شناسایی بیش از 21 هزار خیر در حوزه سلامت

مدیركل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت گفت: بانك اطلاعاتی 3 هزار تشكل مردم ‌نهاد حوزه سلامت تهیه شده است.

1402/03/07
|
12:04

مشاور وزیر بهداشت در امور اجتماعی در نشست رئیس سازمان امور مالیاتی كشور كه با جمعی از خیرین، موسسات خیریه و تشكل‌های مردم‌نهاد برگزار شد گفت: خیرین به ویژه در حوزه سلامت مسائل مهمی دارند كه به دست سازمان امور مالیاتی گشوده می‌شود.

مهندس محمودی لموكی در ادامه با پرداختن به ضرورت واگذاری امور غیرحاكمیتی به مردم و بهره‌گیری شایسته و برنامه‌ریزی شده از ظرفیت خیرین كشور افزود: پیشنهاد من تشكیل كارگروهی با جلسات منظم با حضور رئیس و معاونان سازمان امور مالیاتی، افراد صاحب نظر و خیرین مطرح و فعال كشور برای مشكل‌گشایی و تسهیل روند و امور مربوطه است.

مشاور وزیر بهداشت در امور اجتماعی و دبیر كارگروه خیرین و مشاركت مردمی در پایان با تاكید بر خدمات ارزشمند خیرین سلامت افزود: یكی از مسائل مهم شمول خدمات و هزینه‌كرد‌های خیرین در حوزه سلامت از معافیت مالیات بر ارزش افزوده است كه نكته‌ای بسیار درخور توجه و راه‌گشا است.

سپس مدیركل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت وزارت بهداشت با قدردانی از حضور همیشگی خیرین و تشكل‌های مردم‌نهاد در این سال‌ها به عنوان بازوی توانمند نظام سلامت گفت: جایگاه كار خیر در كشور، جایگاهی والا و درخور توجه است چنان‌كه ایران در بازه زمانی ده‌ساله منتهی به 2021 میلادی، رتبه 22 جهان را به خود اختصاص داده و این در حالی است كه بسیاری از خدمات و امور خیر در آمار‌ها درج نشده و مسلما اگر آن‌ها در نظر گرفته شود، ایران جایگاه به مراتب بهتری در این فهرست خواهد داشت.

مهندس حیدری‌پور در ادامه به معرفی حوزه تخت مدیریت خود پرداخت و افزود: در اداره كل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت، سه اداره امور خیرین، سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه و مسئولیت‌پذیری اجتماعی سلامت فعال هستند و امور مربوطه از این طریق پیگیری می‌شود.

مدیركل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت با اشاره به تهیه بانك‌های اطلاعاتی در حوزه‌های مختلف مرتبط افزود: تاكنون بیش از 21 هزار خیر در حوزه سلامت كشور شناسایی و ثبت شده‌اند و با آن‌ها ارتباط داریم. همچنین بانك اطلاعات 3 هزار تشكل مردم‌نهاد حوزه سلامت تهیه شده و در 2 سال اخیر بیش از هزار فقره از این موسسات با هماهنگی نهاد‌های صادركننده پروانه تاسیس آنها، مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار گرفته‌اند.

مهندس حیدری‌پور رویكرد مسئولیت‌پذیری اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی در حوزه سلامت را بسیار مهم و تازه‌پا عنوان كرد و افزود: بی‌شك این رویكرد در آینده بسیار نزدیك، نقشی مهم و تاثیرگذار در جامعه و برقراری عدالت در سلامت خواهد داشت.

مدیركل سازمان‌های مردم‌نهاد و خیرین سلامت در پایان ابراز امیدواری كرد این نشست منشا خیر شود و در جهت تسهیل امور خیرین اثرگذار باشد.

دسترسی سریع