ارتباط مستقیم سطح سواد سلامت با میزان ابتلا و مرگ و میرهای کرونایی

ضرورت ارائه محتوا و بسته‌های علمی مبتنی بر آگاهی رسانی در مبارزه با کرونا

1399/09/05
|
07:45

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با بیان این که بین سطح سواد سلامت تخصصی در حوزه پیشگیری و میزان ابتلا و مرگ و میر با کرونا ارتباط مستقیم وجود دارد، ارتقا هدفمند سطح سواد سلامت شهروندان را رمز موفقیت در برابر پاندمی کرونا دانست.

آیین تفاهم نامه همکاری ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در تهران و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور دکتر علیرضا زالی فرمانده مدیریت عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران و حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به امضا رسید.

زالی در این مراسم دسترسی و استفاده بهینه از نقاط اشتراک ستاد فرماندهی مقابله با کرونا و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برای مقابله با کرونا را یکی از مهمترین اهداف انعقاد این تفاهم نامه دانست و افزود: با امضای این تفاهم نامه زمینه‌های همکاری بیش از پیش بصورت سیتماتیک اجرا خواهد شد.

وی پایداری، مزمن شدن بیماری و شیوع گسترده پاندمی کرونا را نیازمند مداخلات جدی‌تر دانست و حضور پررنگ‌تر نیروهای بسیجی و مردم را برای مبارزه با ویروس کرونا خواستار شد و گفت: امروز بیش از هر روز دیگری به همدلی و مشارکت بسیج مردمی نیاز داریم.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران با اشاره به پتانسیل‌های منحصر بفرد شهرداری تهران در سراسر کشور، این امکان را فرصت مناسبی برای ارتقا مدیریت شهری در تهران عنوان کرد و همچنین با بیان اینکه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ضمن ایجاد فضای پرنشاط و با طراوت، امکان بروز متنوع سلایق فرهنگی و هنری را در تهران فراهم کرده است، خاطرنشان کرد: فعالان هنری و فرهنگی برون دادهای خود را در این سازمان جستجو می‌کنند.

زالی از افزایش میزان مشارکت‌های مردمی و اعتماد شهروندان به این سازمان خبر داد و گفت: استمرار آموزش همگانی و آگاهی بخشی به شهروندان تهرانی سرلوحه اهداف امضای این تفاهم نامه است.

ضرورت ارائه محتوا و بسته‌های علمی مبتنی بر آگاهی رسانی در مبارزه با کرونا

وی یکی دیگر از اهداف امضای این تفاهم نامه را ارائه محتوا و بسته‌های علمی مبتنی بر آگاهی رسانی در مبارزه با کرونا به عموم جامعه ذکر کرد و اثربخشی، بازتوزیع مطلوب و نقش آفرینی اقدامات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران را برای کنترل و ریشه کنی حلقه کرونا یادآور شد.

وی گفت: عموم جامعه با توجه به رفتارهای چندوجهی و مزمن شدن کرونا نیازمند دریافت اطلاعات اصیل و علمی هستند.

ارتباط مستقیم روحیه فردی و سیستم دفاعی در تقابل با کرونا

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با اشاره به اهمیت ایجاد فضای پرنشاط و امید آفرین در کلان شهر تهران تاکید کرد: تحقیقات بیانگر این موضوع است که بین روحیه فردی و سیستم دفاعی در تقابل با کرونا ارتباط مسقیم وجود دارد و درمان افراد نا امید به مراتب مشکلتر است.

زالی اظهار کرد: ایجاد فضاهای نشاط آور اجتماعی در کالبد شهری کارهنرمندانه ای است که با ظرافت و تعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران محقق خواهد شد.

تلاش برای کمک به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

وی با بیان این که در روزهای تلخ کرونایی مردم کلان شهر پایتخت با وجود شلوغی و استرس‌هایی که همیشه تهران به همراه داشته بیش از گذشته به روحیه مودت و تعامل نیاز دارند تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا کسب و کارهای فاقد شناسنامه و موقت که در پی تعطیلی‌ها و مشکلات ناشی از اپیدمی روزهای سخت و تکان دهنده‌ای را تجربه می‌کنند، رونق بگیرند.

ترویج و توسعه فعالیتهای جهادی، ارتقا فرهنگ همگرایی بیشتر بین مردم و استفاده از هنرهای تجسمی با هدف پاسداشت از مدافعان سلامت از جمله مفاد تفاهم نامه همکاری ستادفرماندهی مدیریت کرونا و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بود که زالی به آن اشاره کرد.

ضرورت مستندنگاری فعالیت‌های مدافعان سلامت

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت‌های دورکاری کارکنان و تقویت زیرساخت‌های دولت الکترونیک با هدف کاهش اپیدمی کرونا، خواستار مستند نگاری فعالیت‌های مدافعان سلامت شد.

زالی در پایان ابراز امیدواری کرد: انعقاد این تفاهم نامه این نوید را می‌دهد که با افزایش آموزش همگانی و کاهش بار بیماری کرونا شاهد شکسته شدن زنجیره کرونا باشیم.

رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران:

نقش گروه‌های مردمی در مبارزه با کرونا پررنگ است

همچنین حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این جلسه ضمن قدردانی از اقدامات جهادی انجام شده در حوزه کرونا، این اقدامات را یادآور کار جهادگران در هشت سال دفاع مقدس دانست.

وی با تاکید بر دشواریهای مبارزه با ویروس کرونا، اظهار امیدواری کرد که مردم از مقابله و رویارویی با ویروس کرونا خسته نشوند.

رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران با اشاره به ظرفیت گروه‌های مردمی در مبارزه با کرونا، نقش این گروه‌های مردمی را در حوزه‌های مختلف مبارزه با کرونا از جمله آموزش پررنگ عنوان کرد.

وی در ادامه به دستاوردهای این سازمان از جمله تولید 100 هزار ماسک در روز، تولید محتواهای آموزشی در قالب‌های مختلف هنری از جمله نمایش‌های عروسکی اشاره کرد و برای تولید 500 هزار ماسک در روز به منظور قرار دادن در اختیار کادر درمان اعلام آمادگی کرد.

وی با اشاره به کمک‌های مومنانه مردم، افزود: با توجه به تاثیر کرونا در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیروهای انسانی داوطلب نیز در این زمینه کمک رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه ملت ایران نه تنها در مبارزه با کرونا بلکه در هشت سال دفاع مقدس نیز مدیون کادر درمان و امدادگران‌اند، بر ضرورت انتقال تجارب و از خودگذشتگی‌های این قشر به نسل‌های بعدی تاکید کرد.

رییس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران همچنین در پایان مشارکت مردم به ویژه کادر درمان را در عرصه‌ها و برهه های حساس این کشور مایه افتخار توصیف کرد.

دسترسی سریع