پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

دریافت آهن از طریق خوراکی در 90 درصد افراد کافی است

برنامه "پاسخگو" رادیو سلامت با حضور دکتر محمدرضا وفا روی آنتن رفت. ایشان درباره عملکرد و منابع آهن گفت: آهن یک عنصر ضروری است و باید هر روز از طریق منابع غذایی دریافت شود.

1399/11/05
|
11:22

دکتر محمدرضا وفا در برنامه پاسخگو رادیو سلامت گفت: آهن یک عنصر ضروری است و باید هر روز از طریق منابع غذایی دریافت شود. میزان دریافت آهن از طریق خوراکی در 90 درصد افراد کافی است اما از آنجایی که زیست دسترسی به آهن بخصوص آهن غیرهم یعنی آهنی که در منابع گیاهی وجود دارد بسیار کم است به همین دلیل کمبود آهن شایع است.
وی ادامه داد: کمبود آهن شایعترین کمبود تغذیه ای در کل دنیا آهن است و شایعترین کمبود ماده مغذی مرتبط با کم خونی کمبود آهن است. کمبود آهن یک کمبود جدی است. آهن نقش مهمی در عملکرد ذهنی و جسمی دارد و اثرات کمبود دراز مدت آن بسیار مهم است. کمبود آهن تمرکز ذهنی، فعالیت های شناختی و ضریب تنفسی را کاهش می دهد. دختران در سن بلوغ، خانم ها در سنین باروری و در دوران شیردهی و نیز سالمندان به آهن بیشتری نیاز دارند.
استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: دو نوع آهن یعنی آهن هم و غیرهم وجود دارد. آهن هم که در منابع حیوانی وجود دارد جذب بالایی دارد. گوشت قرمز و سایر گوشت های کم چرب بهترین منبع آهن هم هستند. آهن غیرهم در منابع گیاهی وجود دارد که زیست دسترسی بسیار کمی دارد بنابراین توصیه می شود برای پیشگری از کمبود آهن از منابع حیوانی آهن استفاده شود. احتمال کمبود آهن در گیاه خواران محض بسیار زیاد است. چون دسترسی به آهن غیرهم که در منابع گیاهی است خیلی کم است. نان، برنج، ذرت، عدس و حبوبات منابع گیاهی آهن هستند و اگر با منابع خوراکی ویتامین ث مانند لیمو، غوره و نارنج استفاده شود دسترسی به آهن تا 6 برابر افزایش پیدا می کند که البته باز هم مقدار آن کم است.
دکتر وفا گفت: مصرف لبنیات با منابع آهن مثل گوشت توصیه نمی شود چون پروتئین لبنیات با جذب آهن تداخل دارد. در ضمن افرادی که مکمل آهن مصرف می کنند نباید این مکمل را با وعده غذایی که حاوی گوشت است مصرف کنند چون جذب آن کاهش پیدا می کند.
ایشان در مورد مصرف مکمل هم عنوان کرد: توصیه می شود آهن هم مثل سایر مواد مغذی تا جایی که ممکن است از طریق خوراک تامین شود مگر در شرایطی که فردی به علت برخی بیماری ها مثل خونریزی های دستگاه گوارش به مکمل نیاز داشته باشد. نکته مهم این است که به هیچ عنوان نباید مکمل آهن را به صورت خودسرانه مصرف کرد چون رادیکال آزاد تولید شده بدلیل مصرف زیاد و نا متناسب آهن مهمترین سم در سطح سلولی در بدن است.

دسترسی سریع
پاسخگو