آنچه باید از مسمومیت با گاز CO بدانیم

رئیس آموزش همگانی سازمان اورژانس كشور، در خصوص مسمومیت با گاز مونوكسید كربن كه با سرد شدن هوا و روشن شدن بخاری ها، شاهد هستیم، توصیه هایی ارائه داد.

1401/09/01
|
10:42

محسن لعل حسن زاده گفت: هر ماده‌ای كه وارد بدن می‌شود و بدن را از عملكرد طبیعی خارج می‌گرداند، سم نامیده می‌شود، از شایع‌ترین مسمومیت‌ها: مسمومیت‌های خوراكی، مسمومیت‌های پوستی، مسمومیت‌های تزریقی (نیش حشرات و حیوانات نیز جزو این نوع مسمومیت است) و مسمومیت‌های گازی است.
وی افزود: گازهایی كه از طریق استنشاق وارد بدن می‌شوند، بسیار خطرناك هستند: زیرا جذب سریع‌تری دارند و شخص را به فوریت دچار مسمومیت می‌كنند، بنابراین لازم است كه افراد علائم را بشناسند و به فوریت اقدامات لازم را انجام دهند.

حسن زاده گفت: گاز مونوكسید كربن را قاتل خاموش می‌نامیم، این گاز رنگ و بو ندارد و با حواس پنجگانه قابل شناسایی نیست.

وی افزود: مولكول اكسیژن پس از ورود به خون به هموگلوبین متصل می‌شود و از این طریق، به همه اعضای بدن می‌رسد. میل تركیبی گاز مونوكسید كربن با اكسیژن ،200 برابر میل تركیبی آن با گاز اكسیژن است، بنابراین با كمترین مقدار گاز مونوكسید كربن در محیط، فرد دچار مسمومیت می‌گردد.

رئیس آموزش همگانی سازمان اورژانس كشور گفت: در فصل سرما به دلیل راه اندازی وسایل گرمایشی و سوختن ناقص این وسایل، مسمومیت با گاز مونو اكسیدكربن بیشتر است، بنابراین اگر نكات ایمنی و وسایل استاندارد را نشناسیم، به راحتی جان افراد به خطر می‌افتد.

وی در پاسخ به این سوال كه منابع تولید كننده گاز مونوكسید كربن كدامند، افزود: تمام سوخت‌های فسیلی می‌توانند تولید كننده گاز CO باشند، سوختن گاز شهری و زغال و همچنین اگزوز خودروها، از منابع اصلی تولید كننده گاز مونوكسید كربن هستند. آبگرمكن و بخاری‌ها اگر استاندارد نباشند، به راحتی جان افراد را به خطر می‌اندازند.

حسن زاده گفت: گاز شهری در حال حاضر شایع‌ترین عامل مسمومیت با گاز co است و عامل ایجاد بیشترین مسمومیت‌ها در منازل است.

كارشناس فوریت‌های پزشكی یادآور شد: قبل از راه اندازی وسایل گرمایشی در منزل و یا در هر مكان دیگری، از باز بودن خروجی دودكش‌ها اطمینان حاصل كنند. (دودكش استاندارد به شكل H است)

وی در پاسخ به این سوال كه چگونه می‌توانیم از عملكرد صحیح شعله مطمئن باشیم، گفت: شعله آبی، احتراق كامل دارد و خروجی آن گاز CO2 است، اما اگر شعله به رنگ زرد بسوزد، سوختن ناقص انجام شده است و گاز CO منتشر می‌شود.

حسن زاده یادآور شد: اگزوز خودروها نیز می‌تواند گاز CO منتشر كنند، در این بین اگر خروجی اگزوز به داخل كابین نشت یابد، امكان مسمومیت با گاز مونوكسید كربن برای راننده و سرنشینان وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال كه برای اطمینان از خروجی وسایل گرمایشی چه باید كرد، گفت: از لوله دودكش به شكل H استفاده كنید، از داغ بودن لوله بخاری اطمینان حاصل كنید، از اتصال لوله به زانویی، اطمینان حاصل كنید كه با تكان‌های ساده باز نشود و همچنین جریان داشتن هوا در محیط را از جمله اصول اولیه ایمنی محیط نام برد، و تاكید كرد: هرگز تمامی درزهای منزل را نبندید، تا اجازه تبادل هوا با محیط وجود داشته باشد.

رئیس آموزش همگانی سازمان اورژانس كشور در پاسخ به این سوال، كه در مواجهه با افرادی كه دچار علائم مسمومیت شده اند، چه كنیم، گفت: اولین كار، برقراری تهویه است، اصلی ترین درمان برای این افراد، تنفس اكسیژن است، در این حالت باید فرد را به محیط آزاد منتقل كنیم، در شرایط وخیم‌تر، تنفس از كپسول اكسیژن انجام می‌شود.

وی گفت: در افراد بیهوش، شایع‌ترین علت مرگ انسداد راه هوایی است، زیرا زبان شل می‌شود به عقب بر می‌گردد و راه هوایی بسته می‌شود، در این هنگام، توصیه می‌شود فرد را به پهلو بخوابانیم تا محل عبور هوا باز باشد.

دسترسی سریع