پیشنهادهای مرندی برای انتخاب وزیر بهداشت

رییس فرهنگستان علوم پزشكی ایران، پیرامون ویژگی های وزیر بهداشت و مدیریت حوزه سلامت كشور، نكات قابل توجهی را مطرح كرد.

1403/04/20
|
12:18

9 سال بر مسند وزارت بهداشت تكیه زده و 8 سال نیز نماینده مجلس شورای اسلامی بوده است.

او را می‌توان خبره حوزه سلامت كشور دانست كه هر آنچه را می‌گوید؛ برگرفته از تجربیاتی است كه طی چند دهه گذشته در حوزه سلامت كسب كرده است‌. بنابراین، وقتی از دشواری‌های انتخاب وزیر بهداشت، سخن می‌گوید و اینكه خیلی از وزرای بهداشت برای این جایگاه نبوده اند و…، نباید به او خُرده گرفت.

نكته جالب اینكه، از خودش شروع كرد كه به دیگران برنخورد، گفت كه وقتی برای وزارت بهداشت پیشنهاد می‌شود، اولین نفر خودش از خودش اعلام برائت می‌كند و نزد نخست وزیر و رئیس جمهور وقت می‌رود و می‌گوید او را از قبول این مسئولیت معاف كنند. اما، او وزیر بهداشت می‌شود.

حالا، در آستانه تشكیل كابینه دولت چهاردهم، موضوع انتخاب وزیر بهداشت را با رئیس فرهنگستان علوم پزشكی در میان گذاشتیم و از او خواستیم برای ما از ویژگی‌های یك وزیر بهداشت موفق بگوید.

آنچه در پی می‌آید، ماحصل گفتگوی خبرنگار مهر با سیدعلیرضا مرندی است.

درك حوزه سلامت سخت است

رئیس فرهنگستان علوم پزشكی ایران، در خصوص اهمیت حوزه سلامت و انتخاب وزیر برای وزارتخانه متولی سلامت در كشور، گفت: اگر حوزه سلامت به درستی درك شود كه البته درك آن آسان نیست، خیلی از مشكلات حل خواهد شد. اما، حتی وزرا هم نمی‌دانند این حوزه چقدر مهم است و از همین رو، كارها روی حساب و كتاب نیست.

وی افزود: از خودم شروع می‌كنم كه بدانید چقدر حوزه سلامت مهم است و نمی‌توان هر كسی را برای وزارت بهداشت برگزید. در دوره‌ای كه معاون وزارت بهداری (سابق) در دوره دكتر منافی بودم، متأسفانه مجلس به ایشان رأی اعتماد نداد و بنده را به عنوان سرپرست وزارتخانه منصوب كردند، بعد از ساعتی شایع شد كه بنده را می‌خواهند به عنوان وزیر معرفی كنند كه بلافاصله رفتم پیش آقای نخست وزیر و گفتم اگر چنین موضوعی هم باشد، نه تمایل دارم، نه از تقوای لازم، نه مدیریت قوی و نه تیزهوشی لازم برخوردارم و شایستگی آن را ندارم. بعد از اینكه حرفم به جایی نرسید، رفتم پیش آقای خامنه‌ای كه رئیس جمهور وقت بودند و گفتم (همان مسائل را تكرار كردم) كه شایستگی این سمت را ندارم ولی متأسفانه بنده را به مجلس معرفی كردند.

مرندی ادامه داد: متأسفانه در دوره‌های بعد، وزرای بهداشت انتخابی نه تنها نگفتند كه نمی‌توانند، بلكه مدعی شدند كه توانایی اداره وزارتخانه را دارند.

وزیر همه كاره است

وی افزود: بعد از من، مجلس شورای اسلامی به سه وزیر كه مخالف ادغام آموزش پزشكی در عرصه بهداشت و درمان بودند، رأی اعتماد داد. یعنی اینكه، انتخاب‌های ما آن طور كه باید بر اساس سیاست‌ها، برنامه‌ها، اهداف و اولویت‌ها و توانمندی‌ها نیست.

