رژیم غذایی بر الگوی خواب ورزشكاران موثر است

طبق یك مطالعه جدید، تغذیه می تواند بر زمان خواب تاثیر داشته باشد.

1402/02/06
|
12:47

محققان دریافتند ورزشكارانی كه كربوهیدرات‌ها و ویتامین‌های B12 و C بیشتری مصرف می‌كنند، تمایل دارند زودتر بخوابند و زودتر هم از خواب بیدار شوند.

به گفته نویسندگان، ممكن است این مواد مغذی سنتز هورمون‌های حیاتی تنظیم‌كننده خواب از جمله سروتونین و ملاتونین را افزایش دهند.

«لورن رنتز»، محقق ارشد از دانشگاه ویرجینیای غربی، گفت: «ما می‌دانیم كه خواب به بدن كمك می‌كند تا از استرس‌های فیزیكی و ذهنی روزانه رهایی یابد و بر عملكرد فیزیكی و ذهنی آینده تأثیر بگذارد.»

برای این مطالعه، محققان الگوهای خواب و تغذیه 23 زن را كه فوتبال بازی می‌كردند، ارزیابی كردند. هر یك از ورزشكاران یك حلقه هوشمند به دست داشتند كه خواب آنها را به مدت 31 شب در طول فصل پیگیری می‌كرد. آنها همچنین میزان غذای مصرفی خود را در سه روز آخر ثبت كردند.

این مطالعه ارتباط بین مصرف مواد مغذی و زمان خواب اما نه مدت زمان خواب را نشان داد.

اكثر ورزشكاران به طور متوسط هفت تا هشت ساعت خواب در شبانه روز داشتند. حدود نیمی از آنها كمبود ویتامین A و K و همچنین پروتئین داشتند. تقریباً همه در مصرف مقادیر توصیه شده ویتامین D و كربوهیدرات‌ها ناموفق بودند.

نویسندگان گفتند كه نتایج نشان می‌دهد كه چگونه جنبه‌های مختلف سلامت می‌تواند به عملكرد و پتانسیل بهبود كمك كند.

گام بعدی ارزیابی الگوهای سلامت مشابه در گروه بزرگ‌تری از افراد است. نویسندگان قصد دارند بررسی كنند كه چگونه این الگوها ممكن است بر موفقیت ورزشكاران تأثیر بگذارد.

دسترسی سریع