پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

درباره پرکاری تیروئید بیشتر بدانید

دکتر هادی شهراد بجستانی (فوق تخصص غدد و متابولیسم بزرگسالان) در "مجله پاسخگو" رادیو سلامت درباره پرکاری تیروئید گفت.

1399/11/05
|
11:37

دکتر هادی شهراد بجستانی (فوق تخصص غدد و متابولیسم بزرگسالان) در "مجله پاسخگو" رادیو سلامت گفت: هر زمان هورمون تیروئید بیشتر از میزان نیاز بدن ترشح شود اصلاحا گفته می شود که تیروئید سمی شده است. یعنی هورمون های تیروئید بیش از حد نرمال ترشح می شود اما در عمل سمی ترشح نمی شود.
وی ادامه داد : هومون های تیروئید جنین تقریبا از هفته 11 تا 12 تولید می شود. در 8 تا 10 هفته اول، جنین خیلی به این هورمون نیاز ندارد و نیازش را از هورمون های تیروئید مادر و از طریق جفت تامین می کند. این غده و هورمون هایی که ترشح می کند اهمیت زیادی دارد. رشد، تکثیر و تکامل سلول های مغزی کودک در یک سال اول وابسته به هورمون های تیروئید است و اگر بچه ای از بدو تولد تا دو سالگی هورمون تیروئید نداشته باشد رشد مغزی نخواهد داشت. نقش مهم دیگر هورمون تیروئید سوخت و ساز پروتئین ها و چربی هاست. اگر هورمون تیروئید خیلی بالا باشد سوخت و ساز سلولی افزایش می یابد و فرد احساس گرما می کند. البته احساس گرم شدن همیشه به علت بالا بودن هورمون های تیروئید نیست. در واقع یکی از علائم پرکاری تیروئید احساس گرما است.
ایشان افزود: علائم پرکاری تیروئید در سنین مختلف متفاوت است. بچه ها کمتر به پرکاری تیروئید مبتلا می شوند. بچه هایی که تیروئید پرکار دارند کم وزن هستند یا وزن نمی گیرند، پوست بدن آنها همیشه مرطوب است، پرتحرک هستند، جلوی گردنشان برجسته می شود. همچنین چشم ها در نوعی از پرکاری تیروئید درگیر می شود که علامت آن بیرون زدگی کره چشم و باز بودن چشم است.
عضو هیات علمی دانشگاه گفت: شروع پرکاری تیروئید بیشتر موارد از 20 سالگی است. تپش قلب، لرزش دست، کاهش وزن و عدم وزن گیری با وجود اشتهای زیاد و در مواردی تعداد مدفوع شل بیشتر و یا ادرار بیشتر از علائم پرکاری تیروئید است. این نکته قابل تامل است که هر کدام از این علائم به تنهایی نشانه پرکاری تیروئید نیست بلکه باید مجموعه ای از علائم وجود داشته باشد
دکتر بجستانی تاکید کرد: در 80 تا 90 درصد موارد علت کم کاری و پرکاری تیروئید خود ایمنی است. البته در حال حاضر گفته می شود مسائل روانی مثل مشکلات حاد روحی و روانی مثل استرس هم باعث کم کاری و پرکاری تیروئید می شود.

دسترسی سریع
پاسخگو