پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

علائم بیماری تیروئید و روش های درمان

آیا هر روز بیشتر از قبل، احساس خستگی و كسالت می كنید. آیا در تمركز و فعالیتهای مغزی خود با مشكل روبه رو شده اید؟ افزایش وزن ، احساس لرزش یا ریزش مو پیدا كرده اید؟ و یا در مورد شما عوارض دیگری دیده می شود .

1401/06/23
|
10:09

تیروئید شما هورمون هایی را ایجاد و تولید می كند كه در بسیاری از سیستم های مختلف بدن شما نقش دارند. زمانی كه تیروئید شما این هورمون های مهم را بیش از حد یا خیلی كم تولید كند، به آن بیماری تیروئید می گویند. انواع مختلفی از بیماری تیروئید وجود دارد، از جمله پركاری تیروئید، كم كاری تیروئید، تیروئیدیت و تیروئیدیت هاشیموتو.

تیروئید چیست؟
غده تیروئید اندام كوچكی است كه در جلوی گردن قرار دارد و در اطراف نای پیچیده شده است. شكل آن شبیه پروانه است، در وسط كوچكتر با دو بال پهن كه در اطراف گلوی شما امتداد دارند. تیروئید یك غده است. شما در سرتاسر بدن خود غدد متعددی دارید، كه موادی را ایجاد و آزاد می كنند كه به بدن شما كمك می كند تا كار خاصی را انجام دهد. تیروئید هورمون هایی می سازد كه به كنترل بسیاری از عملكردهای حیاتی بدن كمك می كند.

وقتی تیروئید شما به درستی كار نمی كند، می تواند كل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر بدن شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید كند، می توانید به بیماری به نام پركاری تیروئید مبتلا شوید . اگر بدن شما هورمون تیروئید كمی تولید كند، كم كاری تیروئید نامیده می شود . هر دو بیماری جدی هستند و باید توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی درمان شوند.

تیروئید چه می كند؟
تیروئید وظیفه مهم ترشح و كنترل هورمون های تیروئیدی كه متابولیسم را در بدن شما كنترل می كنند، دارد. تیروئید متابولیسم را با چند هورمون خاص كنترل می كند T4 (تیروكسین،) و T3 (تری یدوتیرونین،). این دو هورمون توسط تیروئید ایجاد می شوند و به سلول های بدن می گویند كه چقدر انرژی مصرف كنند. وقتی تیروئید به درستی كار كند، مقدار مناسبی از هورمون ها را حفظ می كند تا متابولیسم شما با سرعت مناسب كار كند.

همه این فعالیت ها توسط غده هیپوفیز نظارت می شود . غده هیپوفیز كه در مركز جمجمه، زیر مغز شما قرار دارد، میزان هورمون های تیروئید را در جریان خون شما كنترل می كند. هنگامی كه غده هیپوفیز كمبود هورمون های تیروئید یا سطح بالایی از هورمون ها را در بدن شما احساس می كند، مقدار آن را با هورمون خود تنظیم می كند. این هورمون، هورمون محرك تیروئید (TSH) نامیده می شود. TSH به تیروئید فرستاده می شود و تیروئید را وادار به انجام كاری كه برای بازگرداندن بدن به حالت عادی لازم است، می كند.

بیماری تیروئید چیست؟
بیماری تیروئید یك اصطلاح كلی برای شرایط پزشكی است كه تیروئید شما را از تولید مقدار مناسب هورمون باز می دارد. تیروئید معمولاً هورمون هایی تولید می كند كه عملكرد طبیعی بدن را حفظ می كند. وقتی هورمون بیش از حد تولید می شود بدن شما خیلی سریع انرژی مصرف می كند. به این حالت پركاری تیروئید می گویند. استفاده سریع از انرژی می تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد، بدون تلاش باعث كاهش وزن شود و حتی باعث ایجاد احساس برافروختگی و تحریك پذیری ( زود از كوره در رفتن) در شما شود. از طرف دیگر، تیروئید می تواند هورمون تیروئید بسیار كمی تولید كند. به این كم كاری تیروئید می گویند. زمانی كه هورمون تیروئید در بدن شما بسیار كم باشد، باعث ایجاد احساس خستگی، اضافه وزن و حتی عدم تحمل دمای سرد در شما شود.

