صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت

مغز زنان در مقایسه با مغز مردان نسبت به مصرف مشروبات الکلی عکس العمل متفاوتی نشان می دهد.

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت خانم دکتر جعفری ،روانپزشک در گفتگو با برنامه مجله پزشکی در مورد موضوع مصرف الکل در زنان گفت:

در بسیاری از نوجوانان، الکل اولین انتخاب آن‌ها برای مصرف مواد می‌باشد. درواقع، جوانان و نوجوانان الکل را (هم از نظر میزان و هم از لحاظ دفعات مصرف) بسیار بیشتر از سایر مواد مورد مصرف قرار می‌دهند. اگرچه مصرف الکل در کودکان زیر 14 سال امر شایعی نیست، اما اوایل نوجوانی، دوران به‌ویژه پرخطری برای شروع مصرف الکل به حساب می‌آید. برخی از والدین، صرفاً “تجربه” مصرف الکل در فرزندشان را خیلی پرخطر نمی‌بینند، اما باید بدانند که الکل یک ماده نیرومند و دارای خاصیت تأثیرگذاری بسیار بالا روی خلق است. الکل نه‌تنها به انحاء مختلف بر ذهن و بدن تأثیر می‌گذارد، بلکه باعث می‌گردد که نوجوانان قضاوت صحیح و مهارت‌های مقابله خود در برابر آن را از دست بدهند.
تحقیقات جدید حاکی است مصرف طولانی مدت مشروبات الکلی زنان و مردان را به گونه ای متفاوت تحت تاثیر قرار می‌دهد و ماده سفید موجود در مغز زنان زودتر از مردان بهبود می‌یابد.

مصرف مشروبات الکلی به مرور زمان باعث از دست رفتن ماده سفید مغز می‌شود. این ماده، بافتی از مغز است که برقراری ارتباط با قسمتهای مختلف مغز را تسهیل می‌کند.

وی در ادامه افزود: محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و سیستم سلامت بوستون متوجه شدند: در صورتی که زنان مصرف کننده مشروبات الکلی این عادت خود را ترک کنند زودتر از مردانی که مست می‌شوند، ماده سفید مغزشان را به دست می‌آورند.

محققان اسکن مغز 42 مرد و زن را که قبلاً به مدت بیش از 5 سال به شدت به مصرف مشروبات الکل