فراسو شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

فراسو

همه سیگارها به یك اندازه به DNA آسیب می رسانند

مطالعه جدید مبتنی بر شواهد قبلی نشان می‌دهد استعمال سیگار الكترونیكی سالم‌تر از سیگار سنتی نیست.

1401/11/30
|
11:55

در تجزیه و تحلیل سلول‌های اپیتلیال گرفته شده از دهان افراد سیگاری، سیگاری‌ها و افرادی كه هرگز سیگار نكشیده‌اند، دریافتند كه استعمال كننده‌های سیگارهای الكترونیكی و سیگاری‌های سنتی بیش از دو برابر افراد غیرسیگاری دچار آسیب DNA می‌شوند.

كسانی كه بیشتر سیگار می‌كشیدند، آسیب DNA بیشتری داشتند.

سلول‌های اپیتلیال، دهان را پوشانده اند. آسیب DNA یك تغییر اولیه است كه با افزایش خطر ابتلاء به سرطان و بیماری‌های التهابی مرتبط است.

«احمد بصارتی نیا»، نویسنده ارشد این مطالعه از دانشكده پزشكی كك در لس آنجلس، گفت: «برای اولین بار، ما نشان دادیم كه هر چه افراد استعمال كننده سیگارهای الكترونیكی بیشتر سیگارهای الكترونیكی استفاده كنند، و هر چه مدت طولانی‌تر از آن استفاده كنند، آسیب DNA بیشتری در سلول‌های دهان آنها رخ می‌دهد.»

بصارتی نیا در بیانیه خبری دانشكده گفت: «الگوی مشابه در افراد سیگاری سنتی نیز وجود داشت.»

در این مطالعه، محققان 72 بزرگسال سالم را كه مورد مصاحبه قرار گرفتند و تحت آزمایش بیوشیمیایی قرار گرفتند، انتخاب كردند.

شركت كنندگان در مطالعه به سه گروه تقسیم شدند: ویپرهایی كه هرگز سیگار سنتی نكشیده بودند. سیگاری‌هایی كه هرگز سیگار الكترونیكی نكشیده بودند. و افرادی كه سابقه استعمال هیچ یك از سیگارها را نداشتند.

محققان همچنین داده‌هایی را در مورد تعداد دفعات و مدت زمانی كه شركت كنندگان سیگار سنتی یا سیگار الكترونیكی می‌كشیدند جمع آوری كردند.

سپس محققان نمونه‌ای از سلول‌های اپیتلیال را از دهان هر شركت‌كننده جمع‌آوری كردند و از نظر آسیب به ژن‌های خاصی كه نشان‌دهنده حمله به ژنوم هستند، آزمایش كردند.

این آزمایش‌ها سطوح مشابهی از آسیب DNA را بین افراد سیگاری سنتی و الكترونیكی نشان داد: به ترتیب 2.6 برابر و 2.2 برابر نسبت به افراد غیر مصرف كننده.

بصارتی نیا گفت: «دستگاه‌ها و طعم‌هایی كه بیشترین مصرف را در بین جوانان و بزرگسالان دارند، بیشترین آسیب را به DNA می‌رسانند.»

دسترسی سریع
فراسو