20 درصد كودكان مصدوم از حوادث ترافیكی در بیمارستان بستری می شوند

رییس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت گفت: سالانه حدود یكهزار و 700 كودك در اثر سوانح و حوادث جان خود را از دست می دهند كه 40 درصد آن ناشی از حوادث حمل و نقل است.

1396/06/13
|
12:19

دكتر حامد بركاتی، رییس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت، در گفتگو با شبكه رادیویی سلامت با بیان اینكه دلیل مصدومیت و فوت كودكان یك ماهه تا پنج سال و حتی حوادثی كه در زمان بارداری رخ می دهد، كاملا متفاوت است، افزود: بر اساس آمار مربوط به سال 94، علت فوت حدود 20 درصد كودكان به حوادث غیرعمدی مربوط می شود.
به گفته وی، بیماری های ژنتیكی 20 درصد، بیماری سیستم تنفسی 11.5 درصد، مشكلات عصبی 8 درصد، بیماری عروقی 7 درصد، بیماری های متابولیكی 6 درصد علت فوت كودكان است.
بركاتی در ادامه با اشاره به مرگ حدود 9 هزار كودك كمتر از 5 سال در اثر سوانح و حوادث بیان كرد: سالانه حدود یكهزار و 700 كودك به همین دلیل جان خود را از دست می دهند كه 40 درصد ناشی از حوادث حمل و نقل است.
وی متذكر شد: تفاوتی كه در حوادث ترافیكی برای كودكان وجود دارد، این است كه عامل انسانی برای آنها صادق نیست. به بیان دیگر، كودك در اینجا مفعول است كه به دلیل غفلت راننده یا شدت حادثه جان خود را از دست می دهد.
رییس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت تصریح كرد: حدود 20 درصد كودكان به دلیل آسیب و صدمات ناشی از حوادث ترافیكی در بیمارستان بستری می شوند.
وی با اشاره به آمار سال 94 یادآور شد: انسداد تنفسی 13.5 درصد، غرق شدن 11.5 درصد و مسمومیت 9 درصد علت فوت كودكان را شامل می شود.
بركاتی ادامه داد: سقوط 6.5 درصد، برخورد با اجسام سخت 3 درصد، قرار گرفتن در معرض دود و شعله آتش 3.5 درصد، تماس با آب داغ و حرارت 2.5 درصد، اشعه برق 3 درصد، گاز گرفتگی حیوانات و یا لمس گیاهان سمی 2 درصد، خشونت و تجاوز 1.5 درصد علت مرگ كودكان را شامل می شود.
این مقام مسئول گفت: برای آموزش به كودك، در وهله اول باید این مهم را مدنظر داشت كه وی می بایست درك صحیح از روابط علمی داشته باشد و در قدم بعد به آموزش روی آوریم.
ریس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت با اشاره به دلایل عمده فوت كودكان بیان داشت: 1.5 درصد كودكان جان خود را به دلیل خشونت و تجاوز از دست می دهند.
وی با بیان اینكه زمانی كه آموزش به نگرش تبدیل شود، می توانیم عملكرد موفقی داشته باشیم، متذكر شد: زمانی كه قصد داریم به صورت متمركز یك حادثه اجتماعی و راهكارهای پیشگیری از آن را بررسی كنیم، باید محدودیت هایی كه می توان برای یك انسان در نظر گرفت را مدنظر قرار دهیم كه آموزش بخشی از آن است.
بركاتی تصریح كرد: طبق بررسی های انجام شده، پسرها بیش از دختران دچار حادثه می شوند كه با افزایش سن این اختلاف بیشتر می شود.
وی با اشاره به اینكه 58 درصد پسران تا سن 5 سال دچار حادثه می شوند، گفت: طبق آمارهای جهانی، عوارض ناشی از حوادث ترافیكی، غرق شدگی، سوختگی، مسمومیت، خفگی با جسم سخت، خشونت علیه كودكان و آسیب های ورزشی، دلایل عمده فوت كودك یا از كار افتادگی وی می شود.
رییس اداره سلامت كودكان وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان كرد: هنوز درصد عمده ای از مردم، حادثه را قضا و قدر می دانند؛ در حالی كه حادثه قابل پیشگیری است اگر برای آن برنامه ریزی شود.
یادآور می شود، نخستین جشنواره كشوری پیشگیری از سوانح و حوادث به همت شبكه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شركت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یكم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir و یا سایت جشنواره به آدرس www.jpsh.ir ارسال كنند.

دسترسی سریع