پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

رادیو سلامت

پاسخگو

علت ایجاد شوره سر

یك متخصص پوست و مو گفت: در شوره های چرب، هدف ما، كنترل كردن و درمان آن است ، كه راه های درمان شوره سر را پزشك متخصص تشخیص می دهد و فرد حتما باید به پزشك مراجعه كند.

1401/12/16
|
11:02

دكتر محمدرضا قاسمی، متخصص پوست و مو در گفت و گو با رادیو سلامت با بیان اینكه شوره سر واژه ی كلی است كه ما به كار می بریم كه علت های زیادی در بروز و تشدید آن دخیل است، افزود: شوره سر، ماحصلِ رشد یك میكروب طبیعی پوست به اسم مالاسزیا است كه روی پوست سر رشد می كند و مواد اسیدی تولید می نماید كه باعث ایجاد قرمزی در پوست می گردد؛ و چون این میكروب، چربی دوست است و پوست سر نیز پوست خیلی چرب می باشد، از این بیماری به اسم درماتیت سبورئیك یاد می شود. این بیماری بیش تر در پوست سر ابروها و داخل گوش را درگیر می كند و بیشتر در سن بلوغ خودش را نشان می دهد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران در ادامه افزود: شوره سر غیر از شوره چرب، شوره خشك نیز است؛ كه این ها می تواند در بیماری هایی كه پوست سر را خشك می كنند همچون كم كاری تیرویید و تعریق بیش تر شود؛ و یا در خانم هایی كه حالت رنگی شدید و پوسته پوسته روی سرشان ایجاد می شود، كه آن شوره خشك است.
وی در ادامه بیان كرد: بسته به نوعِ حساسیت های افراد، ما شاهد شوره سر هستیم. آلرژی و حسایت می تواند ارثی باشد، پس در نتیجه می تواند شوره سر هم ارثی باشد؛ اما شوره سر از نوع چرب، معمولا پایه ژنتیكی ندارد و چون میكروب طبیعی است ما نمی توانیم آن را ریشه كن كنیم. از این رو، در شوره های چرب، هدف ما، كنترل كردن و درمان آن است ، كه راه های درمان شوره سر را پزشك متخصص تشخیص می دهد و فرد حتما باید به پزشك مراجعه كند.
قاسمی در ادامه تصریح كرد: در نوع شوره چرب ممكن است چربی ناحیه های مختلف سر متفاوت باشد و در نتیجه شدت شوره هم متفاوت است. كسی كه جلوی سرش را دستكاری می كند تحریك چربی ها را بیش تر می كند.
متخصص پوست و مو در پایان اظهارداشت: درماتیت سبورئیك چرب، پوست را درگیر می كند، و داخل ابرو، خط خنده، شیار كنار بینی، و... این موراد همه یك نوع از شوره چرب هستند كه درمان آن ها یكی است؛ اما محل شوره، متفاوتی دارند.

دسترسی سریع
پاسخگو