پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

نوشیدنی هایی برای كاهش كلسترول بد

اگر شما با مشكل افزایش كلسترول خون مواجه باشید بدون شك دنبال خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی می‌گردید كه برای مقابله با چربی خونتان مناسب باشد.

1401/06/22
|
11:25

خیلی از افراد به محض اینكه جواب آزمایش خود را می‌گیرند متوجه می‌شوند كه كلسترول بد خونشان بالاست. حتماً می‌دانید كه كلسترول چربی است كه بدن برای داشتن عملكردی درست به آن نیازمند است. البته به میزان معقولی از این چربی نیاز دارد و مازاد آن مشكل‌ساز می‌شود.

به احتمال زیاد هم می‌دانید كه سبك زندگی نادرست مانند بی‌تحركی و مصرف مواد غذایی نامناسب باعث افزایش میزان كلسترول بد خون می‌شود. اگر شما نیز با این مشكل مواجه باشید بدون شك دنبال خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی می‌گردید كه برای مقابله با چربی خونتان مناسب باشد. در این مطلب 5 نوشیدنی را معرفی می‌كنیم. لطفاً با ما همراه باشید.


كلسترول بد چه بلایی بر سر بدن می آورد؟
اگرچه میزان كافی كلسترول برای بدن لازم است اما مازاد آن مشكلات جدی برای سلامتی ایجاد می‌كند و باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سكته‌ی مغزی و دیگر مشكلات می‌شود. كلسترول تقریباً در همه‌ی اعضای بدن ما به‌ویژه سیستم عصبی، پوست، عضلات، كبد، روده و قلب وجود دارد و به دو نوع تقسیم می‌شود: كلسترول خوب و كلسترول بد كه به ترتیب HDL و LDL نامیده می‌شوند.


كلم و سیر شهرت فراوانی در جهت ارتقای سلامتی دارند. این دو ماده‌ی غذایی سرشار از خواص فوق‌العاده هستند و به‌راحتی بدن را تمیز می‌كنند. نوشیدنی كلم و سیر به دفع مازاد چربی و كلسترول بدن خون كمك كرده و سلامتی را بالا می‌برد

كلسترول بد از طریق مصرف مواد غذایی سرخ‌كردنی، محصولات غذایی قندی و صنعتی و به اصطلاح مصنوعی مانند سوسیس و كالباس و غیره ایجاد می‌شود. هر چه كه این نوع كلسترول آسیب‌رسان است، كلسترول خوب یا همان HDL باعث احیای آسیب‌های LDL خون شده و آن را به سمت كبد می‌برد تا از بدن دفع شود. دقیقاً به همین دلیل است كه ما آن را كلسترول خوب می‌نامیم چون به حذف مازاد كلسترول بد بدن كمك می‌كند. اگر بعد از انجام آزمایش خون، پزشك عنوان كند كه كلسترول خونتان بالاست لازم است كه به فكر باشید و با انجام كارهای ساده‌ای مانند مصرف چند نوشیدنی و آب میوه‌ی خانگی به فكر كنترل این مشكل باشید. در ادامه شما را با طرز تهیه‌ی این نوشیدنی‌های ضدكلسترول بد آشنا می‌كنیم.

چای سبز
چای سبز حاوی كاتچین و سایر تركیبات آنتی اكسیدانی است كه به نظر می رسد به كاهش سطح كلسترول بد كمك می كند.

در یك مطالعه در سال 2015 دانشمندان به موش ها آب آشامیدنی حاوی كاتچین و اپی گالوكاتچین گالات، یكی دیگر از آنتی اكسیدان های مفید چای سبز را دادند.

پس از 56 روز، دانشمندان متوجه شدند كه سطح كلسترول و LDL در دو گروه از موش‌هایی كه رژیم‌های غذایی پركلسترول داشتند، حدود 14.4 درصد و 30.4 درصد كاهش یافته است. با این حال، مطالعات انسانی بیشتری برای بررسی بیشتر این موضوع ضروری است.

چای سیاه همچنین می تواند تاثیر مثبتی بر سطح كلسترول داشته باشد، اما به میزان كمتری از نوع سبز آن. این عمدتاً به این دلیل است كه مقادیر مختلف كاتچین در چای به این معنی است كه بدن مایعات را متفاوت جذب می كند. علاوه بر این، كافئین همچنین می تواند به افزایش سطح HDL كمك كند.

