از ساعت به مدت

رادیو سلامت

صبح و زندگي(سلامت اجتماعي)

«صادرات» هر نوع «خاك» ممنوع است/«قاچاق» این بار از نوع «خاك»

مرغوب ترین خاكهای ایران به كشورهای عمدتاً جنوب خلیج فارس به طور قاچاق غیرقانونی، جا به جا می شوند.

مهندس محمد درویشی، مدیر كل دفتر مشاركت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه «صبح و زندگی» شبكه رادیویی سلامت گفت: متاسفانه بر اساس گزارش های رسیده متاسفانه مطلع شده ایم كه برخی از مرغوبترین خاك های ایران به كشورهای عمدتا جنوب خلیج فارس جا به جایی و قاچاق غیرقانونی می شوند.
وی ادامه داد: از این رو، مطالبه جدی در بین دوست داران محیط زیست و كنشگران و سازمان های متولی به وجود آمد كه خوشبختانه برای اینكه این ماجرا به شكل ریشه ای حل شود صادرات هر نوع خاك كشور ممنوع شده است.
مدیر كل دفتر مشاركت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: هزینه های حقیقی و حقوقی بالاتری برای جلوگیری از هر نوع قاچاق خاك از طریق مجلس شورای اسلامی وضع شده است؛ هرچند كه قانونی را برای صادرات خاك كشور نداشته ایم؛ اما برای اینكه پاره ای از لكنت ها و تعابیر حقوقی پیش نیاید این اتفاق رخ داده است.
وی در پایان اظهارداشت: اساس گزارش های رسیده، از دامنه های سهند و سبلان در استان اردبیل گرفته تا برخی از نواحی تالابی مركزی كه خاك های مرغوبی دارند سودجویان به بهانه ی حمل برای كشت های گلخانه ای و همچنین برای گلفروشی ها بسته بندی هایی را انجام می دادند؛ ولی بر اساس گزارش ها خاك های بسته بندی شده، سر از كشورهای حاشیه خلیج جنوب فارس در می آورد.

1396/03/10
|
13:54
دسترسی سریع
صبح و زندگی(سلامت اجتماعی)