رژیم غذایی مناسب كودكان چیست؟

رژیم‌ غذایی گیاهی، رژیمی است كه عمدتا یا به‌طور كامل از غذاهای گیاهی تشكیل شده است. رژیم‌های غذایی گیاهی می‌توانند از الگوهای مختلفی پیروی كنند كه شامل مصرف اندك گوشت تا عدم مصرف گوشت یا محصولات حیوانی است و یا یك رژیم كاملا گیاهی ...

1401/02/26
|
09:28

در مقابل رژیمی كه فقط از نظر گیاهان غنی است. آیا الگوی غذایی درست یا غلطی برای كودكان در مورد رژیم‌های گیاهی وجود دارد؟

از فواید رژیم‌های غذایی گیاهی اثرات زیست‌محیطی است كه می‌تواند ردپای كربن شما را كاهش دهد. تولید دام‌های حیوانی مسئول درصد بالایی از انتشار گازهای گلخانه‌ای است و كاهش اندك میزان گوشتی كه می‌خورید می‌تواند برای محیط‌زیست مفید باشد.

حفاظت از حیوانات می‌تواند به عنوان واضح‌ترین دلیل برای مصرف رژیم گیاهی و علاقه به آن، در بین نوجوانان باشد. افرادی كه از رژیم‌ غذایی گیاهی پیروی می‌كنند كمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند. محصولات حیوانی حاوی مقدار زیادی چربی اشباع‌شده هستند و كاهش آن به دلایل متعددی برای سلامتی مفید است. رژیم‌ غذایی گیاهی می‌تواند التهاب كلی را بهبود بخشد همچنین با تاثیر مثبت بر دیابت نوع دو همراه است.

«آهن هِم» در گوشت قرمز و فرآورده‌های حیوانی یافت می‌شود، بنابراین پیروی از رژیم گیاه‌خواری یا گیاه‌خواری خطر دریافت ناكافی آهن را به همراه دارد. «آهن غیر هِم» موجود در فرآورده های حیوانی به اندازه كافی برای بدن در دسترس نیست به همین دلیل مصرف منظم لوبیا و حبوبات، غلات غنی‌شده و میوه‌ها و سبزی‌ها غنی از آهن ضروری است. همچنین، تركیب آهن با غذاهای غنی از ویتامین سی(C) به جذب آن كمك می‌كند و بسیار توصیه می‌شود.

كلسیم برای رشد استخوان‌ها اهمیت بالایی دارد. كودكی كه از یك رژیم غذایی گیاهی شامل محصولات لبنی پیروی می‌كند احتمالا در تامین نیازهای كلسیم خود مشكلی نخواهد داشت. اگر از لبنیات پرهیز كنید، كودك جایگزین لبنیات غنی‌شده مانند محصولات پروتئین سویا یا نخود می‌خواهد. بادام، سبزی با برگ تیره نیز منابع خوب كلسیم هستند. اگرچه مقداری كه باید برای رفع نیازها بخورید زیاد است.

ویتامین ب 12 (B12) به‌طور منظم در هیچ غذای گیاهی یافت نمی‌شود. غلات غنی شده، شیر سویا و مخمرهای مغذی راه‌هایی برای دریافت این ویتامین هستند اما مكمل‌ها اغلب برای برخی از افراد توصیه می‌شود.

ویتامین دی(D) به جز شیر در غذاهای محدودی یافت می‌شود. می‌توانید از شیر غنی‌شده جایگزین یا آب پرتقال غنی‌شده استفاده كنید اما مصرف مكمل اغلب توصیه می‌شود، به خصوص اگر در مناطقی زندگی می‌كنید كه آفتاب معمولی ندارند.

پروتئین اولین چیزی است كه اكثر افراد هنگام استفاده از گیاهان نگران آن هستند اما منابع پروتئینی غیر گوشتی زیادی مانند لوبیا، حبوبات، لبنیات و جایگزین‌های لبنی مانند شیر بادام و جو دوسر و تخم‌مرغ وجود دارد.

درباره اینكه كودكان به چه مقدار پروتئین نیاز دارند، باید بدانید كودكان، معمولا آنقدر كه ما فكر می‌كنیم به پروتئین نیاز ندارند. توصیه‌های عمومی عبارتند از یك گرم پروتئین به ازای هر دو پوند وزن بدن به این معنی كه یك بچه 60 پوندی به 30 گرم پروتئین نیاز دارد كه به راحتی می‌تواند از منابع حیوانی و غیرحیوانی به دست آورد.

رژیم‌غذایی غنی از گیاه برای تمام سنین مفید و كاملا یك الگوی غذایی توصیه شده است. با این حال، زمانی كه به حذف كل یك گروه غذایی از رژیم‌ غذایی می‌پردازید، باید با چالش‌های تغذیه‌ای، اجتماعی و رفتاری مواجه شوید.

یك برنامه غذایی سالم گیاهی یا گیاهخواری می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد اما به سادگی نخوردن گوشت نیست.

محققان اظهار كردند: مهم است كه از هر گونه باور مطلق در مورد غذا آگاه باشیم. ایده اجتناب از غذاهای متعدد به‌طور بالقوه می‌تواند منجر به اختلال در رفتارهای غذایی كودكان و نوجوانان شود و برای والدین بسیار مهم است كه دلیل این انتخاب‌ها را ارزیابی كنند.

دسترسی سریع