پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

رادیو سلامت

پاسخگو

تعریق زیاد نشانه چیست؟

تعریق بیش از حد به دلیل هایپرهیدروزیس می تواند یك مشكل كوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. برخی از افراد را در بیشتر زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد.هیچ درمان قطعی برای هیپرهیدروزیس وجود ندارد، اما پزشك شما ممكن است یك ضد تعریق قوی توصیه كند.

1401/07/02
|
11:33

هایپرهیدروزیس چیست؟
در هیپرهیدروزیس، غدد عرق بدن شما بیش از حد كار می كنند. این فعالیت بیش از حد باعث می‌شود در زمان‌ها و مكان‌هایی كه افراد دیگر عرق نمی‌كنند، زیاد عرق كنید.

گاهی اوقات، یك وضعیت یا احساس پزشكی (مانند اضطراب) باعث تعریق بیش از حد می شود. برای بسیاری از افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس، كنترل علائم می تواند یك چالش دائمی باشد.

هیپرهیدروز كانونی چیست؟
هیپرهیدروزیس كانونی یك اختلال پوستی مزمن است كه می توانید آن را از خانواده خود به ارث ببرید. این ناشی از یك جهش (تغییر) در ژن های شماست. به آن هایپرهیدروز اولیه نیز گفته می شود. اكثر افرادی كه بیش از حد عرق می كنند، هیپرهیدروزیس كانونی دارند.

هیپرهیدروزیس كانونی معمولاً فقط زیر بغل، دست ها و پاها و سر را درگیر می كند. معمولاً در اوایل زندگی، قبل از 25 سالگی شروع می شود.

هیپرهیدروزیس عمومی چیست؟
هیپرهیدروزیس عمومی تعریق بیش از حد است كه به دلیل یك مشكل پزشكی دیگر اتفاق می افتد. بسیاری از شرایط پزشكی (مانند دیابت و بیماری پاركینسون) می توانند باعث شوند بدن شما بیش از حد معمول عرق كند. برخی از داروها، مانند ناپروكسن و مكمل‌های روی، به عنوان یك عارضه جانبی باعث تعریق اضافی می‌شوند.

هیپرهیدروزیس عمومی كه به آن هایپرهیدروزیس ثانویه نیز گفته می شود، در بزرگسالان رخ می دهد.

هایپرهیدروزیس چقدر شایع است؟
برآوردها حاكی از آن است كه بین 2 تا 5 درصد از مردم ایالات متحده هیپرهیدروزیس دارند. با این حال، این تعداد ممكن است بیشتر نیز باشد. بسیاری از افرادی كه بیش از حد عرق می كنند در مورد علائم خود صحبت نمی كنند و هرگز به پزشك خوددرباره علائم خود گزارشی نمی دهند. این امر سنجش تعداد افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس را دشوار می كند.

علت هایپرهیدروزیس چیست؟
عرق كردن به این معناست كه وقتی بدن شما خیلی گرم می شود (زمانی كه ورزش می كنید، مریض یا واقعاً عصبی هستید) خود را خنك می كند. اعصاب به غدد عرق شما می گویند كه شروع به كار كنند. در هیپرهیدروزیس، غدد عرق بدون هیچ دلیلی اضافه كار می كنند و عرق تولید می كنند كه شما به آن نیاز ندارید.

هیپرهیدروزیس كانونی معمولاً ناشی از موارد زیر است
غذاها و نوشیدنی ها: از جمله اسید سیتریك، قهوه، شكلات، كره بادام زمینی و ادویه جات
استرس و اضطراب: استرس عاطفی و اضطراب
حرارت و گرما
آسیب نخاعی
هیپرهیدروزیس عمومی یا ثانویه معمولا ناشی از موارد زیر است
Dysautonomia (اختلال خودكار)
گرما، رطوبت و ورزش
عفونت هایی مانند سل
بدخیمی ها، مانند بیماری هوچكین (سرطان سیستم لنفاوی)
یائسگی
بیماری ها و اختلالات متابولیك، از جمله پركاری تیروئید ، دیابت ، هیپوگلیسمی (قند خون پایین) ، فئوكروموسیتوم (تومور خوش خیم در غدد فوق كلیوی)، نقرس و بیماری هیپوفیز
استرس روانی شدید
برخی از داروهای تجویزی، از جمله داروهای ضد افسردگی خاص (بوپروپیون) و انسولین ها
در هیپرهیدروزیس ثانویه، یك وضعیت پزشكی یا دارویی باعث می شود كه شما بیش از حد معمول عرق كنید.

