در صورت وقوع زلزله نگران 15 درصد بافت فرسوده تهران هستیم

در برنامه کوچه سلامت پلاک 102 این هفته به موضوع زلزله دو هفته پیش تهران و بررسی راه کارهایی چهت افزایش آگاهی مردم در برابر این پدیده طبیعی پرداخته شد.

1399/02/30
|
10:16

دکتر امیر ساعدی، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی در این برنامه گفت: کشور ما توان علمی در حوزه راه و ساختمان و عمران دارد و از کشورهای پیشرفته در این زمینه محسوب می شود.
دکتر ساعدی در ادامه افزود: ما از لحاظ دانش فنی و مهندسی در ایران کاملاً به روز هستیم و در ردیف کشورهای پیشرفته جهان محسوب می شویم. وی در ادامه گفت: ما در طراحی ساختمان های بتونی، به راحتی و بدون هیچ گونه دغدغه ای، ساختمان های خوبی داریم و تنها دغدغه ما در مورد ساختمان های فرسوده است. ما در حوزه ساختمان هایی که فولادی و بتونی هستند و بر اساس آیین نامه های اجرایی توسط مجریان ذیصلاح و لایق اجرا میشود، هیچگونه دغدغه ای نداریم.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تهران تا سال 1996 عمدتاً دارای ساختمان هایی با اسکلت فولادی و بتنی نبود اما در سال 2006 بخش عمده ساختمان های تهران اسکلت بتونی و فولادی داشتند. در حال حاضر نگرانی ما فقط مربوط به 15 درصد بافت فرسوده تهران است.
دکتر ساعدی گفت: هنگام زلزله امن ترین مکان داخل منزل است و نباید تلاشی برای خروج انجام دهید. ایستادن در چارچوب در نیز یک باور غلط است و بهترین و امن ترین قسمت خانه نزدیک ستون های اصلی و دور از کتابخانه و کمد و لوستر است.

دسترسی سریع