این دو اختلال اصلی می توانند ناشی از عوامل مختلفی باشند. یكی از این عوامل ژنتیك است.

چه كسانی به بیماری تیروئید مبتلا می شوند؟
بیماری تیروئید می تواند هر كسی را تحت تاثیر قرار دهد. مردان، زنان، نوزادان، نوجوانان و افراد مسن. ممكن است در بدو تولد (معمولا كم كاری تیروئید) وجود داشته باشد و یا با افزایش سن (اغلب بعد از یائسگی در زنان) ایجاد شود. بیماری تیروئید بسیار شایع است، به طوری كه حدود 20 میلیون نفر در ایالات متحده به نوعی اختلال تیروئید مبتلا هستند. احتمال ابتلای یك زن به بیماری تیروئید تقریباً پنج تا هشت برابر بیشتر از یك مرد است.

احتمال ابتلا در افراد زیر بیشتر است:

افراد با سابقه خانوادگی بیماری تیروئید
افراد با بیماری های خاصی مانند كم خونی خطرناك، دیابت نوع 1، نارسایی اولیه آدرنال، لوپوس، آرتریت روماتوئید، سندرم شوگرن و سندرم ترنر.
افرادی كه از داروهای حاوی ید (آمیودارون) استفاده می كنند.
افراد بالای 60 سال به خصوص در زنان.
افرادی كه قبلاً برای یك بیماری تیروئید یا سرطان (تیروئیدكتومی یا پرتودرمانی) درمان داشته اند.
علائم و علل
چه چیزی باعث بیماری تیروئید می شود؟

دو نوع اصلی بیماری تیروئید كم كاری تیروئید و پركاری تیروئید هستند. هر دو بیماری می توانند ناشی از بیماری های دیگری باشند كه بر نحوه ی عملكرد غده تیروئید تأثیر می گذارد.

شرایطی كه می تواند باعث كم كاری تیروئید شود عبارتند از:

تیروئیدیت : این وضعیت التهاب (تورم) غده تیروئید است. تیروئیدیت می تواند میزان هورمون هایی را كه تیروئید شما تولید می كند كاهش دهد.
تیروئیدیت هاشیموتو : یك بیماری بدون درد، تیروئیدیت هاشیموتو یك بیماری خود ایمنی است كه در آن سلول‌های بدن به تیروئید حمله كرده و به آن آسیب می‌رسانند. این یك بیماری ارثی است.
تیروئیدیت پس از زایمان : این وضعیت در 5 تا 9 درصد از زنان پس از زایمان رخ می دهد. معمولاً یك وضعیت موقتی است.
كمبود ید: تیروئید از ید برای تولید هورمون استفاده می كند. كمبود ید مشكلی است كه چندین میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
غده تیروئیدی كه كار نمی كند: گاهی اوقات، غده تیروئید از بدو تولد به درستی كار نمی كند. از هر 4000 نوزاد 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در صورت عدم درمان، ممكن است كودك در آینده دچار مشكلات جسمی و روحی شود. به همه نوزادان در بیمارستان آزمایش خون غربالگری داده می شود تا عملكرد تیروئید آنها بررسی شود.
شرایطی كه می تواند باعث پركاری تیروئید شود عبارتند از:
بیماری گریوز : در این شرایط كل غده تیروئید ممكن است بیش از حد فعال باشد و هورمون بیش از حد تولید كند. به این مشكل گواتر سمی منتشر (بزرگ شدن غده تیروئید) نیز می گویند.
ندول ها: پركاری تیروئید می تواند ناشی از گره هایی باشد كه بیش از حد در تیروئید فعال هستند. یك ندول منفرد ندول تیروئیدی با عملكرد خودمختار سمی نامیده می شود، در حالی كه غده ای با چندین گره گواتر سمی چند ندولار نامیده می شود.
تیروئیدیت : این اختلال می تواند دردناك باشد یا اصلا احساس نشود. در تیروئیدیت، تیروئید هورمون هایی را آزاد می كند كه در آنجا ذخیره شده اند. این می تواند برای چند هفته یا چند ماه ادامه یابد.
ید بیش از حد : هنگامی كه شما بیش از حد ید (ماده معدنی كه برای تولید هورمون های تیروئید استفاده می شود) در بدن خود دارید، تیروئید بیش از نیاز خود هورمون تیروئید تولید می كند. ید بیش از حد را می توان در برخی داروها (آمیودارون، داروی قلب) و شربت های سرفه یافت.
آیا در صورت ابتلا به دیابت، خطر ابتلا به بیماری تیروئید بیشتر است؟
اگر دیابت دارید، نسبت به افراد بدون دیابت در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری تیروئید هستید. دیابت نوع 1 یك اختلال خود ایمنی است. اگر قبلاً یك اختلال خودایمنی دارید، احتمال ابتلا به یك اختلال خود ایمنی دیگر در شما بیشتر است.

برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2، خطر كمتر است، اما همچنان وجود دارد. اگر دیابت نوع 2 دارید، احتمال ابتلای شما به بیماری تیروئید در مراحل بعدی زندگی بیشتر است.

آزمایش منظم برای بررسی مشكلات تیروئید توصیه می شود. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ممكن است بیشتر از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 - بلافاصله پس از تشخیص و سپس هر سال یا بیشتر مورد آزمایش قرار گیرند. در صورت ابتلا به دیابت نوع 2، برنامه منظمی برای آزمایش وجود ندارد، با این حال پزشك برنامه ای را برای آزمایش در طول زمان پیشنهادخواهد كرد.

اگر دیابت دارید و آزمایش تیروئید شما مثبت است، چند كار وجود دارد كه می توانید انجام دهید تا به بهترین حالت ممكن كمك كنید. این نكات عبارتند از:
خواب كافی داشته باشید
برنامه منظم برای ورزش داشته باشید
مراقب رژیم غذایی خود باشید
تمام داروهای خود را طبق دستور مصرف كنید
به طور منظم طبق دستور پزشك آزمایش های درخواست شده را انجام دهید
علائم پركاری تیروئید (پركاری تیروئید) می تواند شامل موارد زیر باشد:
تجربه اضطراب، تحریك پذیری و عصبی بودن.
داشتن مشكل در خواب.
كاهش وزن.
داشتن غده تیروئید بزرگ یا گواتر .
داشتن ضعف عضلانی و لرزش.
تجربه قاعدگی های نامنظم یا توقف چرخه قاعدگی.
احساس حساسیت به گرما.
داشتن مشكلات بینایی یا سوزش چشم.
علائم تیروئید كم كار (كم كاری تیروئید) می تواند شامل موارد زیر باشد:
احساس خستگی ( خستگی ).
افزایش وزن.
تجربه فراموشی.
داشتن قاعدگی های مكرر و سنگین .
داشتن موهای خشك و زبر.
داشتن صدای خشن
تجربه عدم تحمل دمای سرد.
آیا مشكلات تیروئید باعث ریزش موهایم می شود؟
ریزش مو یكی از علائم بیماری تیروئید، به ویژه كم كاری تیروئید است. اگر ریزش مو دارید و در مورد آن نگران هستید، با پزشك صحبت كنید.

