صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا سه شنبه از ساعت 14:05 به مدت 50 دقیقه

سلامت روانی جوانان موضوعی بسیار مهم است اما اغلب مورد غفلت قرار می‌گیرد. بدیهی است که آینده این کشور در دست جوانان است و آنها هستند که باید فردایی بهتر را رقم زنند.

درحال حاضر بزرگ‌ترین بخش جمعیت جهان را افراد زیر 25 سال تشکیل می‌دهند.
بیشتر مسایل و اختلالات روانی در دوران نوجوانی آغاز شده و تا بزرگسالی ادامه می‌یابد و چنانچه درمان نشود عواقب عاطفی و اجتماعی شدیدی را به افراد و جوامع تحمیل می‌کند. پیشگیری اولیه و ارتقای سلامت روان جوانان و تشخیص به موقع مسایل و اختلالات روانی جوانان بسیار مقرون به صرفه است و از عواقب فردی و اجتماعی اختلالات روانی می‌کاهد.
شیوع اختلالات روانی در بین جوانان موجب توسعه خودکشی در جهان شده است. سالانه حدود یک میلیون نفر در اثر خودکشی می‌میرند یعنی یک نفر در هر 40 ثانیه. میزان خودکشی در بین جوانان افزایش یافته است به طوری که در یک سوم کشورهای جهان اعم از توسعه یافته و در حال توسعه بیشترین گروه در معرض خطر خودکشی را تشکیل می‌دهند. خودکشی هم اکنون سومین علت مرگ در جمعیت 15 تا 44 سال جهان است.
امروزه تغییرات سریع اجتماعی ناشی از توسعه و جهانی شدن، مهاجرت به شهرها، انزوای اجتماعی، بی‌کاری و فقر، فشار و رقابت برای موفقیت در مدرسه، دانشگاه و کار، فشار و آزار هم‌سالان، بحران‌های فردی و خانوادگی و سرانجام شکست ارزش‌های سنتی جوامع که خود بر شکاف ارزشی و فرهنگی بین نسل جوان و خانواده‌هایشان دامن می‌زند سلامت روان جوانان را تهدید می‌کند. در برابر چنین تهدیداتی که سلامت روان جوانان کشورمان را تهدید می‌کند نباید سکوت کرد. در حال حاضر معلوم نیست چه دستگاهی متولی سلامت روان جوانان است یا اگرسازمانی برای این‌کار وجود دارد چه می‌کند وچه خدماتی را چگونه؟

باید به جوانان کشورمان بیاموزیم که چگونه از خود مراقبت کنند و دانش و مهارت شناسایی، توصیف و مدیریت استرس و مسایل عاطفی را در آنها ایجاد کنیم تا در مواقع استرس و بحران‌های عاطفی از این معلومات و مهارت‌ها استفاده کنند. علاوه براین آنها باید بدانند که در چنین مواقعی باید به کجا و چه کسی مراجعه کنند تا به خوبی و به درستی یاری شوند و از شر یاری‌کنندگان بدتر از دشمن در امان بمانند که از چاله به چاه نیفتند.
به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت برنامه " دوباره مرور کن " کاری از گروه روان هجدهم مهر ماه در ساعت 14:05 به بررسی موضوع اهمیت توجه به سلامت روان در جوانان می پردازد.

مرتبط با این خبر

  • مراقبت‌های روانی از بیماران سخت درمان

  • مراقبت از سلامت روان در "دوباره مرور کن"

  • چگونه خشم خود را کنترل کنیم؟

  • چه کسانی باید به روان پزشک مراجعه کنند؟

  • تله مهر طلبی و تاثیر آن بر زندگی مشترک

  • اهمیت انعطاف پذیری در زندگی مشترک

  • با هم حرف بزنیم...

  • پیشگیری از کودک آزاری، نیاز روز جامعه

  • راه رسیدن زندگی مشترک به تعادل در "دوباره مرور کن"

  • دلایل پرخوری بی رویه در "دوباره مرور کن"