پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

نقش ویتامین D در پیشگیری از کرونا

دکتر احمد اسماعیل زاده در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت از تاثیر و نقش ویتامین D در سلامتی و پیشگیری از کرونا گفت.

1399/11/05
|
11:27

دکتر احمد اسماعیل زاده در برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت بر اهمیت تقویت سیستم ایمنی در سلامت بدن و پیشگیری از کووید 19 تاکید کرد و گفت: هر چقدر بتوانیم سیستم ایمنی را با تغذیه مناسب، افزایش تحرک، کاهش استرس و عدم استعمال دخانیات یا به عبارتی با اصلاح شیوه زندگی تقویت کنیم بیشتر می توانیم از ابتلا به کووید 19 پیشگیری کنیم یا اگر هم مبتلا شویم بتوانیم بر آن غلبه کنیم و این بیماری را پشت سر بگذاریم.
ایشان ادامه داد: مطالعات متعدد نشان می دهد ویتامین D علاوه بر نقشی که در سلامت استخوان ها دارد در بسیاری از بیماری های دیگر ایفای نقش می کند. علت آن است که گیرنده های این ویتامین در سطح تمام سلول ها وجود دارد. قبلا گفته می شد این ویتامین در رشد قدی و سلامت استخوان ها و پیشگیری از پوکی استخوان نقش دارد اما امروزه گفته می شود کسی که کمبود این ویتامین را دارد در معرض خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و برخی سرطان ها است. همچنین برخی مطالعات می گوید کمبود این ویتامین احتمال ابتلا به کووید را افزایش می دهد. اما گاهی اطلاعاتی که در این زمینه به افراد داده می شود مقداری اغراق آمیز است.
عضو هیات علمی دانشگاه افزود: شواهد نشان می دهد در برخی مطالعات کوچک دیده شده است افرادی که کمبود این ویتامین را دارند در مقایسه با افرادی که سطح ویتامین D آنها کافی است به کرونا بیشتر مبتلا می شوند و اگر ویتامین را تا حدودی بالا ببریم و در حد مطلوب حفظ کنیم شاید بتوانیم تا حدودی خطر ابتلا را کم می کنیم اما مطالعات خیلی همسو نیست و نمی توانیم به طور قطع بگوییم حتما این ویتامین در پیشگیری نقش دارد. در مورد درمان هم هیچ مدرکی وجود ندارد که این ویتامین در درمان تاثیر دارد. اما چرا انتظار می رود ویتامین D در پیشگیری نقش داشته باشد؟ علت این است که این ویتامین به واسطه گیرنده هایی که در سطح سلول ها از جمله سلول های ایمنی دارد در بهبود عملکرد سیستم ایمنی و تقویت آن نقش داشته باشد و حتی اگر ویروس وارد بدن شود به دلیل نقش آن در بیان ژنی برخی از پروتئین ها بتواند مانع تکثیر برخی ویروس ها شود. البته نقش این ویتامین در کاهش دوره آنفولانزا و سرماخوردگی مشخص شده است. مطالعات بالینی نقش این ویتامین را در پیشگیری از کرونا مشخص کرده است اما نمی توانیم در نقش آن در پیشگیری از کرونا اغراق کنیم. در هر حال توصیه می کنیم این ویتامین در حد کفایت نگاه داشته شود. اما در مورد درمان هیچ مدرکی وجود ندارد که این ویتامین کرونا را درمان می کند.
دکتر اسماعیل زاده اظهار کرد: توصیه می شود که همه افراد سطح ویتامین D را در حد کفایت نگاه دارند. نیاز به ویتامین دی بین 400 تا 800 واحد بین الملی در روز است. اگر افراد آزمایش نداده اند توصیه می شود ماهانه یک دوز 50 هزار واحد مصرف کنند. اما اگر کمبود دارند بسته به وضعیت ویتامین D آنها گاهی 50 هزار واحد هفته ای تا 8 هفته یا روزانه 2000 تا 4000 واحد برای آنها تجویز می شود و بعد از این مدت باید دوز 50 هزار واحد را ماهانه ادامه داد.
عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: افراد فکر می کنند اگر میزان زیادی از این ویتامین را بخورند کرونا نمی گیرند. نه تنها این اتفاق نمی افتد بلکه این ویتامین محلول در چربی است و مصرف زیاد آن باعث تجمع در بدن و مسومیت و عوارض می شود.

دسترسی سریع
پاسخگو