آیا مشكلات تیروئید می تواند باعث تشنج شود؟
در بیشتر موارد، مشكلات تیروئید باعث تشنج نمی شود. با این حال، اگر موارد بسیار شدید كم كاری تیروئید دارید كه تشخیص داده نشده یا درمان نشده است، خطر ابتلا به سدیم پایین، افزایش می یابد. این می تواند منجر به تشنج شود.

بیماری تیروئید چگونه تشخیص داده می شود؟
گاهی اوقات، تشخیص بیماری تیروئید ممكن است دشوار باشد زیرا علائم به راحتی با علائم سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شود. شما ممكن است علائم مشابهی را در دوران بارداری یا پیری و در هنگام ابتلا به بیماری تیروئید تجربه كنید. خوشبختانه، آزمایشاتی وجود دارد كه می تواند به تعیین اینكه آیا علائم شما ناشی از مشكل تیروئید است یا خیر، كمك می كند. این تست ها عبارتند از:

آزمایشات خون
تست های تصویربرداری
معاینات بدنی
بیماری تیروئید چگونه درمان می شود؟
هدف پزشك این است كه سطح هورمون تیروئید شما را به حالت عادی برگرداند. این را می توان به روش های مختلفی انجام داد و هر درمان خاص به علت بیماری تیروئید شما بستگی دارد.

اگر سطوح بالایی از هورمون های تیروئید دارید (پركاری تیروئید)، گزینه های درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:
داروهای ضد تیروئید (متیمازول و پروپیل تیوراسیل) : داروهایی هستند كه تیروئید شما را از تولید هورمون باز می دارند.
ید رادیواكتیو : این درمان به سلول های تیروئید شما آسیب می رساند و از تولید سطوح بالای هورمون های تیروئید جلوگیری می كند.
مسدود كننده های بتا : این داروها میزان هورمون ها را در بدن شما تغییر نمی دهند، اما به كنترل علائم كمك می كنند.
جراحی : یك شكل دائمی تر از درمان، برداشتن تیروئید با جراحی ( تیروئیدكتومی ) است. این كار مانع از تولید هورمون می شود. با این حال، شما باید تا پایان عمر از هورمون های جایگزین تیروئید استفاده كنید.
اگر سطوح پایینی از هورمون های تیروئید دارید (كم كاری تیروئید)، گزینه اصلی درمان این است:
داروهای جایگزین تیروئید: این دارو یك روش مصنوعی (ساخت بشر) برای افزودن دوباره هورمون های تیروئید به بدن شما است. یكی از داروهایی كه معمولا استفاده می شود، لووتیروكسین نام دارد. با استفاده از دارو می توانید بیماری تیروئید را كنترل كنید و زندگی عادی داشته باشید.
آیا انواع مختلفی از جراحی برداشتن تیروئید وجود دارد؟
اگر پزشك شما تشخیص دهد كه تیروئید شما باید برداشته شود، چند راه وجود دارد كه می توان انجام داد. ممكن است لازم باشد تیروئید شما به طور كامل یا جزئی برداشته شود. این به شدت وضعیت شما بستگی دارد. همچنین، اگر تیروئید شما بسیار بزرگ است (بزرگ شده) یا رشد زیادی دارد، بسیاری از تكنیك های جراحی برای شما انجام نمی شود.

جراحی برای برداشتن تیروئید، تیروئیدكتومی نامیده می شود. دو روش اصلی برای انجام این جراحی وجود دارد:

با یك برش در جلوی گردن.
با یك برش در زیر بغل.
برش در جلوی گردن شما بیشتر نمونه سنتی تیروئیدكتومی است. این به جراح شما اجازه می دهد تا مستقیما وارد شود و تیروئید را خارج كند. در بسیاری از موارد، این ممكن است بهترین گزینه شما باشد. اگر تیروئید شما بزرگ است یا گره های بزرگتری دارد، ممكن است به این روش نیاز داشته باشید.

