باهم حرف بزنیم هر روز از ساعت 14:05 به مدت 45دقیقه

رادیو سلامت

با هم حرف بزنيم

تفاوت افسردگی با غمگینی چیست؟

یك روان‌شناس با اشاره به اینكه افسردگی دلایل و انواع مختلفی دارد گفت: برخی افسردگی‌ها بدون دارو و برخی با دارو بهبود می‌یابند اما نباید افسردگی را با غمگینی اشتباه گرفت.

1401/08/11
|
09:20

سیما فردوسی روانشناس بالینی و عضو شورای عالی آموزش و پرورش، با اشاره به اینكه افسردگی جزو اختلالات عاطفی است گفت: افسردگی انواع مختلف دارد . از علامت های بارز افسردگی این است كه اتفاقاتی كه قبلا فرد از آنها لذت می برده الان او را شاد نمی كند. همچنین فرد افسرده یا بسیار زود تحریك و عصبانی می شود و یا خُلق پایینی دارد و حوصله حرف زدن و تحرك و انجام هیچ كاری را ندارد.

وی افزود: افسردگی علامت های دیگری هم دارد . در برخی بیماران افسرده ، خواب و اشتها مشكل پیدا می‌كند. افسردگی می‌تواند موجب اختلال در روابط فرد با دیگران شود. افراد افسرده بیش از انسان های معمولی به مرگ فكر می‌كنند و بعضا دچار كابوس هستند. افسردگی می‌تواند مشكلات جسمانی مثل كمردرد و معده درد را همراه داشته باشد و در خانم ها می‌تواند موجب اختلال در قاعدگی شود.

فردوسی با بیان اینكه برای تشخیص بالینی افسردگی؛ این علامت های مذكور باید حداقل برای دو هفته و مستمر وجود داشته باشند متذكر شد: غمگینی با افسردگی كاملا متفاوت است. همه ما غمگینی را تجربه كرده ایم . غمگینی می‌تواند در اثر اتفاق و خبری بد برای مدتی كوتاه ایجاد شود.

وی در پاسخ به اینكه چه كار كنیم تا غمگینی تبدیل به افسردگی نشود گفت: اینطور نیست كه غم‌های معمولی انسان را به یك فرد افسرده تبدیل كند. چون افسردگی دلایل مختلفی دارد و می تواند مربوط به عوامل داخلی بدن انسان مثل عدم تعادل در ترشح هورمون‌های مختلف باشد. بخشی دیگر از افسردگی ها در اثر عوامل محیطی به وجود می آیند. فرد افسرده آنچه كه برایش بسیار عزیز بوده را از دست داده و با فقدانی بزرگ روبرو است.

روانشناس بالینی كشورمان با تاكید بر اینكه با یك علامت نمی توان افسردگی را تشخیص داد گفت: این علامت ها باید توامان بوده و حداقل دو هفته مستمر ادامه داشته باشد. افرادی كه بسیار درگیر كارهای روزانه و خسته هستند و زندگی برایشان تكراری شده است، می‌توانند با فعالیت‌های ورزشی و سفرهای كوتاه از افسردگی خود پیشگیری كنند.

فردوسی با اشاره به اینكه درمان افسردگی در مراحل اول نیاز به دارو ندارد گفت: افسردگی شدید نیاز به دارو درمانی دارد. افسردگی‎ های شدید معمولا دو قطبی هستند. افراد دو قطبی گاهی كاملا افسرده و گاهی كاملا سرخوش هستند. مواقعی كاملا بی‌اشتها و برخی مواقع كاملا پر اشتها هستند. این افراد برخی مواقع كم خواب و برخی مواقع پرخواب هستند. این افراد كاملا افراطی هستند برخی مواقع خُلق بسیار بالا و برخی مواقع خُلق بسیار پایین دارند. بسیار صحبت می كنند و به دیگران اجازه صحبت تمی دهند. این افراد باید كمی دارو مصرف كنند تا به حالت تعادل برسند

وی گفت: اما معمولا افرادی كه در اثر عوامل محیطی افسرده و خسته می‌شوند نیاز به دارو درمانی زیادی ندارند و با مراجعه به روانشناس باید از راه درمان های شناختی، سبك زندگی خود را تغییر دهند تا روحیه آنها بهتر شود.

دسترسی سریع
با هم حرف بزنیم