شیر سویا
سویا چربی اشباع كمی دارد. جایگزینی خامه یا محصولات لبنی پرچرب با شیر سویا یا خامه كم چرب ممكن است به كاهش یا مدیریت سطح كلسترول كمك كند.

پروتئین سویا به عنوان بخشی از رژیم غذایی با چربی اشباع شده و كلسترول كم برای كمك به كاهش خطر بیماری قلبی شناخته شده است.

محققانصیه می كنند روزانه 2 تا 3 وعده غذا یا نوشیدنی مبتنی بر سویا مصرف كنید كه یك وعده آن 250 میلی لیتر شیر سویا است.

آب گوجه فرنگی
گوجه فرنگی سرشار از تركیبی به نام لیكوپن است كه ممكن است سطح لیپید را بهبود بخشد و كلسترول بد LDL را كاهش دهد. آب گوجه فرنگی همچنین سرشار از فیبر كاهش دهنده كلسترول و نیاسین است.

یك مطالعه در سال 2015 نشان داد كه 25 زن كه روزانه 280 میلی لیتر آب گوجه فرنگی به مدت 2 ماه می نوشیدند، كاهش سطح كلسترول خون را تجربه كردند. شركت كنندگان 20 تا 30 ساله و دارای شاخص توده بدنی حداقل 20 بودند.

اسموتی توت
بسیاری از انواع توت ها سرشار از آنتی اكسیدان ها و فیبر هستند كه هر دو ممكن است به كاهش سطح كلسترول كمك كنند.

به طور خاص، آنتوسیانین ها، یك عامل آنتی اكسیدانی قوی در توت ها، می توانند به كاهش سطح كلسترول خون كمك شایانی كند.

توت ها همچنین كالری و چربی كمی دارند.

با مخلوط كردن دو مشت - حدود 80 گرم - از هر توت، اسموتی توت درست كنید. توت ها را با 1/2 فنجان شیر یا ماست كم چرب و 1/2 فنجان آب سرد تركیب كنید.
نمونه هایی از انواع توت ها عبارتند از:
توت فرنگی
بلوبری
تمشك ها
نوشیدنی های حاوی استرول و استانول
استرول ها و استانول ها مواد شیمیایی گیاهی هستند كه از نظر شكل و اندازه شبیه به كلسترول هستند اما مانع از جذب كلسترول در بدن می شوند.

با این حال، سبزیجات و آجیل حاوی سطوح پایینی از استرول ها و استانول ها هستند كه نمی توانند كلسترول را كاهش دهند.

شركت ها این مواد شیمیایی را به فرآورده های غذایی و نوشیدنی اضافه می كنند كه افراد بتوانند به راحتی از فواید آنها برخوردار شوند.

اكثر مردم باید سعی كنند روزانه 1.3 گرم یا بیشتر استرول و 3.4 گرم استانول مصرف كنند.

نوشیدنی های كاكائویی
كاكائو جزء اصلی شكلات تلخ است . حاوی آنتی اكسیدان هایی است كه پزشكان آن را فلاوانول می نامند كه ممكن است سطح كلسترول را بهبود بخشد.

مطالعه انجام گرفته در سال 2015 دریافتند كه مصرف 450 میلی گرم نوشیدنی حاوی فلاوانول كاكائو دو بار در روز به مدت 1 ماه، در حالی كه سطح كلسترول بد LDL را كاهش می دهد، باعث افزایش سطح كلسترول خوب HDL می شود.

كاكائو حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب تك غیراشباع است كه می تواند به بهبود سطح كلسترول نیز كمك كند.

با این حال، نوشیدنی های حاوی شكلات فرآوری شده دارای سطوح بالایی از چربی های اشباع شده هستند. افرادی كه به دنبال گزینه های سالم هستند ممكن است بخواهند شكلات را با قندها، نمك ها و چربی های اضافه محدود كنند.

اسموتی های گیاهی
بسیاری از انواع شیرهای گیاهی حاوی موادی هستند كه ممكن است به كاهش یا كنترل سطح كلسترول كمك كنند. فرد می تواند با استفاده از شیر سویا یا شیر جو دوسر پایه اسموتی مناسب درست كند.

