ابولا، مدارس اوگاندا را تعطیل كرد

مقامات اوگاندا مدارس سراسر این كشور را برای جلوگیری از شیوع بیشتر ابولا تعطیل اعلام كردند.

1401/09/07
|
12:54

دستورالعمل تعطیلی مدارس دو هفته قبل از پایان ترم تحصیلی در ابتدای ماه جاری میلادی (نوامبر) و به دنبال مرگ هشت كودك بر اثر این بیماری بسیار مُسری، اعلام شد.

به رغم آنكه وزیر بهداشت اوگاندا اعلام كرد كه در هفته‌های اخیر، تعداد موارد ابتلای جدید به ابولا در برخی مناطق از جمله "كامپالا"، پایتخت این كشور كاهش یافته اما این دستورالعمل از روز گذشته (جمعه) اجرایی شد.

وزیر بهداشت اوگاندا تاكید كرد: ما مردم را تشویق می كنیم كه همچنان نسبت به این بیماری هوشیار باشند و با تیم های بهداشتی نیز همكاری كنند.

دفتر سازمان جهانی بهداشت (WHO) در اوگاندا روز پنجشنبه اعلام كرد كه تا تاریخ 22 نوامبر، هیچ موردی از ابتلا به ابولا به مدت 9 روز در كامپالا به ثبت نرسیده است.

سویه نادر سودانی ابولا در 20 سپتامبر در ناحیه "موبنده" اوگاندا شیوع یافت.

همچنین بر اساس معیارهای سازمان جهانی بهداشت، شیوع بیماری زمانی پایان می یابد كه به مدت 42 روز متوالی مورد جدیدی از ابتلا به آن وجود نداشته باشد.

ابولا كه به صورت یك تب خونریزی دهنده ویروسی ظاهر می شود، در ابتدا می‌تواند به سختی قابل تشخیص باشد زیرا تب از علائم بیماری مالاریا هم هست. این بیماری از طریق تماس با مایعات بدن فرد آلوده یا مواد آلوده به این عفونت ویروسی منتقل می‌شود و علائم آن نیز شامل تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی است.

به گزارش مدیكال اكسپرس، مهار شیوع بیماری ها به خصوص در محیط های شهری، دشوار است.

پیش از شیوع اخیر نیز آخرین مرگ ثبت شده ناشی از عوارض ابتلا به ابولا در اوگاندا از شیوع قبلی این بیماری و در سال 2019 میلادی بود.

دسترسی سریع