آیا هیپرهیدروزیس به صورت ژنتیكی منتقل می شود؟
هیپرهیدروزیس كانونی در بین افراد خانواده دیده می شود كه نشان دهنده یك پیوند ژنتیكی است. در حالی كه برای چندین عضو یك خانواده ابتلا به هیپرهیدروزیس معمول است، ممكن است شما از آن اطلاعی نداشته باشید؛ این به این دلیل است كه بسیاری از افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس از صحبت در مورد علائم خود احساس راحتی نمی كنند.

هایپرهیدروزیس چه علائمی ایجاد می كند؟
علائم هایپرهیدروزیس می تواند از نظر شدت و تأثیر بر زندگی شما بسیار متفاوت باشد. علائم جزئی ممكن است برای مدت طولانی فروكش كنند. یا تعریق بیش از حد ممكن است یك چالش روزمره، منبع دائمی ناامیدی و ناامنی باشد.

هیپرهیدروزیس بر افراد تأثیر متفاوتی می گذارد
زیر بغل یا دور كمرتان كاملا خیس می شود
پیراهن شما را آنقدر خیس می كند كه برای احساس راحتی نیاز به تعویض لباس دارید
حلقه های عرق را روی پیشانی و گونه های خود احساس می كنید
دستان خود را مدام مرطوب یا خیس احساس می كنید
جوراب خود را مدام باید عوض كنید چرا كه خیس می شود
تعریق بیش از حد نیز ممكن است منجر به موارد زیر شود
خارش و التهاب: اگر بدنتان آسیب دیده باشد، هنگام تعریق ناحیه آسیب دیده تحریك می شود
بوی بدن: زمانی كه باكتری های روی پوست با ذرات عرق مخلوط می شوند بوی بدی تولید می كنند
زردی لباس ها: بقایای تركیبی از عرق، باكتری ها و مواد شیمیایی (دئودورانت) كه آثار قابل توجهی بر روی لباس باقی می گذارد
تغییرات پوستی: مانند رنگ پریدگی یا تغییر رنگ دیگر، ترك یا چین و چروك
خراشیدگی: پوست غیرمعمول نرم یا متلاشی شده در كف پا
علائم شما ممكن است سرنخ هایی در مورد نوع هیپرهیدروزیس ارائه دهد.

تعریق بیش از حد به دلیل هایپرهیدروزیس كانونی معمولاً هر دو طرف بدن (هر دو دست یا پا) را درگیر می كند. هیپرهیدروزیس كانونی باعث تعریق شبانه نمی شود و بدون درمان از بین نمی رود. افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس عمومی ممكن است هنگام خواب نیز عرق كنند.

هیپرهیدروزیس چه قسمت هایی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد؟
هیپرهیدروزیس عمومی باعث تعریق شما می شود. هیپرهیدروزیس كانونی بیشتر موارد زیر را تحت تاثیر قرار می دهد:

زیر بغل
كف پا
صورت، از جمله گونه ها و پیشانی
پایین كمر
اندام تناسلی
سطح زیرین كف دست
آیا عرق بوی بدی می دهد؟
عرق به خودی خود بی بو است و بیشتر از آب تشكیل شده است. با این حال، زمانی كه باكتری‌های روی پوست با قطرات عرق تماس پیدا می‌كنند ، عرق می‌تواند باعث بوی بدن شود . باكتری ها مولكول های تشكیل دهنده عرق را تجزیه می كنند. باكتری های موجود در محل نیز باعث ایجاد بوی تند می شوند.

چگونه هیپرهیدروزیس تشخیص داده می شود؟
تعریق بیش از حد می تواند شرم آور و ناراحت كننده باشد. بسیاری از مردم هرگز مشكل را با پزشك خود مطرح نمی كنند. با صحبت با یك ارپزشك در مورد علائم آنها، بسیاری از افراد تسكین پیدا می كنند.

پزشك سابقه سلامتی شما را بررسی می كند و علائم شما را به طور كامل ارزیابی می كند و ممكن است از شما بپرسد كه چند وقت یكبار یا چه زمانی علائم دارید.

آیا برای تایید هیپرهیدروزیس به آزمایش نیاز دارم؟
ممكن است به یك یا چند آزمایش برای كمك به تشخیص دقیق علت تعریق بیش از حد بدن نیاز داشته باشید. آزمایش خون یا ادرار ممكن است یك بیماری زمینه ای را تایید یا رد كند.

