صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 07:05 به مدت 80 دقیقه

از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواسته شده با انتشار اسناد خرید تجهیزات پزشکی مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی، از شرکت اوزان روشن شود که چه مصلحتی موجب شد تا مسئولان تامین اجتماعی با حذف شرط مناقصه از شرکت اوزان برای این شرکت

در پی پیگیری برنامه به زندگی سلام کن رادیو سلامت و گفتگو با پژوهشگر فضای مجازی و ناشر این خبر ؛ مطالبه عمومی جهت انتشار اسناد خرید و فروش تجهیزات پزشکی از شرکت اوزان توسط سازمان تامین اجتماعی مطرح شد .
فرایند مناقصه صرفا برای شفاف سازی امور و اطمینان بخشی به مردم نسبت به سیستم اداری است حال آنکه سازمان تامین اجتماعی با حذف شرط مناقصه ،اقدام به خرید تجهیزات پزشکی از شرکت واسطه ای اوزان کرده است .
در پیگیری این رویداد گفته می شودحذف مناقصه توسط سازمانی که مدعی شفاف سازی است به لحاظ حقوقی شایسته نیست ضمن اینکه اگر شرکت ها با داشتن کالا و قیمت مناسب به راحتی می توانند درمناقصه رقابت و برنده شوند بنابراین حذف شرط مناقصه و لحاظ حق انحصاری به شرکت اوزان ،شگفت آور و جای سئوال است .
بنا براین خبر و طبق اظهارات ناشر خبر، شرکت اوزان متعلق به شرکت tpico است که سازمان تامین اجتماعی دارنده 70 درصد سهام آن است لذا به نظر می رسد اگر قیمت اجناس فروشی شرکت اوزان بالا هم باشد ، به نوعی سود این معامله به جیب سازمان تامین اجتماعی بر می گردد .
از سویی دیگر این شرکت یک شرکت واسطه ایست که کالا را از تولید کننده خریداری و به سازمان تامین اجتماعی می فروشد درحالی که این سازمان می تواند تجهیزات را مستقیما با قیمت مناسب تر از شرکت تولید کننده دیگری خریداری کند.
در گفتگوی رادیو سلامت با خبرنگاری که در خواست شفاف سازی از سوی دکتر شریعتمداری را دارد ، مطرح شد شرکت اوزان آمالگامی تولید کرده که با افزایش 40 درصدی قیمت و فروش آن به مراکزی در هرمزگان، استان مرکزی؛ مازندران و اصفهان ، اعتراضات این مراکز را در پی داشته است ، در این خصوص نیز وزارت بهداشت چندی پیش اعلام کرده بود : شرکت اوزان بدون مجوز اقدام به افزایش قیمت ها کرده است ، در حالی که مسئولان شرکت مدعی اند قیمت هایشان با سایر شرکت ها قابل رقابت نیست .
با توجه به این ابهامات به نظر می رسدمطالبه عمومی از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی ،شفاف سازی ،انتشار اسناد خرید و فروش ، پاسخگویی در خصوص دلیل لحاظ حق انحصاری فروش تجهیزات به این شرکت ، و توضیحاتی درباره افزایش قیمت تجهیزات شرکت اوزان است .
نویسنده : فاطمه شهبازی

مرتبط با این خبر

  • گفت و گوی رادیو سلامت با دکتر نمکی،سرپرست محترم وزارت بهداشت

  • به زندگی سلام کن و تعامل با مخاطبان

  • گرامیداشت اربعین حسینی و شهدای عاشورای حسینی در "به زندگی سلام کن"

  • اهمیت قبول مسئولیت در مقابل اشتباهات

  • من هم یک روز پیر میشوم.....(به مناسبت روز سالمند)

  • اهمیت وفاداری در دوستی...در "به زندگی سلام کن" بشنوید

  • بخشش و سخاوت امام حسین (ع) در "به زندگی سلام کن"

  • اهمیت از خود گذشتگی و ایثار در روز عید قربان از رادیو سلامت