پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

راهكارهایی برای مقابله با درد رماتیسم مفصلی

یك متخصص روماتولوژی گفت: رماتیسم مفصلی بیماری است كه روی زندگی مبتلایان تأثیرات گسترده‌ای گذاشته و در عین حال راه‌هایی برای درمان یا كاهش درد آن وجود دارد.

1401/05/23
|
08:18

حمزه علی‌نیا اظهار كرد: رماتیسم مفصلی روی زندگی مبتلایان به آن تأثیرات گسترده‌ای می‌گذارد، از خستگی مفرط گرفته تا كاهش اشتها و انزوا، در این میان آنچه بیش از همه مبتلایان به رماتیسم مفصلی را محدود می‌كند «درد» است.

وی افزود: از آنجا كه این درد به شكل‌های متفاوتی بروز پیدا می‌كند برای تسكین آن نیز روش‌های متنوعی پیشنهاد می‌شود.

علی‌نیا با اشاره به این‌كه از نظر پزشكان دلیل اصلی درد رماتیسم مفصلی التهاب ناشی از تورم پوشینه مفصلی است، عنوان كرد: پوشینه مفصلی كیسه‌ای نازك است كه اطراف مفصل را می‌پوشاند و مایعات درون آن باعث لغزنده كردن مفاصل و در نتیجه تسهیل حركت می‌شوند.

این متخصص روماتولوژی ادامه داد: برای كاهش درد رماتیسم مفصلی اولین هدف كاستن از شدت التهاب است، التهاب ممكن است دردی تیز و كوتاه‌مدت یا دردی بلندمدت‌ و گنگ ایجاد كند، دلیل دیگر برای بروز درد مزمن در مبتلایان به رماتیسم مفصلی فرسایش شدید مفاصل است كه طی زمان ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به این‌كه برای كنترل درد مفصلی روش‌هایی وجود دارد كه یكی از آن‌ها ارتباط ذهن- بدن است، تصریح كرد: برای مثال افسردگی از مشكلاتی است كه معمولاً با رماتیسم مفصلی همراه است، وقتی شما با بیماری دردناكی كه به مفاصل‌تان حمله كرده است زندگی می‌كنید حفظ دیدگاهی روشن به زندگی كار دشواری خواهد بود.

علی نیا ادامه داد: افسردگی می‌تواند كنار آمدن با این بیماری را سخت‌تر ‌كند و از جانب دیگر باعث تشدید نشانه‌های آن شود، اما نكته مثبت اینجاست كه رماتیسم و افسردگی هر دو قابل درمان هستند، شما باید بیاموزید چگونه عادت‌های زندگی سلامت را در زندگی‌تان برقرار كنید تا بتوانید علائم رماتیسم مفصلی و افسردگی را مدیریت كنید.

این متخصص روماتولوژی با اشاره به این‌كه تمام استراتژی‌های كنترل درد در رماتیسم مفصلی بعد از كنترل التهاب قرار می‌گیرند، عنوان كرد: اولین گزینه در بین روش‌های كاهش درد، داروهای ضد رماتیسمی كنترل التهاب است كه برای این كار باید با پزشك خودتان در الرتباط باشید.

وی تصریح كرد: بهترین داروها برای درد حاد داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی هستند كه با نام اختصاری NSAIDs شناخته می‌شوند، داروهای قوی‌تری كه داروهای شبه‌افیونی نامیده می‌شوند، ممكن است برای درد غیرقابل تحمل تجویز شوند، اما بهتر است تا حد ممكن از آن‌ها استفاده نشود، این داروها باید با احتیاط مصرف شوند زیرا بدن به مرور به آن‌ها عادت می‌كند و احتمال سوءمصرف را در افراد بالا می‌برد.

علی‌نیا با اشاره به این‌كه درمان‌های مدرن برای رماتیسم مفصلی بسیار اثرگذارند، افزود: داروها، درمان‌های فیزیكی، كاردرمانی و سایر درمان‌ها به تنهایی یا در تركیب با هم می‌توانند التهاب، سفت شدن عضلات، درد و ناتوانی را كاهش دهند، با دریافت درمان مناسب ممكن است بهبود پیدا كنید، یا اینكه تمام یا بخش زیادی از نشانه‌های بیماری‌تان از بین برود.

این متخصص روماتولوژی تأكید كرد: افراد بیمار باید رعایت توصیه‌های بهداشتی را جدی بگیرند، به اندازه‌ی كافی بخوابند، غذای مناسب بخورند، به طور منظم ورزش كنند و روابط حمایتی خود را با دیگران ادامه دهند.

وی با اشاره به این‌كه داشتن یك رژیم غذایی سالم شامل خوراكی‌های بی‌خطر، كلید تندرستی است، عنوان كرد: رژیم متعادل می‌تواند در نگهداری وزن مطلوب، حمایت از سیستم ایمنی بدن و بهبود خلق به شما كمك كند، چنین رژیمی شامل انواع مختلف میوه، سبزیجات، دانه‌های كامل و پروتئین بدون چربی می‌شود.

علی‌نیا بیان كرد: با داشتن رماتیسم مفصلی شاید آنقدرها حال و هوای ورزش كردن به سراغ‌تان نیاید اما باید بدانید كه تمرینات بدنی ملایم در واقع درد مفاصل‌ را كاهش و كیفیت زندگی را افزایش می‌دهند، ورزش كمك می‌كند قدرت ماهیچه‌ها، بنیه، تعادل بدن، احساس خودارزشمندی و اعتمادبه‌نفس در شما افزایش پیدا كند.

این متخصص روماتولوژی تصریح كرد: پزشكان اعتقاد دارند كه تمرینات بدنی بدون فشار یا فشار ملایم به مفاص، روش مؤثری در كاهش درد هستند، مانند پیاده‌روی، شنا، ایروبیك در آب، نرمش و حركات كششی و دوچرخه ثابت از این دست ورزش‌ها به حساب می‌آیند.

وی با اشاره به این‌كه در این بیماری تحریك الكتریكی اعصاب به صورت زیرپوستی نوعی درمان با استفاده از جریان كم‌ولتاژ الكتریكی است كه اعصاب بدن را تحریك كرده و در مسیرهای درد اختلال ایجاد می‌كند، عنوان كرد: تحریك الكتریكی اعصاب به صورت زیرپوستی خط اول درمان رماتیسم مفصلی نیست و معمولاً از آن برای درمان دردهای سرسخت و مزمن استفاده می‌شود.

دسترسی سریع
پاسخگو