پشزك همچنین ممكن است آزمایشی را برای اندازه گیری میزان عرق تولید شده توسط بدن شما توصیه كند. این تست ها عبارتند از:

آزمایش ید-نشاسته: ارائه دهنده شما محلول ید را روی محل تعریق زده و نشاسته را روی محلول ید می پاشد. در جایی كه تعریق بیش از حد دارید، محلول به رنگ آبی تیره در می آید.
تست كاغذ: ارائه دهنده شما كاغذ مخصوصی را روی ناحیه آسیب دیده قرار می دهد تا عرق را جذب كند. مدتی بعد، پزشك كاغذ را وزن می‌كند تا تعیین كند چقدر عرق كرده‌اید.
آیا هیپرهیدروزیس قابل درمان است؟
هیچ درمانی برای هایپرهیدروزیس كانونی وجود ندارد. درمان ها بر كاهش علائم و بهبود كیفیت زندگی شما تمركز دارند.

نحوه درمان هیپرهیدروزیس ثانویه به مشكل اساسی بستگی دارد. زمانی كه بتوانید علت تعریق بیش از حد را شناسایی و درمان كنید، تعریق بیش از حد معمولا متوقف می شود.

هایپرهیدروزیس چگونه درمان می شود؟
پزشك عمومی ممكن است شما را به یك متخصص پوست برای درمان هایپرهیدروزیس ارجاع دهد. او در مورد علائم شما (كجا و چند بار عرق می كنید) و سلامت كلی شما را می پرسد. در ادامه ممكن است با توصیه تغییرات سبك زندگی یا داروها شروع كند.

درمان ها شامل:
تغییرات سبك زندگی: تغییر روال خود (مانند دوش گرفتن بیشتر یا پوشیدن پارچه های خاص) ممكن است علائم جزئی هیپرهیدروزیس را بهبود بخشد.
ضد تعریق های مبتنی بر آلومینیوم: ضد تعریق ها با بستن غدد عرق كار می كنند تا بدن شما تولید عرق را متوقف كند. ضد تعریق های قوی تر ممكن است كمك بیشتری به شما كند. اما احتمال بروز عوارض جانبی مانند تحریك پوست نیز پس از استفاده از این محصولات بیشتر است.
داروهای خوراكی: داروهای آنتی كولینرژیك (گلیكوپیرولات و اكسی بوتینین) می توانند باعث شوند تا ضد تعریق های مبتنی بر آلومینیوم بهتر عمل كنند. عوارض جانبی بالقوه شامل تاری دید و مشكلات ادرار كردن است. پزشك شما ممكن است یك داروی ضد افسردگی را توصیه كند، كه ممكن است تعریق را كاهش دهد و در عین حال اضطراب را نیز آرام كند. مسدود كننده های بتا نیز ممكن است به شما توصیه شوند.
اگر داروها یا تغییر شیوه زندگی علائم من را بهبود نبخشد چه؟
اگر علائم شما بهبود نیافت، پزشك شما ممكن است درمان های تخصصی تری را توصیه كند:

یونتوفورزیس: دست ها یا پاهای خود را در یك وان كم عمق از آب لوله كشی قرار می دهید. یك دستگاه خاص جریان الكتریكی كمی را از طریق آب ساطع می كند و غدد عرق را به مرور زمان مسدود می كند. هر درمان 10 تا 20 دقیقه طول می كشد. ممكن است نیاز به درمان های مكرر داشته باشید.
تزریق بوتاكس: تزریق بوتاكس به عصب بیش فعال می تواند تولید عرق را برای ماه ها متوقف كند. درمان ها باید تكرار شوند و ممكن است پرهزینه باشند.
مایكروویو درمانی: پزشك شما یك دستگاه با تكنولوژی بالا را در برابر ناحیه آسیب دیده قرار می دهد. این دستگاه انرژی حرارتی را منتشر می كند كه غدد عرق را برای همیشه از بین می برد. این روش می تواند به طور قابل توجهی تعریق زیر بغل را برای همیشه كاهش دهد.
چه كسانی جراحی هایپرهیدروزیس انجام می دهند؟
هنگامی كه سایر درمان‌ها جواب نمی‌دهند و علائم شما ادامه می‌یابد، ارائه‌دهنده شما ممكن است جراحی را در نظر بگیرد.

جراحان برخی از موارد تعریق بیش از حد زیر بغل را با برداشتن غدد عرق زیر بغل درمان می كنند. قطع دقیق اعصاب مسئول علائم (به نام سمپاتكتومی) ممكن است برای برخی از افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس تسكین دهد.

جراحی این پتانسیل را دارد كه مزایای ماندگاری برای تعریق مداوم كه به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد ارائه دهد. اما هر روشی خطراتی دارد.

بسیاری از افراد دارای عوارض جانبی پس از جراحی مانند تعریق در نواحی دیگر هستند كه عمل جراحی آنها را درمان نكرده است (هیپرهیدروزیس جبرانی)

عوارض هیپرهیدروزیس چیست؟
با گذشت زمان، تعریق بیش از حد می تواند شما را در معرض افزایش خطر ابتلا به عفونت پوست قرار دهد. هیپرهیدروزیس همچنین می تواند بر سلامت روان شما تأثیر بگذارد.

