از ساعت به مدت

رادیو سلامت

با هم حرف بزنيم

بازنویسی خاطرات ترسناك به درمان اضطراب كمك می كند

مطالعه بر روی موش ها نشان می دهد كه می توان خاطرات مبتنی بر ترس را كه می تواند منجر به اضطراب شود دستكاری كرد.

1401/07/20
|
13:49

خاطرات می‌توانند مثبت یا منفی باشند. با این حال، فعال شدن بیش از حد خاطرات منفی ممكن است در بروز مشكلات سلامت روان، از جمله اختلال استرس پس از سانحه، افسردگی و اضطراب نقش داشته باشد. افرادی كه با این شرایط زندگی می‌كنند اغلب افكار مزاحم مبتنی بر ترس یا خاطرات تكرار شونده از یك رویداد واقعی را تجربه می‌كنند.

كارشناسان بر این باورند كه شناسایی و دستكاری خاطرات مبتنی بر ترس ممكن است به گزینه‌های درمانی مؤثر برای افرادی كه با این شرایط زندگی می‌كنند منجر شود.

شناسایی فرآیند و مكان ذخیره سازی حافظه منفی در مغز ممكن است به دانشمندان كمك كند تا راه‌های بهتری برای درمان این شرایط را درك كنند.

اخیراً محققان دانشگاه بوستون سرنخ‌های بیشتری در مورد مكان و نحوه ذخیره خاطرات در مغز یافته اند. تیم تحقیق با استفاده از موش‌ها كشف كردند كه خاطرات عاطفی مثبت و منفی در نواحی مشخصی در ناحیه‌ای از مغز به نام هیپوكامپ قرار دارند. علاوه بر این، هر نوع خاطره از طریق مسیرهای مختلف در مغز با سلول‌های دیگر ارتباط برقرار می‌كند.

محققان می‌گویند كه این نقشه‌برداری خاطره مثبت و منفی می‌تواند به دانشمندان كمك كند تا خاطرات منفی را هدف قرار دهند و تأثیر آن‌ها را بر فردی با شرایط سلامت روان مبتنی بر ترس كاهش دهند.

علاوه بر این، تحقیقات قبلی تیم دانشگاه بوستون بر روی موش‌ها نشان داد كه فعال‌سازی مجدد خاطرات مثبت، خاطرات مبتنی بر ترس را مختل می‌كند و باعث می‌شود آنها كمتر تأثیرگذار باشند.

مطالعه حاضر بر روی هیپوكامپ، بخشی از مغز كه یادگیری و حافظه را پردازش می‌كند، متمركز شد.

به گفته محققان، «تحریكات مكرر مبتنی بر ترس یا بیزاری باعث اضطراب و افسردگی می‌شود، همانطور كه تجربیات مثبت سیستم پاداش ما را هدایت می‌كند. درك نحوه عملكرد این مسیرها در مغز ما می‌تواند به راه‌اندازی درمان‌های نوآورانه‌ای كمك كند كه ممكن است این مسیرها را هدف قرار دهند تا پاسخ منفی بیش فعالی را كه در پس اضطراب و افسردگی وجود دارد، به حداقل برسانند.»

دسترسی سریع
با هم حرف بزنیم