از ساعت به مدت

رادیو سلامت

پاسخگو

ابتلا به كووید خفیف ممكن است موجب تغییر در مغز شود

محققان برزیلی گزارش می دهند افرادی كه ماه ها پس از ابتلا به مورد خفیف كووید19 دچار اضطراب و افسردگی می شوند، ممكن است دچار تغییراتی در ساختار و عملكرد مغزشان شده باشند.

1401/12/08
|
15:45

دكتر «كلاریسا یاسودا» از دانشگاه كامپیناس در سائوپائولو برزیل، گفت: «هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد كووید طولانی وجود دارد، كه شامل طیف وسیعی از مشكلات سلامتی، از جمله اضطراب و افسردگی، ماه‌ها پس از ابتلاء است».

وی در ادامه می‌افزاید: «یافته‌های ما نگران‌كننده است، زیرا حتی افراد مبتلا به یك مورد خفیف كووید 19 نیز ماه‌ها بعد تغییراتی را در مغز خود نشان می‌دهند. مطالعات بیشتری برای شناسایی درمان‌ها برای جلوگیری از هر گونه تأثیر طولانی‌مدت بر كیفیت زندگی افراد مورد نیاز است.»

برای درك این موضوع، محققان 254 نفر را كه عفونت خفیف كووید 19 داشتند مورد مطالعه قرار دادند. به طور متوسط، بیماران 41 ساله بودند و سه ماه قبل مبتلا به كووید 19 شده بودند.

هر یك از شركت‌كنندگان آزمایش‌های علائم اضطراب یا افسردگی را تكمیل كردند و اسكن مغزی گرفتند.

محققان دریافتند در مجموع 102 نفر علائم اضطراب و افسردگی و 152 نفر هیچ علائمی نداشتند.

سپس محققان به دنبال شواهدی از انقباض در ماده خاكستری مغز بودند. اسكن‌های مغزی با 148 نفری كه كووید 19 نداشتند مقایسه شد.

كسانی كه كووید 19 داشتند و اضطراب و افسردگی را تجربه می‌كردند، ناحیه لیمبیك مغزشان كه در حافظه و پردازش عاطفی نقش دارد، كوچك شده بود. افرادی كه پس از كووید 19 هیچ علامتی از اضطراب و افسردگی نداشتند، این قسمت مغزشان كوچك نشده بود.

محققان با استفاده از نوع خاصی از نرم افزار برای تجزیه و تحلیل شبكه‌های دارای فعالیت مغزی در حالت استراحت، عملكرد مغز و تغییرات در اتصال بین نواحی مغز را بررسی كردند.

محققان تغییرات عملكردی گسترده‌ای را در هر یك از 12 شبكه ای كه در گروه با علائم اضطراب و افسردگی آزمایش كردند، یافتند.

گروه كووید بدون علائم نیز تغییراتی داشت، اما در پنج شبكه به جای 12 شبكه.

یاسودا می‌گوید: «بزرگی این تغییرات نشان می‌دهد كه می‌توانند به مشكلاتی در حافظه و مهارت‌های فكری منجر شوند، بنابراین ما باید در حال بررسی درمان‌های جامع حتی برای افرادی باشیم كه به طور خفیف تحت تأثیر كووید 19 قرار دارند.»

دسترسی سریع
پاسخگو