با مخلوط كردن 1 فنجان (250 میلی لیتر) شیر سویا یا جو دوسر با میوه ها یا سبزیجات كاهنده كلسترول، مانند موارد زیر اسموتی خود را آماده كنید:

1 عدد موز
1 مشت انگور یا آلو
1 تكه انبه یا خربزه
2 عدد آلو كوچك
1 فنجان كلم پیچ یا چغندر سوئیسی
2/3 فنجان پوره كدو تنبل
آب سیب، جعفری و اسفناج
این آب میوه‌ی مخلوط با سبزیجات برای كاهش كلسترول بالا و دفع ساده و سریع چربی‌ها از بدن موثر است. تركیبات آن سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند كه علاوه بر خلاص كردن شما از شر چربی‌های زیاد، باعث تقویت بدنتان نیز می‌شوند.


مواد لازم
سیب 4 عدد
برگ اسفناج 1 فنجان
جعفری 1 مشت
تركیبات اشاره شده را شسته و آماده كنید. مواد را داخل میكسر بریزید و به مدت یك دقیقه مخلوط كنید. هر روز یك لیوان از این نوشیدنی ضد كلسترول میل كنید.

نوشیدنی كلم و سیر
كلم و سیر شهرت فراوانی در جهت ارتقای سلامتی دارند. این دو ماده‌ی غذایی سرشار از خواص فوق‌العاده هستند و به‌راحتی بدن را تمیز می‌كنند. نوشیدنی كلم و سیر به دفع مازاد چربی و كلسترول بدن خون كمك كرده و سلامتی را بالا می‌برد.


مواد لازم
كلم متوسط نصف عدد
سیر 2 حبه
آب یك فنجان
سیر را بكوبید و با كلم‌های شسته و خرد شده و یك فنجان آب داخل مخلوط كن بریزید. مواد را مخلوط كنید و روزانه یك فنجان از این نوشیدنی پرخاصیت میل كنید تا كلسترول خونتان از بین برود. البته توصیه می‌كنیم در مصرف نوشیدنی كلم زیاده‌روی نكنید چون مصرف زیاد و طولانی‌مدت كلم می‌تواند باعث حساس كردن غده‌ی تیروئید شود.

آب توت‌فرنگی و مركبات
شاید نوشیدن آب كلم و سیر چندان دل‌چسب نباشد اما بدون شك مصرف توت‌فرنگی با مركبات باب میل خواهد بود. این نوشیدنی علاوه بر مقابله با كلسترول بد خون، حاوی خواص فوق‌العاده‌ای است كه سیستم ایمنی بدن را تقویت كرده و به كاهش وزن نیز كمك می‌كند.


مواد لازم
توت‌فرنگی 1 فنجان (100 گرم)
پرتقال 2 عدد
كیوی 1 عدد

آب ‌پرتقال‌ها را بگیرید. كیوی را شسته و پوست بگیرید و توت‌فرنگی‌ها را نیز آماده كنید. سپس مواد را داخل مخلوط كن ریخته و به مدت چند دقیقه میكس كنید. به مدت دو هفته هر روز یك لیوان از این نوشیدنی را میل كنید.


آب هویج، جعفری و اسفناج
نوشیدنی‌های سبز رنگ برای سلامتی زیاد توصیه می‌شوند به خاطر اینكه از افزایش كلسترول بد خون جلوگیری می‌كنند. این نوشیدنی قوی به شما كمك می‌كند كه از شر كلسترول چربی خونتان خلاص شوید و سلامت قلب و عروقتان بالا برود.


مواد لازم
هویج 4 عدد
جعفری 3 دسته
اسفناج چند برگ
آب تركیبات اشاره شده را بگیرید و با هم مخلوط كنید. به مدت دو هفته هر روز بعد از هر وعده‌ی غذایی یك لیوان از این نوشیدنی میل كنید.

نوشیدنی لیموترش و جعفری
این نوشیدنی قوی برای افرادی است كه می‌خواهند از افزایش كلسترول بد خون جلوگیری و یا با آن مقابله كنند.


مواد لازم
آب تصفیه شده 2 لیتر
جعفری 3 دسته
لیموترش 3 عدد
لیموترش‌های برش داده شده را با جوش‌شیرین تمیز كنید تا ضدعفونی شوند. سپس آب را بجوشانید و اجازه دهی خنك شود. در مدتی كه آب خنك می‌شود لیموترش‌ها را ورقه ورقه كنید و جعفری‌ها را ریز خرد كنید. سپس لیموترش‌های ورقه شده و جعفری‌های خرد شده را داخل آب بریزید. در ظرف را بگذارید و تركیب را به مدت یك روز داخل یخچال قرار دهید. سپس محلول را هم بزنی و روزانه یك فنجان از این نوشیدنی را میل كنید.

دسترسی سریع
پاسخگو