پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

رادیو سلامت

پاسخگو

عواملی كه سرعت متابولیسم بدن را كاهش می دهد

روندی كه بدن شما غذا را به انرژی تبدیل می كند، متابولیسم نامیده می شود.

1401/06/27
|
10:18

ژن
اگر بدن شما در سوزاندن كالری در زمان استراحت یا خواب كند است، احتمالاً این را از والدین خود و از طریق ژن های خود دریافت كرده اید.

كاری كه می توانید انجام دهید: از آنجایی كه نمی توانید ژن های خود را تغییر دهید، روی عادات خود تمركز كنید. یكی از بهترین راه‌ها برای تقویت متابولیسم، ورزش بیشتر است. به دنبال راه هایی باشید كه فعالیت های روزانه خود را بیشتر كنید.
هورمون ها
تغییر در هورمون‌های شما می‌تواند میزان مصرف انرژی بدن شما را مشخص كند. برخی از شرایط، مانند كم كاری یا پركاری تیروئید و دیابت، بیماری های هورمونی هستند كه بر متابولیسم شما تأثیر می گذارند. استرس همچنین هورمون هایی را ترشح می كند كه می توانند باعث كاهش سرعت متابولیسم شوند.

كارهایی كه می توانید انجام دهید: اگر مشكلات هورمونی دارید به درمان خود ادامه دهید و كاهش استرس و اضطراب را در اولویت قرار دهید.
كم خوابی
خواب كافی به متابولیسم شما كمك می كند تا ثابت بماند. وقتی شب به شب نمی خوابید و می‌چرخید، برای بدنتان سخت‌تر می‌شود كه از انرژی به خوبی استفاده كند، كه می‌تواند شرایطی مانند دیابت و چاقی را بیشتر كند.

آنچه می توانید انجام دهید: بیشتر بزرگسالان به 7-9 ساعت خواب نیاز دارند. اگر تا به حال خواب كافی نداشته اید، یك هفته سعی كنید به آرامش رسیده و كامل بخوابید و ببینید چقدر احساس بهتری دارید.
رژیم های غذایی سخت
نحوه كاهش وزن مهم است. اگر به اندازه كافی غذا نمی خورید، متابولیسم شما به آرامی تغییر می كند. رژیم های غذایی سخت، به خصوص زمانی كه ورزش می كنید، به بدن شما می آموزد كه به كالری كمتر بسنده كند. این می تواند نتیجه معكوس داشته باشد، زیرا بدن شما به آن كالری می چسبد و كاهش وزن را سخت تر می كند.

كاری كه می توانید انجام دهید: اگرچه ممكن است بیشتر طول بكشد، اما برنامه كاهش وزن خود را واقع بینانه نگه دارید، نه شدید.
نمك دریا
نمك دریا مورد علاقه ی غذاخوری ها و سرآشپزها است. آن را در بهترین رستوران ها و آشپزخانه های لذیذ پیدا خواهید كرد. اما فاقد ید است كه تیروئید برای مدیریت متابولیسم به آن نیاز دارد.

كاری كه می توانید انجام دهید: فقط یك قطره نمك خوراكی یددار این نیاز را برآورده می كندو
كم آبی بدن
بدون H2O كافی، متابولیسم شما می تواند متوقف شود. یك لیوان آب بنوشید ! برخی مطالعات نشان می دهد كه آب كافی به بدن در سوزاندن انرژی كمك می كند و باعث كاهش وزن می شود. در هر دمایی، آب نیز به سیر شدن شما كمك می كند، بنابراین كمتر غذا می خورید.

كاری كه می توانید انجام دهید: نوشیدن آب كافی را فراموش نكنید. همچنین می توانید غذاهایی كه به طور طبیعی غنی از آب هستند، مانند هندوانه یا خیار، را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
كمبود كلسیم
شما بیشتر از استخوان هایتان به آن نیاز دارید. با این كه به آن توجه نكرده بودیداما كلسیم یك ماده مغذی كلیدی برای متابولیسم سریع است!

