صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

از ساعت به مدت


همه افراد در اولین مصرف گمان می کنند که این آخرین مصرف آنها خواهد بود، اما پژوهش های نشان داده که مصرف شیشه باعث تحریک در مغز می شود و چنان اثری از خود به جا می گذارد که فرد را به ادامه مصرف وادار می کند


بعضی از مردم اعتقاد دارند که در دوره جوانی فرد مجاز است رفتارهای مختلفی را تجربه کند، از جمله مصرف مواد را. این عده ممکن است به مصرف تفریحی و گاه و بیگاه مواد بپردازند اما حقیقت این است که این افراد دید بسیار ساده انگارانه ای نسبت به مواد دارند و این نگاه مانع توجه به حقایق خطرناک مربوط به مصرف مواد می شود.

رانندگی بی دقت و پرسرعت پس از مصرف شیشه یکی از رفتارهای خطرناک است که احتمال تصادفات سنگین را افزایش می دهد. از دیگر پیامدهای مصرف شیشه، رفتارهای جنسی پرخطر است که احتمال ابتلا به ایدز را افزایش می دهد. پس می توان گفت هر چیزی ارزش یک بار تجربه کردن را ندارد.

بر اثر تصور غلطی که وجود دارد خیلی افراد بر این باورند که شیشه یک ماده صرفا شادی آور است، بدون آن که اعتیاد ایجاد کند. برخی جوانان برای به دست آوردن شادی و هیجان در مهمانی ها و جمع های دوستانه و کسب هیجان به مصرف شیشه اقدام می کنند با این تصور که مصرف تفننی عیبی ندارد و عوارضی ایجاد نمی کند؛ اما این خیالی است کاملا باطل.

توجه به این نکته ضروری است که هیچ کس به طور ناگهانی معتاد نمی شود، بلکه ابتدا در مهمانی ها و جمع های دوستانه به اصرار دیگران و با مصرف گهگاه از سر کنجکاوی یا برای تفریح یا لذت جنسی بیشتر یا برای خلاصی از اصرارهای همسالان یا برای آن که خود را نزد همسالان جنس مخالف، بزرگ و باتجربه نشان دهند، شروع می شود و کم کم به طور خزنده و بی آن که فرد خبردار شود، فاصله مصرف هایش کمتر می شود و از مصرف کننده تفریحی به مصرف کننده دائم یعنی معتاد تبدیل می شود.

‏به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه "تا رهایی" کاری از گروه اجتماعی چهاردهم تیر ماه در ساعت 12:00با حضور خانم دکتر فیروزه جعفری(روانپزشک)به بررسی مصرف تفریحی مواد اعتیادآور می پردازد.


مرتبط با این خبر

  • اهمیت تغییر الگوی مصرف آب در جوامع بشری ...از "رادیو سلامت " بشنوید.

  • ارائه برنامه‌های رادیویی برای ناشنوایان برای اولین بار در"رادیو سلامت"

  • آلزایمر و همه باید و نبایدهای تغذیه ای آن...از "رادیو سلامت" بشنوید.

  • اهمیت بهداشت مو در دانش آموزان...از "رادیو سلامت" بشنوید.

  • اهمیت توجه به سلامت دهان و دندان در دانش آموزان ...از "رادیو سلامت " بشنوید.

  • تاثیر مصرف مشروبات الکلی در زنان...از "رادیو سلامت " بشنوید.

  • توجهات تغذیه ای در بیماران پارکینسون...از "رادیو سلامت" بشنوید.

  • ویژه برنامه های رادیو سلامت به مناسبت ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)

  • لزوم توجه به شرکت های دانش بنیان و خرید کالای ایرانی

  • تاثیر داروهای نیروزا بر سلامت جنسی مردان...از "رادیو سلامت " بشنوید.