پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

گونه جدید از راه رسید!

سویه جدید امیكرون با نام «BA.4.6»، به سرعت در آمریكا در حال شیوع است و اكنون تایید شده كه این سویه در انگلستان هم در حال گسترش است.

1401/06/30
|
09:40

سویه جدید چیست؟سویه امیكرون BA.4.6 از ریشه‌های نوع امیكرون BA.4 است. BA.4 اولین بار در ژانویه 2022 در آفریقای جنوبی شناسایی شد و از آن زمان در كنار نوع BA.5 در سراسر جهان گسترش یافته است. كاملاً مشخص نیست كه سویه جدید BA.4.6 چگونه پدید آمده، اما ممكن است یك نوع نوتركیب باشد.

تركیب مجدد زمانی اتفاق می‌افتد كه دو نوع مختلف SARS-CoV-2 (ویروسی كه باعث كووید 19 می‌شود) به طور همزمان یك فرد را آلوده می‌كنند. در حالی كه سویه BA.4.6از بسیاری جهات شبیه BA.4 است، اما حامل جهش به پروتئین اسپایك (پروتئینی روی سطح ویروس كه به آن اجازه ورود به سلول‌های ما را می‌دهد) است.


شدت، عفونی بودن و فرار از سیستم ایمنی

عفونت‌های امیكرون معمولاً باعث بیماری سبك‌تر می‌شود و مرگ و میر كمتری با امیكرون نسبت به انواع قبلی در سطح دنیا گزارش شده است و انتظار می‌رود كه این حالت برای سویه BA.4.6 اعمال شود اما هنوز هیچ گزارشی مبنی بر این كه این نوع سویه باعث علایم شدیدتر می‌شود یا خیر، وجود ندارد. همچنین متغیرهای امیكرون تمایل بیشتری نسبت به انواع قبلی دارند. به نظر می‌رسد سویه BA.4.6 حتی در فرار از سیستم ایمنی بهتر از BA.5 (نوع غالب فعلی) باشد اگرچه مطالعات دقیق و جامعی هنوز موجود نیست.


مقاوم در برابر واكسن؟

افرادی كه سه دوز از واكسن اصلی كووید (فایزر) را دریافت كرده‌اند، در پاسخ به سویه BA.4.6نسبت به BA.4 یا BA.5، آنتی‌بادی‌های كمتری تولید می‌كنند كه این موضوع نگران كننده است و نشان می‌دهد كه واكسن‌های كووید ممكن است در برابر BA.4.6كمتر موثر باشند اما واكسیناسیون همچنان محافظت خوبی در برابر بیماری‌های شدید این ویروس ارائه می‌دهد و بهترین سلاحی است كه برای مبارزه با كووید داریم و توسعه واكسن‌های چند ظرفیتی كرونا كه انواع مختلفی را هدف قرار می‌دهند، می‌تواند حفاظت بادوام‌تری را ارائه دهد.


اگر قبلا كرونا گرفته‌اید، در برابر آن مصون نیستید

اطلاعات به صورت واضح نشان می‌دهد، افرادی كه قبلاً به كرونا مبتلا شده‌اند، می‌توانند دوباره به این ویروس مبتلا شوند و این به ویژه درباره امیكرون صدق می‌كند و در برخی موارد، ابتلاهای بعدی می‌تواند بدتر باشد.


ماسك بزنید

نظارت دقیق بر انواع جدید ویروس از جمله BA.4.6 بسیار مهم است زیرا این سویه‌ها می‌توانند به موج بعدی همه گیری كووید منجر شوند و همچنان برای عموم مردم، مراقبت كردن و پیروی از شیوه نامه‌های بهداشتی مثل ماسك زدن در فضاهای بسته، برای جلوگیری از گسترش ویروس، كاری مهم و حیاتی است.

دسترسی سریع
پاسخگو