگستان علوم پزشكی كشور دیدار و گفتگو كردند.

سید علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشكی، در سخنانی با تاكید بر اهتمام ویژه در جهت ارتقا عملكرد شبكه بهداشتی درمانی كشور این شبكه و طرح ادغام را زیربنای نظام سلامت كنونی دانست و خواستار تحكیم و تقویت این دو حوزه مهم شد.

در این نشست اعضای هیأت رئیسه فرهنگستان نیز خاطرنشان كردند كه از فرصت باقی مانده دولت سیزدهم استفاده شود تا فعالیت‌های موردنظر در جهت تكمیل و ارتقای عملكرد حوزه بهداشت و شبكه بهداشتی درمانی با تلاش بیشتر منجر به دستاوردهای موثرتری گردد.

حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، در این نشست بر اولویت قراردادن برنامه‌هایی در زمینه بیماری‌های غیرواگیر، بهداشت محیط در مدارس و موضوع جمعیت در سال جدید تاكید كرد.

سیدحسن امامی رضوی دبیر فرهنگستان علوم پزشكی نیز در سخنانی بر اهمیت تربیت نیروی انسانی مناسب و كارآمد برای به‌كارگیری در طرح مراقبان سلامت تاكید كرد و گفت: اگر ما نیروی انسانی را به درستی تربیت كنیم و در جایگاه مناسب قرار دهیم، طرح سلامت خانواده به درستی اجرا خواهد شد.

در این نشست، عباس علی پور رئیس مركز مدیریت شبكه وزارت بهداشت، ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت‌های صورت گرفته در زمینه شبكه‌های بهداشتی‌درمانی گفت: شبكه بهداشتی درمانی مهم‌ترین ساختار نظام سلامت در كشور است و تمام تلاش ما این است كه هر اقدامی كه انجام می‌شود در بستر شبكه بهداشت صورت گیرد.

وی بر تقویت شبكه بهداشتی در كشور تاكید و تصریح كرد: با توجه به تغییر الگوی خدمات دارای اولویت از سطح روستایی به سطح شهری، در بحث جمعیت و دسترسی‌های روستایی و…، ما نیازمند به روز رسانی تجهیزات، و نیز تقویت زیرساخت‌ها هستیم و در سال 1403 هدف‌گذاری و برنامه ریزی‌ها در این زمینه صورت گرفته است.

علی‌پور افزود: در ارزیابی‌های وزارت بهداشت در اوایل سال 1403 مشخص شد میزان برخورداری از خدمات سلامت وضع بهتری پیدا كرده است و ما در شیوه‌نامه جدید، بحث آموزش را بیشتر مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی همچنین به بسته‌های خدمتی اشاره كرد و افزود: بازنگری بسته‌های خدمتی با همكاری متخصصان حوزه سلامت صورت گرفته است و ما آمادگی داریم تا متناسب با بسته‌های خدمتی، ارائه دهندگان خدمات سلامت را آموزش دهیم.

در پایان مقرر شد در راستای پیشبرد اهداف بهداشتی و درمانی، همكاری‌های جدی تر و موثرتری میان فرهنگستان‌علوم‌پزشكی كشور و معاونت بهداشت وزارت بهداشت، صورت پذیرد. سازمان جهانی بهداشت امسال شعار «سلامت؛ حق من است» را برای روز جهانی بهداشت انتخاب كرده است.

در پایان این نشست مشترك، رئیس فرهنگستان علوم پزشكی مجدداً بر تكمیل و ارتقا شبكه بهداشتی درمانی تاكید و تصریح كرد: همه برنامه‌ها باید بر همین محور باشد و عناوین دیگر جایگزین آن نشود.

دسترسی سریع