رئیس فرهنگستان علوم پزشكی ایران تاكید كرد: هر كسی كه تجربه وزارت نداشته باشد و بدون داشتن سابقه مدیریتی بخواهد بر مسند كار قرار بگیرد، با مشكل مواجه خواهد شد. افرادی كه می آیند، باید سیستم را بشناسند و در پُست های كلان بوده باشند.

وی افزود: وزارت بهداشت، اداره ثبت احوال نیست كه بخواهیم قومیتی انتخاب كنیم. متأسفانه در انتخاب وزرا مشكل داریم. من با 9 سال سابقه در وزارت بهداشت و 8 سال نمایندگی مجلس شورای اسلامی، معتقدم همه كاره در وزارت بهداشت، شخص وزیر است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مسلط به استیضاح نیستند و بر سر این موضوع معامله می‌شود.

امور مربوط به سلامت مردم با دوستی و رفاقت پیش نمی‌رود

مرندی ادامه داد: هر كسی كه شایستگی دارد باید بر مسند وزارت بهداشت قرار بگیرد و نمی‌توان با دوستی و رفاقت، امور مربوط به سلامت جامعه را پیش برد.

وی افزود: وزیر بهداشت باید دلش برای محرومان و طبقه ضعیف جامعه بسوزد، نه افراد تحصیل‌كرده و با نفوذ.

رئیس فرهنگستان علوم پزشكی ایران، با اشاره به شعارهای رئیس جمهور منتخب در حمایت از محرومان و عدالت در سلامت، گفت: بنده به شعارهای آقای پزشكیان امیدوار هستم و معتقدم به شعارهایی كه می‌زند، اعتقاد دارد. بنابراین، باید وزیر بهداشت او هم از جنس خودش باشد.

وزیر غیر پزشك در كشور ما جواب نمی‌دهد

مرندی در خصوص انتخاب وزیر بهداشت غیر پزشك، اظهار داشت: كشور ما ویژگی‌های خود را دارد و نمی‌توان مدعی شد چون در كشورهای دیگری از افراد غیر پزشك برای وزارت بهداشت استفاده می‌كنند، پس ما هم چنین رویه‌ای در پیش بگیریم.

وی در همین زمینه افزود: یك وزیر بهداشت غیر پزشك تا بخواهد تجربیات خودش را در این حوزه شروع كند و با مسائل و مشكلات موجود كنار بیاید، زمان می‌برد. ضمن اینكه خیلی آسان نیست كه بتواند با پزشكان كار كند. چون خودم پزشك هستم، خیلی راحت می‌توانم بگویم كه كار كردن با پزشكان، سخت است. وای به حال كسی كه غیر پزشك است و می‌خواهد این حوزه را مدیریت كند.

وی افزود: البته نكته‌ای كه در بحث انتخاب وزیر بهداشت غیر پزشك در كشور مطرح می‌شود، مقداری هم ناشی از احساسات ضد پزشك است كه وجود دارد.

آیا سراغ وزرای قبلی برویم

مرندی در پاسخ به این سوال كه آیا مثمر ثمر است كه از وزرای بهداشت قبلی دوباره برای حضور در وزارتخانه استفاده كرد یا خیر، گفت: در انتخاب وزیر فقط باید به توانمندی افراد توجه كرد، اینكه حتماً از وزرای بهداشت قبلی، بخواهیم استفاده كنیم یا نكنیم، خیلی مهم نیست؛ بلكه باید سراغ افراد توانمند برویم كه بتواند موفق باشد.

مهم‌ترین اقدام وزیر بهداشت در شروع كار

رئیس فرهنگستان علوم پزشكی ایران، در پاسخ به این سوال كه بعد از انتخاب وزیر بهداشت، مهم‌ترین اقدام او چه باید باشد، افزود: قبل از اینكه شروع به كار كند، اعتقاد به عدالت در سلامت داشته باشد و امكانات حوزه سلامت را برای همگان به صورت برابر توزیع كند و به اجرای كامل سیاست‌های كلی سلامت معتقد و ملتزم باشد.

وی با اشاره به شعار رئیس جمهور منتخب كه حمایت از محرومان است، گفت: آقای پزشكیان جزو استثناها در بحث عدالت و حمایت از محرومان است. بنابراین، وزیر بهداشت او هم باید چنین نگاه و تفكری را برای حوزه بهداشت و درمان به كار بندد.

دسترسی سریع