پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

بررسی راههای پیشگیری از سرطان های زنان

دکتر سهیلا امینی مقدم در مجله "پاسخگو" رادیو سلامت از عوامل خطر و راههای پیشگیری از سرطان های زنان گفت

1399/11/05
|
11:17

دکتر سهیلا امینی مقدم گفت: یکی از عوامل خطر مهم سرطان رحم ( بافت داخلی رحم یعنی آندومتر) چاقی است. بنابراین مهمترین راه پیشگیری اولیه از این سرطان داشتن سبک زندگی سالم یعنی تغذیه مناسب و انجام ورزش است.
وی ادامه داد: بر خلاف سرطان رحم که هیچ واکسنی برای پیشگیری از آن وجود ندارد اما پیشگیری اولیه از سرطان دهانه رحم واکسیناسیون است. چون عامل این سرطان ویروس پاپیلومای انسانی است. عفونت پاپیلومای انسانی شایعترین بیماری جنسی انتقال یابنده از راه جنسی است که در 80 درصد افراد دیده می شود اما در همه افراد منجر به سرطان نمی شود در افرادی این ویروس منجر به سرطان می شود که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده باشد یا دچار عفونت های مکرری باشند که درمان نمی شود. بنابراین بهترین راه این است که ویروس وارد بدن نشود. رعایت بهداشت جنسی مهمترین اصل در پیشگیری از سرطان دهانه رحم است. همچنین درمان به موقع عفونت ها و اجتناب از مصرف سیگار هم اهمیت زیادی دارد چرا که این عوامل شانس ماندگاری این ویروس را در بدن افزایش می دهند.
دکتر امینی مقدم افزود: توصیه شده است که این واکسن از 12 سالگی تا 26 سالگی تزریق شود. البته نوع جدیدی از این واکسن وارد بازار شده ست که تا 45 سالگی قابل تزریق است. اگر فردی زیر 15 سال این واکسن را تزریق کند باید حداکثر به فاصله 12 ماه دوز بعدی واکسن را دریافت کند. در بالای 15 سال دوز دوم به فاصله 1 تا 2 ماه بعد از دوز اول و دوز سوم به فاصله 6 ماه بعد از دوز دوم تزریق می شود.
فلوشیپ سرطان های زنان گفت: برای غربالگری سرطان دهانه رحم همه افراد بین 21 تا 30 سالگی هر سه سال یکبار باید تست پاپ اسمیر انجام دهند و بعد از 30 سالگی تا 65 سالگی باید هر 3 تا 5 سال یکبار، تست پاپ اسمیر بهمراه تست HPV انجام شود. بعد از 65 سالگی معمولا نیاز به اقدام خاصی نیست مگر در فردی که سیستم ایمنی او ضعیف است مثلا مبتلا به ایدز است یا شیمی درمانی می شود. نکته مهم این است که اگر حتی فردی در مرحله پیش سرطانی باشد می توان با روش های جراحی ساده درمان را انجام داد.
دکتر امینی مقدم در پایان تاکید کرد: هر گونه خونریزی غیرطبیعی در خانم ها اهمیت دارد و از آنجایی که سن شایع سرطان های زنان بعد از یائسگی است خونریزی بویژه بعد از یائسگی اهمیت بیشتری دارد. بنابراین اگر خانمی یک سال بعد از یائسگی خونریزی حتی به صورت لکه بینی یا ترشحات غیرطبیعی داشته باشد باید مورد بررسی قرار گیرد.

دسترسی سریع
پاسخگو