یك فوق تخصص چشم پزشكی مطرح كرد: پلك زدن، راهی برای مراقبت از چشم ها

استاد دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز گفت: به دلیل نگاه كردن زیاد به مانیتور لازم است افراد هر دقیقه، ١٥ الی ٢٠ پلك زده بزند؛ چرا كه استفاده مداوم از وسایل ارتباطی سبب بروز بیماری های مختلف چشمی می شود.

1402/10/25
|
11:04

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر «غلامرضا خاتمی نیا» در گفت و گو با برنامه «خونه زندگی» این شبكه رادیویی با بیان این كه خیره شدن به نمایشگرهای مختلف تاثیرات مخربی روی چشم كودكان می گذارد، افزود: همان طور كه همه می دانند یكی از تكنولوژی های برتر روز دنیا، تبلت، موبایل و كامپیوتر است كه جزء مهم ترین و ضروری ترین وسیله ها شدند و نمی توان از آن ها استفاده نكرد.
او با اشاره به لزوم استفاده بهینه از تكنولوژی های ارتباطی و رسانه ای ادامه داد: مانند هر تكنولوژی دیگری؛ اگر ما به درستی از تبلت، موبایل و كامپیوتر استفاده نكنیم به طبع دچار یكسری مشكلای خواهیم شد.
استاد دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز در ادامه گفت: در طول زندگی، اگر از تكنولوژی های ارتباطی و رسانه ای در جای مناسب و به موقع استفاده نكنیم، در تمام سنین مشكلاتی برای افراد ایجاد می شود به خصوص برای كودكانی كه در سین رشدِ جسمی و روحی هستند.
او با بیان این كه امروزه بیماری های جدیدی در رابطه با استفاده نامناسب از این تكنولوژی ها ایجاد شده است، افزود: یكی از مهم ترین آن برای افرادی كه بیش از حد از كامپیوتر استفاده می كنند، بیماری های چشمی است و دیگری ریزش اشك و خشكی چشم است.
خاتمی نیا سردرد، تهوع و استفراغ را از اثراتِ تماشای بیش از حدِ وسایل الكترونیكی دانست و ادامه داد: بعضی از بیماری ها ممكن است برای افراد ایجاد شود همچون عینك اكتسابی كه متاسفانه این بیماری، به صورت دائمی خواهد بود.
این فوق تخصص چشم پزشكی با تاكید بر اینكه افراد می توانند دو ساعت در روز از این گونه وسایل استفاده كنند، گفت: مطالعات زیادی انجام شده است و همه موافق هستند كه افراد برحسب سن، میزان مشخصی در طول شبانه روز بتواند از وسایل ارتباطی و رسانه ای استفاده كند، البته در سنین كودكان زیر یك سال به هیچ عنوان استفاده نشود.
او با بیان این كه، نور آبی كه وسایل ارتباطی دارند، می تواند باعث مشكلات حسی بینایی شود، افزود: پس از استفاده از این گونه وسایل بهتر است ١٥ دقیقه به چشم ها استراحت دهیم به فضاهای دورتر نگاه كنیم تا چشم استراحت كند.
خاتمی نیا با تاكید بر اینكه، استفاده مداوم از وسایلی همچون موبایل در هنگام شب، برای خواب افراد مشكلاتی ایجاد می كند، ادامه داد: این اختلال در خواب عوارضی دارد ؛ اما در روز هم مشكلات آن مانند شب است. از این رو، كودك باید زود بخواید و در شب والدین به او گوشی همراه ندهند چرا كه خواب كودك دچار مشكل می شود.
استاد دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز استفاده از وسایل ارتباطی باید كنترل شود؛ چرا كه كنترل نشود طبیعتا عوارض آن بیش تر خواهد بود، اظهارداشت: به طور طبیعی افرادی كه از این وسایل استفاده می كند، پلك كمتر می زند. به دلیل نگاه كردن زیاد به مانیتور لازم است هر دقیقه، ١٥ الی ٢٠ پلك زده شود.

دسترسی سریع