روش دیگری از جراحی برداشتن تیروئید وجود دارد كه در آن جراح شما برشی را در زیر بغل شما ایجاد می كند و سپس یك تونل به تیروئید شما ایجاد می كند. این تونل با ابزار خاصی ساخته شده است. دریچه ای ایجاد می كند كه برش زیر بغل را به گردن شما متصل می كند. جراح از یك بازوی رباتیك استفاده می كند كه از طریق تونل حركت می كند تا به تیروئید برسد. پس از آن، می تواند تیروئید را از طریق تونل و از برش زیر بغل شما خارج كند.

این روش اغلب بدون اسكار (جای زخم) نامیده می شود زیرا برش زیر بغل شما و خارج از دید قرار دارد. با این حال، این برای جراح پیچیده تر است و ایجاد این تونل برای شما تهاجمی تر است. ممكن است كاندیدای این نوع برداشتن تیروئید نباشید اگر:

وزن نرمال ندارید.
ندول های تیروئیدی بزرگ داشته باشید.
شرایطی مانند تیروئیدیت یا بیماری گریوز داشته باشید.
مدت زمان بهبودی پس از جراحی تیروئید (تیروئیدكتومی) چقدر است؟
پس از برداشتن تیروئید با جراحی (تیروئیدكتومی) چند هفته طول می كشد تا بدن شما بهبود یابد. در این مدت باید از چند چیز اجتناب كنید، از جمله:

فرو بردن برش زیر آب
بلند كردن جسمی كه بیش از 7 كیلوگرم وزن دارد.
انجام دادن ورزش سنگین
این مراقبت ها به طور كلی حدود دو هفته طول می كشد. پس از آن می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

آیا می توانم تیروئید خود را در خانه چك كنم؟
می توانید خودآزمایی سریع و آسان تیروئید خود را در خانه انجام دهید. تنها ابزاری كه برای انجام این خودآزمایی نیاز دارید یك آینه و یك لیوان آب است.

برای انجام خودآزمایی تیروئید مراحل زیر را دنبال كنید:
با شناسایی محل قرارگیری تیروئید شروع كنید. به طور كلی، تیروئید را در جلوی گردن خود خواهید یافت.

در حالی كه در آینه نگاه می كنید، سر خود را به عقب خم كنید. به گردن خود نگاه كنید . در حالی كه سرتان به عقب خم شده است، آب بنوشید. هنگام بلعیدن محل تیروئید خود را نگاه كنید. در طول این آزمایش، به دنبال توده یا برآمدگی باشید. هنگام قورت دادن آب می توانید آنها را ببینید. این آزمایش را چند بار تكرار كنید تا تیروئید خود را به خوبی ببینید. در صورت مشاهده هرگونه توده یا برآمدگی، به پزشك مراجعه كنید.

در صورت ابتلا به بیماری تیروئید می توانم ورزش كنم؟
ورزش منظم بخش مهمی از یك سبك زندگی سالم است. اگر به بیماری تیروئید مبتلا هستید، نیازی به تغییر برنامه ورزشی خود ندارید. ورزش باعث ترشح هورمون های تیروئید نمی شود و به شما آسیبی نمی رساند. مهم است كه قبل از شروع یك برنامه ورزشی جدید با پزشك صحبت كنید تا مطمئن شوید كه برای شما مناسب است.

آیا می توانم با بیماری تیروئید زندگی عادی داشته باشم؟
بیماری تیروئید اغلب یك وضعیت پزشكی مادام العمر است كه باید دائما آن را مدیریت كرده و روزانه داروی خود را مصرف نمایید. درمان‌های شما را كنترل می‌كند.. با این حال، معمولاً با بیماری تیروئید می توانید یك زندگی عادی داشته باشید. پیدا كردن گزینه درمانی مناسب برای شما و كنترل سطوح هورمونی ممكن است كمی طول بكشد، اما در این صورت افراد مبتلا به این نوع شرایط معمولاً می توانند بدون محدودیت های زیادی زندگی كنند.

دسترسی سریع
پاسخگو