از ساعت به مدت

رادیو سلامت

پاسخگو

چطور با گازهای شیمیایی منتشرشده در محیط‌ برخورد كنیم؟

اگر با گازهای شیمیایی منتشرشده در محیط‌های باز و بسته روبرو شدید، راهكارهای مقابله و ایجاد ایمنی وجود دارد كه در مطلب پیشرو با آن آشنا می‌شوید.

1401/12/20
|
10:29

این روزها مصرف مواد شیمیایی در منازل به علت نظافت خانه‌ها و روف و روب منازل زیاد شده است.از طرفی دیگر در برخی مدارس سطح كشور با مسمومیت‌های دانش‌آموزان به علتی تقریبا نامعلوم روبرو هستیم.

بوی تخم مرغ گندیده، یا میوه خراب شده و... بوی مشمئز كننده و مسموم كننده‌ای است كه این روزها تعدادی از دانش‌آموزان را با خود درگیر كرده و به بیمارستان می‌كشاند.كارشناسان معتقد هستند كه این مسمومیت و درگیر شدن دانش‌آموزان با نشانه های تظاهرا بالینی مربوط به مواجهه با مواد شیمیایی است.

پیمان صابریان،معاون آموزش‌، پژوهش و فناوری جمعیت هلال احمر درباره اینكه «اگر در معرض انتشار مواد شیمیایی در محیط قرار گرفتیم، چه باید بكنیم؟»، گفت:بستگی دارد كه هنگام مواجهه با انتشار مواد شیمیایی در فضای باز باشیم یا بسته؟ اما به طور كلی هرگاه در هر محیطی دچار علائمی چون خارش، قرمزی و التهاب پوست شدید، در صورت امكان ابتدا سعی كنید با آرامش محیط را ترك كنید و پس از خروج از محیط اگر امكان آن را دارید لباس‌های خود را عوض كنید و البسه آلوده را در داخل پلاستیك قرار داده و كیسه را محكم ببندید.

وی ادامه داد: در صورت سوزش چشم و یا اشك ریزش، چشمان خود را با آب تمیز و‌ ولرم بشوییم و اگر از لنز چشمی استفاده می‌كنیم، آن را سریعا از چشم خارج كنید.

صابریان در ادامه درباره اقدامات ایمنی هنگام انتشار مواد شیمیایی در محیط‌های بسته، گفت: هنگام خروج از محیط بسته‌ای كه در آن عوامل شیمیایی منتشر شده‌است، چراغ‌ها، لوازم برقی و سیستم‌های گرمایشی، سرمایشی و سیستم‌های تهویه را خاموش كنید.

وی افزود: در و پنجره محل آلوده را ببندید و به توصیه‌های نیروهای امدادی گوش كنید و پس از رسیدن به محیط باز در صورت امكان در جهت خلاف باد حركت كنید.

صابریان گفت: اگر در هنگام انتشار مواد شیمیایی در محیط باز بودید هر چه سریعتر خود را به خانه یا ساختمان عمومی نزدیك برسانید و تا زمانی كه مسئولان اعلام نكردند آنجا را ترك نكنید و در هنگام ماندن در محیط امن درها و پنجره‌ها را ببندید. همچنین تجهیزاتی كه هوا را از بیرون به داخل می‌كشد مثل دستگاه‌های تهویه را خاموش كنید و از شومینه استفاده نكنید.

معاون آموزش، پژوهش و فناوری هلال احمر گفت: اگر احساس كردید امكان ورود عامل شیمیایی به صورت گاز یا بخار به داخل ساختمان وجود دارد، تمام درزهای اتاق را ببندید و یك پارچه چند لایه یا حوله را روی بینی و دهان خود بگذارید.

وی مجددا تاكید كرد: اگر بیرون هستید و نمی‌توانید وارد فضای امن شوید، در جهت مخالف باد حركت كنید.

دسترسی سریع
پاسخگو