از ساعت به مدت

رادیو سلامت

پاسخگو

حساسیتهای دارویی خود را بشناسید/ نشانه های مسمومیت های دارویی چیست؟

بیمار و پزشك باید بدانند كه به كدام داروها حساسیت دارند تا هر زمانی كه مراجعه كردند، پزشك بداند كدام داروها را برای بیمار تجویز نكند.

1401/11/26
|
14:35

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، خانم دكتر الناز ذوقی، متخصص داروسازی بالینی با بیان اینكه مسمومیت انواع مختلفی دارد، در گفت و گو با رادیو سلامت گفت: هنگامی كه دوز یك دارو یا یك ماده مصرفی، از دوز درمانی بیش تر و افزایش پیدا می كند مسمومیت رخ می دهد كه می تواند به طور عمدی یا اتفاقی باشد.
وی ادامه داد: از مسمومیت هایی دارویی كه به طور ناگهانی و اتفاقی رخ می دهد می توان به مسمومیتی اشاره كرد كه بیمار در ناحیه كبد و كلیه اختلال عملكرد پیدا كرده باشد.
ذوقی در ادامه بیان كرد: همچنین مصرف داروها در دو طیف سنی كودكان و سالمندان به دلیل فاكتورهای فیزیولوژیكی كه دارند می تواند با احتمال بیشتری منجر به مسمومیت شود. تهوع و استفراغ جز علائم شایع مصرف داروها هستند كه البته می توان برخی داروها را با مصرف غذا، میل كرد تا این علائم را كنترل نمود.
وی در خصوص نشانه های مسمومیت دارویی افزود: اغلب مسمومیت دارویی نشانه دارد و بسته به دارویی كه مصرف می شود ممكن است علائم متفاوت باشد؛ اما علائم گوارشی مشترك همچون حالت تهوع، استفراغ، دل درد و ضعف، ممكن است برای بسیاری از داروها رخ دهد. به خصوص در مسمومیت با داروهایی كه كاربردهای اعصاب و روان دارند یا آرام بخش هستند.
این متخصص داروسازی بالینیدر ادامه تصریح كرد: اختلال هوشیاری، تنگی نفس، كاهش تنفس و تشنج نیز از نشانه های جدی مسمومیت دارویی هستند، كه فرد با این علاوم باید هرچه سریع تر به اورژانس مراجعه كند.
وی ادامه داد: افراد در حد مسمومیت های دارویی ساده می توانند همه روزه از ساعت 8 الی 20 با شماره تلفن 190 تماس بگیرند و با نشانه های بیماری شان را شرح دهند تا اگر خطر جدی باشد به اورژانس انتقال داده شوند و اگر جدی نبود، توسط متخصص داروساز، دستورالعمل های كنترل در خانه ارائه می شود.
ذوقی در پایان اظهارداشت: اگر افراد بعد از مصرف دارو همچون داروهای سرماخوردگی یا استانینوفن، بدن یا صورت شان ورم می كند، این عارضه مسمومیت دارویی نیست ولی عارضه جدی و حساسیتی است و باید به پزشك متخصص مراجعه كنند.

دسترسی سریع
پاسخگو