كاری كه می توانید انجام دهید: گزینه های غنی از كلسیم و خوشمزه زیادی وجود دارد!می توانید كلسیم را از شیر و لبنیات دریافت كنید. همچنین در بسیاری از غذاهای غنی شده (مانند غلات، آب پرتقال و شیر سویا یا بادام)، ماهی آزاد كنسرو شده، سبزی شلغم، كلم پیچ و توفو وجود دارد.
دمای بالای خانه
گرم كردن وسایل در اتاق خواب همیشه ایده خوبی نیست؛ حداقل در مورد متابولیسم شما. دمای اتاق 75 درجه، بدن شما را از تولید چربی قهوه ای كه مملو از سلول های كالری سوز است، باز می دارد.

كاری كه می توانید انجام دهید: پایین آوردن ترموستات به 66 درجه قبل از خواب، سطح چربی قهوه ای را افزایش می دهد. وقتی بیرون هوا سرد است، پیاده روی منظم منظم نیز ممكن است این كار را انجام دهد.
داروها
برخی داروها می توانند متابولیسم شما را كاهش دهند. اینها شامل بسیاری از داروهای ضد افسردگی و برخی از داروهای ضد روان پریشی است كه پزشكان برای درمان اسكیزوفرنی استفاده می كنند.

بسیاری از داروهای دیگر، مانند داروهایی كه ضربان قلب را كاهش می دهند، نیز می توانند چنین تأثیری داشته باشند.

چه كاری می توانید انجام دهید: اگر فكر می كنید نسخه های شما ممكن است مشكل ساز باشد، به پزشك خود اطلاع دهید. ممكن است مواردی وجود داشته باشد كه بتوانید از آنها استفاده كنید.
كربوهیدرات ها
مطمئنا، كاهش كربوهیدرات های ناسالم می تواند به شما در مدیریت وزن و سوزاندن سریعتر چربی كمك كند. اما بدن شما برای ساختن انسولین به آنها نیاز دارد. همیشه از كربوهیدرات به اندازه كافی استفاده كنید .

كاری كه می توانید انجام دهید: كربوهیدرات های خود را از میوه ها، سبزیجات و غلاتی كه سرشار از مواد مغذی هستند مانند سیب زمینی شیرین و آرد گندم كامل دریافت كنید. آنها متابولیسم شما را كنترل می كنند.
تغییر زمان غذا
زمانی كه غذا می خورید به اندازه آنچه می خورید مهم است. نادیده گرفتن وعده های غذایی یا خوردن یك لقمه در حال حركت باعث ایجاد مشكلات گوارشی و متابولیكی می شود. تغییر زمان وعده های غذایی می تواند متابولیسم شما را خراب كند و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

كاری كه می توانید انجام دهید: یك وعده غذایی منظم با خانواده خود در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید.
استرس مزمن
هنگامی كه در شرایط استرس زا هستید، بدن شما هورمونی به نام كورتیزول می سازد. این به معنای افزایش سریع انرژی است. اما اگر در یك منطقه پر استرس گیر كرده اید، بدن فكر می كند هنوز باید بجنگید، بنابراین به تولید كورتیزول ادامه می دهد. سطوح بالای این هورمون استفاده از انسولین را برای بدن دشوارتر می كند. كه متابولیسم شما را كندتر كرده و باعث افزایش وزن می شود.

كاری كه می توانید انجام دهید: راه هایی را بیابید كه بتوانید استرس را از بین ببرید. نفس عمیق بكشید كاری را كه دوست دارید انجام بدهید.
رژیم غذایی پرچرب
خوردن غذاهای چرب مانند همبرگرهای چرب و شیرینی های كره ای هرگز ایده سالمی نیست. چگونه بدن شما غذاها و مواد مغذی را تجزیه می كند. توانایی بدن شما برای استفاده از انسولین نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. این مقاومت به انسولین نامیده می شود و با چاقی و دیابت مرتبط است.

كاری كه می توانید انجام دهید: میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف كنید و آب بیشتری بنوشید. لوبیا، فلفل و صدف نیز گزینه های خوبی هستند.

دسترسی سریع
پاسخگو