پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

میوه‌هایی برای درمان یبوست/ این داروها یبوست ایجاد می‌كنند

فوق تخصص گوارش گفت :مصرف داروهای اعصاب و داروهای ضد افسردگی و داروهایی كه برای بیماران پاركینسونی استفاده می‌شود یبوست را به همراه دارد. ما نمی‌توانیم داروهای این افراد را قطع كنیم.

1401/05/23
|
08:20

اگر با روش‌های معمول یبوست آنها برطرف نشود باید دارو استفاده كنند.
محمود اسحاق حسینی فوق تخصص گوارش و كبد ، با اشاره به اینكه یبوست معضلی است كه می‌تواند انسان را از آغازین روزهای زندگی تا واپسین لحظات درگیر كند گفت: اگر فردی تا دوبار دفع در هفته دفع داشته باشد یبوست ندارد اما اگر این تعداد دفع كمتر شود فرد یبوست دارد. تا دوبار دفع در هفته قابل قبول است.

وی افزود: یبوست باید علت‌یابی شود ولی معمولا نیاز به درمان جدی به ویژه در كودكان ندارد. در سنین بالاتر یبوست حتما باید بررسی شود. نوشیدن 8 لیوان آب در شبانه روز می‌تواند به رفع یبوست كمك شایانی كند و دیگر تغذیه است كه با خوردن میوه‌هایی همچون آلو، انگور، گلابی، انجیر و سبزیجات وزیتون و روغن زیتون تا 80 درصد موارد به رفع یبوست كمك می كند.

اسحاق حسینی با تاكید بر اینكه فعالیت و تحرك بدنی می‌تواند در جلوگیری از یبوست نقش موثری داشته باشد: نبود تحرك موجب یبوست می‌شود. تحرك موجب تسریع حركات دستگاه گوارش شده و دفع را آسان می‌كند. این افراد نیازی به دارو نخواهند داشت.

وی افزود: برخی افراد برای 15 روز یا حتی 30 روز دفع ندارند این بیماران حتما باید دلیل یبوست خود را پیگیری و بررسی نمایند.

این فوق تخصص گوارش و كبد كشورمان در پاسخ به اینكه آیا نوشیدن چای برای فردی كه اسید معده زیادی دارد؟ گفت: اسید معده برخی افراد طبیعی است اما ریفلاكس دارند و عده ای ترشح اسید بالا دارند. این افراد باید نوشیدن چای ویژه چای پر رنگ را محدود كنند. چای پر رنگ موجب یبوست می شود.مصرف چای در این افراد باید كم و كم رنگ باشد. همچنین نوشیدن نوشابه‌ها برای این افراد بسیارمضر است.

اسحاق حسینی در پاسخ به اینكه آیا داروهای اعصاب یبوست را تشدید می كند؟ گفت: داروهای اعصاب و داروهای ضد افسردگی و داروهایی كه برای بیماران پاركینسونی استفاده می‌شود یبوست را به همراه خواهد داشت. ما نمی‌توانیم داروهای این افراد را قطع كنیم. اگر با روش‌های مذكور یبوست آنها برطرف نشود باید دارو استفاده كنند تا دفع راحتی داشته باشند.

دسترسی سریع
پاسخگو