با هم حرف بزنیم شنبه تا سه شنبه از ساعت 14:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو سلامت

با هم حرف بزنيم

احتمال فكرِ خودكشی در چه فصل و زمانی از روز بیشتر است

در حالی كه افراد ممكن است تصور كنند خودكشی در ماه‌های زمستان شایع‌تر است، در واقع فكر به خودكشی در بهار و اوایل تابستان به اوج خود می‌رسد.

1402/02/27
|
12:34

محققان دریافته‌اند كه افكار خودكشی از ماه دسامبر (آذر) شروع می‌شود، اما پس از آن چند ماه طول می‌كشد تا به "نقطه اوج" برسند. بر اساس یك مطالعه جدید، مردم همچنین بیشترین آسیب پذیری را برای پایان دادن به زندگی خود بین ساعت 4 تا 5 صبح دارند.

«برایان اوشی»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه ناتینگهام انگلستان، می‌گوید: «به خوبی مستند شده است كه زمستان زمانی است كه افراد مبتلا به مشكلات روانی ممكن است با بدتر شدن خلق و خو و افسردگی دست و پنجه نرم كنند. در واقع، اختلال عاطفی فصلی یك موضوع شناخته شده مرتبط با تغییر فصل است كه بر سلامت روان بسیاری از افراد تأثیر می‌گذارد.»

او در نشریه خبری دانشگاه گفت: «ممكن است شگفت‌انگیز به نظر برسد كه بهار، زمانی كه ممكن است روحیه مردم بهبود یابد، در واقع زمان بزرگ‌ترین خطر است.»

او توضیح داد: «بین آذر تا خرداد، خطر رفتار خودكشی افزایش می‌یابد و ما احساس می‌كنیم كه این اتفاق می‌افتد زیرا بهبود تدریجی در خلق و خو و انرژی آنها ممكن است آنها را قادر به برنامه‌ریزی و انجام اقدام به خودكشی كند.»

برای این مطالعه، بیش از 10000 نفر در ایالات متحده، كانادا و بریتانیا پرسشنامه‌های مربوط به خلق و خوی و افكار خود را در مورد خودكشی و خودآزاری در یك دوره شش ساله تكمیل كردند.

پاسخ دهندگان به سه گروه تقسیم شدند: كسانی كه قبلاً اقدام به خودكشی كرده بودند. كسانی كه افكار خودكشی یا خودآزاری غیرخودكشی داشتند. و كسانی كه قبلاً هیچ آسیبی به خود نزده، افكار یا رفتارهای خودكشی نداشتند.

در طول شش سال، محققان متوجه افزایش كلی افكار خودزنی شدند. یافته‌ها نشان داد كه فصل بر خلق و خو و میل به مُردن تأثیر می‌گذارد، به ویژه در افرادی كه قبلاً اقدام به خودكشی كرده بودند.

دسترسی سریع
با هم حرف بزنیم