از ساعت به مدت

رادیو سلامت

پاسخگو

درمان جدید یبوست فقط با مصرف یك قرص

یك درمان جدید برای یبوست مزمن ممكن است بدون نیاز به استفاده از داروهای متعدد تسكین دهنده باشد.

1401/11/24
|
16:21

این یك قرص ارتعاشی به نام Vibrant است كه روده بزرگ را تحریك می‌كند.

اگرچه این قرص توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده در آگوست گذشته تأیید شد، پزشكان می‌توانند از این هفته شروع به تجویز آن كنند.

به گفته محققان، قرص‌ها حاوی مواد سمی نیستند، و خطر عفونت، گیر كردن، تحریك بافت‌ها یا تداخل با سایر وسایل پزشكی را ندارند.

فردی كه این قرص برایش تجویز شده است، آن را هر روز قبل از خواب مصرف می‌كند. سپس قرص از معده و روده كوچك عبور می‌كند و حدود 14 ساعت بعد به روده بزرگ می‌رسد و سلول‌های عصبی را تحریك می‌كند.

انجام این كار باعث انقباضات ماهیچه‌ای می‌شود كه غذا را به بیرون منتقل می‌كند. سپس قرص همراه با مدفوع از بدن خارج می‌شود.

این قرص‌ها از موادی با درجه پزشكی درست شده اند كه مشابه آن چیزی است كه متخصصان گوارش برای دوربین‌های قرص استفاده می‌كنند.

Vibrant برای 10 تا 20 درصد افرادی كه با یبوست مزمن زندگی می‌كنند، به دلایل نامعلومی كمتر از سه بار در هفته اجابت مزاج دارند و معمولاً مدفوع سفت و دردناكی دارند، در نظر گرفته شده است.

برای مطالعه این قرص، 200 نفر مبتلا به یبوست مزمن به مدت هشت هفته Vibrant مصرف كردند، در حالی كه 149 نفر دیگر یك دارونما مشابه دریافت كردند.

در گروهی كه قرص‌های Vibrant واقعی مصرف كردند، 40 درصد حداقل یك بار در هفته اجابت مزاج اضافی داشتند، مدفوع نرم‌تر و نفخ كمتری داشتند. حدود 23 درصد دو یا چند دفعه اضافی در هفته اجابت مزاج داشتند.

گروه دارونما همچنین اجابت مزاج بیشتری را گزارش كردند كه حدود 23٪ حداقل یك بار بیشتر و 12٪ حداقل دو یا چند اجابت مزاج اضافی را تجربه كردند.

با این حال، ارتعاشات ممكن است هنگام حركت در بدن كمی ایجاد قلقلك كنند.

به نظر می‌رسد كه عوارض جانبی بسیار كم بوده و تعداد بیشتری از افراد در گروه دارونما نسبت به گروه قرص‌های ویبره، عوارضی جانبی را گزارش كرده اند. این قرص باعث اسهال نمی‌شود، كه در مورد بیشتر ملین های تجویزی صدق نمی‌كند.

دسترسی سریع
پاسخگو