باهم حرف بزنیم هر روز از ساعت 14:05 به مدت 45دقیقه

رادیو سلامت

با هم حرف بزنيم

افسردگی احتمال سكته مغزی را افزایش می دهد

در بیان مثال دیگری از ارتباط ذهن و بدن، افراد مبتلا به علائم افسردگی ممكن است با افزایش خطر سكته مغزی و همچنین روند بد بهبودی پس از آن مواجه شوند.

1401/12/22
|
08:40

نتایج یك مطالعه بین المللی جدید نشان داد كه حدود 18 درصد از افرادی كه سكته كرده اند، در مقایسه با 14 درصد از كسانی كه سكته مغزی نكرده اند، علائم افسردگی داشته اند.

محققان دریافتند افرادی كه علائم افسردگی قبل از سكته مغزی داشتند، در مقایسه با افرادی كه علائم افسردگی نداشتند، به طور كلی 46 درصد بیشتر در معرض خطر سكته بودند.

با افزایش علائم، خطر سكته مغزی نیز افزایش یافت.

دكتر «رابرت مورفی»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه گالوی ایرلند، می‌گوید: «افسردگی بر افراد در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد و می‌تواند تأثیرات گسترده‌ای در زندگی افراد داشته باشد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «نتایج ما نشان می‌دهد كه علائم افسردگی با افزایش خطر سكته مغزی مرتبط است و این خطر در گروه‌های سنی مختلف و در سراسر جهان مشابه است.»

محققان از داده‌های بیش از 26000 بزرگسال كه شامل 32 كشور در سراسر اروپا، آسیا، شمال و جنوب آمریكا، خاورمیانه و آفریقا بود، استفاده كردند.

بیش از 13000 نفر از شركت كنندگان دچار سكته مغزی شده بودند. آنها با بیش از 13000 نفر كه سكته مغزی نكرده بودند اما از نظر سن، جنس، هویت نژادی یا قومی مشابه بودند، مقایسه شدند.

اطلاعاتی درباره علائم افسردگی افراد، یك سال قبل از مطالعه جمع‌آوری شد، از جمله اینكه آیا شركت‌كنندگان در 12 ماه گذشته برای دو یا چند هفته متوالی احساس غمگینی، یا افسردگی داشتند.

شركت كنندگان همچنین در ابتدای مطالعه به سوالاتی در مورد عوامل خطر قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا و دیابت پاسخ دادند.

محققان دریافتند افرادی كه پنج علامت یا بیشتر از افسردگی را گزارش كردند، 54 درصد بیشتر از افرادی كه هیچ علامتی نداشتند، در معرض خطر سكته مغزی بودند. افرادی كه سه تا چهار علامت افسردگی را گزارش كرده بودند، 58 درصد بیشتر در معرض خطر بودند و كسانی كه یك یا دو علامت افسردگی را گزارش كردند، 35 درصد بیشتر در معرض خطر بودند.

افرادی كه علائم افسردگی داشتند، بیشتر در معرض سكته‌های مغزی شدید قرار نداشتند. با این حال، احتمال بیشتری داشت كه یك ماه پس از سكته، عوارض بدتری داشته باشند.

مورفی گفت: «نتایج ما نشان می‌دهد كه علائم افسردگی می‌تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد، اما خطر سكته را نیز افزایش می‌دهد. پزشكان باید به دنبال این علائم افسردگی باشند و می‌توانند از این اطلاعات برای كمك به اقدامات بهداشتی متمركز بر پیشگیری از سكته استفاده كنند.»

دسترسی سریع
با هم حرف بزنیم