صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا پنجشنبه از ساعت 10:20 به مدت 80 دقیقه

توجه به خانه و خانواده از مهمترین دغدغه های رادیو به عنوان یک رسانه پویاست. شبکه تخصصی سلامت، از سال 1394 با روی آنتن بردن برنامه زنده «خونه زندگی» در ساختار ترکیبی¬¬ نمایشی سعی کرده است تا به دغدغه ها و موضوعات خانواده های ایرانی بپردازد.

* حس زندگی در میان همسایه ها
«مسعود خواجه وند»، بازیگر برنامه «خونه زندگی» فارغ التحصیل رشته تئاتر است که نقش سعید را ایفا می کند، می گوید: «به دلیل ساختار برنامه که به صورت کاملا نمایشی بوده است و علاقه و دغدغه شخصی ام در زکیمه بازیگری بوده است، قطعا نسبت به حضور در این گونه برنامه ها رغبت بیشتری دارم تا کارهای صرفاً اجرا، و همچنین نگاه متفاوت خونه زندگی نسبت به شنونده ها و مخاطبان، در این برنامه رادیویی چیزی به نام شنونده نداریم، و همه شنونده ها، همسایه هایی هستند که هر روز یک و نیم ساعت در کنار هم زندگی می کنم و از دغدغه ها و مشکلات یکدیگر می گوییم و در صدد رفع آنها هستیم.»
وی معتقد است: «اجرا در این برنامه به دلیل نمایشی بودنش با سایر برنامه های شبکه متفاوت است. من مسعود خواجه وند در این برنامه نقش سعید پدر خانواده را با خصوضیات اخلاقی و رفتاری تعیین شده ای، ایفا می کنم در کنار خانم سرمدی که نقش مینا، مادر خانواده را بازی می کند؛ به عنوان بازیگر سعی کردم از افراد عادی و افرادی که کنارم هستند برای ایفای نقش الهام بگیرم. اکثر کاراکترهایی که در حوزه نمایش ماندگار شدند، نگاه جامع تری نسبت به افراد پیرامونشان داشتند.»
خواجه وند، خونه زندگی را یکی از متفاوت ترین برنامه های رادیو سلامت می داند و می افزاید:« خونه زندگی دارای متن نمایشی است که نویسنده برنامه متناسب به موضوع آن اپیزودهای مختلفی را طراحی می کند و ما نیز بر اساس متن نوشته شده به ایفای نقش می پردازیم؛ اما برای ملموس تر شدن و بهتر شدنو واقعی شدن ماجرا، از دیالوگ های بداهه نیز استفاده می کنیم البته بداهه گویی نیاز به تجربه در حوزه بازیگری دارد تا از بحث اصلی برنامه خارج نشویم.»
این برنامه موضوعاتش بر اساس اتفاقاتی است که در هر خونه ای رخ می دهد که قطعا باید قبل از اجرای برنامه باید در زمینه موضوع برنامه اطلاع داشته باشیم بنابراین باید مطالعه داشته باشیم تا بتوانیم هنگام گفتگو با کارشناس برنامه چیزی برای عرضه داشته باشیم. مطالعه در اجرا بسیار تاثیرگزار است. مطالعه وسعت دید، جهان بینی، دنیای واژگان می دهد و به افراد می آموزد که موضوعات را از زوایای مختلف نگاه کنیم.»
* همراهی 4 ساله با همسایه¬ها
«مریم سرمدی»، بازیگر برنامه «خونه زندگی» که نقش مینا را ایفا می کند، در خصوص چرایی حضور در این برنامه رادیویی می گوید: «چون برنامه خونه زندگی در قالب نمایشی و بازیگری بود برای حضور در آن ترغیب شدم و خوشبختانه چهار سال است که هر روز از ساعت10:20 به مدت 80 دقیقه همراه همسایه های عزیز خونه زندگی هستم.»
وی در خصوص تفاوت اجرا در این برنامه رادیویی می افزاید: «تفاوت اجرای برنامه خونه زندگی با سایر برنامه های رادیویی در این است که دانش و اطلاعات علمی مجری و بداهه گویی نقش مهمی در اجرا دارد. خودم به شخصه خیلی دوست ندارم به متن وفادار باشم که این برنامه این ویژگی را دارد و می توان در آن بداهه گویی کرد؛ از این رو، راحت می توانم به ایفای نقش در این برنامه رادیویی بپردازم. همچنین چون برنامه به صورت زنده پخش می شود خیلی نمی توان وفادار به متن بود و گاهی اوقات اتفاق می افتد که مجبور هستیم بداهه گویی هم داشته باشیم.»
سرمدی ادامه می دهد: «برای ایفای نقش از مردم عادی بسیار زیاد الهام می گیرم. شعار اصلی برنامه ما این است که - خونه زندگی ما عین خونه زندگی شماست - و ما کاملا تمام شخصیت هایمان واقعی هستند.»
وی در خصوص چگونگی داشتن یک اجرای موفق معتقد است: «اجرای موفق اجرایی است که با اهداف اصلی برگزارکنندگان برنامه همسو باشد. به نظر من اجرای خوب اجرای است که هم بتواند برگزارکنندگان را راضی کند و هم مخاطبان را.»
سرمدی در خصوص ویژگی های یک بازیگر موفق می گوید: «حرف گوش کن بودن، انجام دادن چند کار در یک زمان و داشتن حضور ذهن از آنچه که گفته است و آنچه که تجربه کرده است، از جمله ویژگی های بازیگر موفق است.»
این بازیگر رادیویی با اشاره به اهمیت مطالعه در اجرای خوب معتقد است: «من زیاد مطالعه می کنم. روزی یک ساعت مطالعه دارم. تقریبا هیچ برنامه ای نبوده است که درباره موضوع برنامه اطلاعات نداشته باشم. همیشه در حوزه رواتشناسی مطالعه می کنم و حتی در کلاس های روانشانسی هم شرکت می کنم، به خاطر همین اطلاعاتم در این حوزه خوب است که ثمره ان را در چهار سال اجرای این برنامه دیده ام.»

مرتبط با این خبر

  • در گفتگو با تهیه کننده برنامه «خونه زندگی» عنوان شد: «خونه زندگی» ما عین «خونه زندگی» شماست

  • جشن تولد کودک 6 ساله در «خونه زندگی»

  • کافه «دانتیسم» اینبار در «خونه زندگی» رادیو سلامتی ها

  • مثبت اندیشی راهی برای رسیدن به موفقیت

  • بررسی تاثیر برنامه ریزی درسی دانش آموزان به مناسبت "روز دانش آموز"

  • بررسی حقوق خانواده در خونه زندگی

  • نقش تلاش در بدست آوردن اهداف

  • اهمیت آموزش نظم و مسئولیت پذیری به کودکان

  • فرزندان طلاق با چه آسیبهایی مواجه اند؟

  • اهمیت دوستیابی در روز خاطره انگیز اول مهر