ممكن است متوجه شوید كه چگونه رفتار خود را تغییر می دهید تا علائم خود را از دیگران پنهان كنید.

تعریق مداوم ممكن است آنقدر شدید باشد كه از انجام كارهای معمول (مانند بلند كردن بازوها یا دست دادن) اجتناب كنید. حتی ممكن است برای جلوگیری از مشكلات یا خجالت ناشی از تعریق بیش از حد از فعالیت هایی كه از آن لذت می برید دست بكشید.

در برخی موارد، تعریق شدید ممكن است به دلیل یك مشكل شدید و تهدید كننده زندگی باشد. اگر درد قفسه سینه یا احساس تهوع یا سرگیجه همراه با علائم تعریق داشتید، فوراً به پزشك مراجعه كنید.

آیا می توانم از هایپرهیدروزیس پیشگیری كنم؟
هیپرهیدروزیس كانونی قابل پیشگیری نیست. ممكن است بتوانید از برخی موارد هیپرهیدروزیس عمومی پیشگیری كنید. كلید تشخیص و درمان دقیق برای یك بیماری زمینه ای است كه باعث علائم می شود.

كی باید با دكتر تماس بگیرم؟
در صورت تعریق باید با پزشك خود تماس بگیرید:

روی زندگی شما تاثیر منفی می گذارد
باعث می شود از فعالیت ها یا افرادی كه دوستشان دارید اجتناب كنید.
با گذشت زمان بدتر می شود
یك شب هنگام خواب اتفاق می افتد
تعریق بیش از حد و مشكلات سلامتی
تعریق می تواند در برخی موارد از مشكلات خاص بهداشتی حكایت كند.

افت قند خون: اگر در محیطی با دمای عادی و متوسط حضور دارید، اما همچنان به شدت عرق می كنید ممكن است افت قند خون مقصر اصلی این شرایط باشد. تعریق می تواند نشانه ای از افت قند خون خفیف، زمانی كه قند خون به زیر 70 میلی گرم در هر دسی لیتر رسیده است، باشد. هنگامی كه قند خون افت می كند، تعریق بیشتر مواقع در پشت گردن و خط مو صورت می گیرد. به این شرایط هنگام شب باید توجه داشته باشید زیرا فرد ممكن است در خواب به شدت عرق كند و متوجه آن نباشد كه این شرایط به نام هیپوگلیسمی شبانه نیز شناخته می شود.
نیاز به سدیم بیشتر: اینكه عرق مقادیری نمك را در خود دارد سبب می شود كه ما با از دست دادن آن به سدیم بیشتری احتیاج داشته باشیم. در مواقعی كه عرق كردن سبب ایجاد سوزش چشم ها، خراشیدگی ها یا زخم های موجود بر روی سطح پوست شود، احساس بدی را روی پوست بدن تان به وجود آورد و یا لكه های سفیدی را روی لباس تان باقی گذارد، این درست زمانی است كه شما به مصرف بیشتر سدیم احتیاج دارید.
بارداری یا یائسگی: هورمون های ترشح شده در طی بارداری و افزایش سوخت و ساز بدن می تواند باعث تحریك غدد عرق و افزایش تعریق می گردد. در طی یائسگی نیز، ترشح كم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می گذارد و باعث گرگرفتگی زنان یائسه می شود. برای دفع گرمای اضافی، رگ های خونی در پوست گشاد می شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می كنند. با این كار احساس برافروختگی كم می شود.
استرس: استرس، عصبانیت و خجالت می تواند دلیلی برای عرق كردن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در كف دست ها و پاها می شود. به این دلیل است كه هنگام عصبی بودن، دست ها می لرزند.
مبارزه با یك بیماری: زمانی كه بیمار می شوید یا در شرف ابتلا به یك بیماری هستید، بدن برای مبارزه با عفونت هایی كه بدان راه یافته، شروع به مبارزه می كند كه یكی از نتایج این مبارزه تعریق است. البته در این زمان عرق ممكن است بوی بدتری نسبت به حالت معمول آن داشته باشد. در نتیجه زمانی كه بیش از اندازه و با بوی متفاوتی عرق می كنید این امكان وجود دارد كه در حال ابتلا به یك بیماری واگیر دار باشید.

عوارض جانبی برخی داروها: تعریق یكی از عوارض جانبی داروها است، از جمله: داروهای ضد افسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضد التهاب، داروهای فشار خون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت.

دسترسی سریع
پاسخگو