پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

كاهش مدت بروز علائم كرونا در سویه‌های BA4 و BA5

عضو كمیته علمی كشوری مقابله با كرونا، با اشاره به شرایط شیوع این بیماری در كشور، گفت: طبق اتفاقی كه در سایر كشورها افتاد، شاهد بودیم كه دو تا سه ماه طول می‌كشید تا این موج كاهش یابد و شاید ما هنوز در حال طی كردن روند افزایشی بیماری باشیم.

1401/05/22
|
09:34

دكتر سید احمد طباطبایی با اشاره به افزایش آمار شهرهای قرمز كرونا در كشور، گفت: تعداد موارد ابتلا و مرگ و میر هم افزایش یافته است و این درحالی است كه در این ایام شاهد عدم رعایت پروتكل‌های بهداشتی از سوی جامعه بوده‌ایم. مسافرت‌ها و تجمعات افزایش یافته است آنهم در شرایطی كه گاهی یك فرد مبتلا علی‌رغم ابتلا به بیماری، در مجالس شركت می‌كرد و چندان هم نگران انتشار و سرایت بیماری خود به دیگران نبود؛ زیرا شاید از گوشه و كنار شنیده بودند كه سویه جدید كرونا خیلی مرگ و میر زیادی ندارد، بنابراین بی‌احتیاطی‌ها افزایش یافت.

وی با تاكید بر اینكه هنوز پیش‌بینی برای زمان رسیدن به قله موج هفتم بیماری زود است، تصریح كرد: طبق اتفاقی كه در سایر كشورها افتاد شاهد بودیم كه دو تا سه ماه طول می‌كشید تا این موج كاهش یابد و شاید ما هنوز در حال طی كردن روند افزایشی بیماری باشیم.

او در پاسخ به این سوال كه آیا ممكن است كمیته علمی كرونا محدودیت جدیدی به ستاد ملی كرونا برای گذر از موج هفتم بیماری پیشنهاد دهد یا خیر؟، گفت: متاسفانه در موارد قبل هم كه كمیته علمی پیشنهاداتی به ستاد ملی ارائه می‌كرد با رویه خاص ستاد مواجه می‌شد و باید این فاصله میان توصیه‌های ما و اجرائیات ستاد ملی را اصلاح كرد.

طباطبایی درباره عوارض ناشی از كووید19، تصریح كرد: تقریبا هیچ عضوی نبوده است كه تحت تاثیر ابتلا به كرونا آسیب ندیده باشد و در طول مدت پاندمی مشاهده شده كه تقریبا تمام ارگان‌ها درگیر شده‌اند.

وی با اشاره به اینكه ابتلا به سویه‌های جدید كرونا طیف گسترده‌ای از علائم را به دنبال دارد، گفت: گاهی به عنوان تك علامت هم ممكن است علائم ظاهر شوند. شایع‌ترین علائم مشابه سرماخوردگی است و خوشبختانه برخلاف سایر سویه‌های كرونا، این سویه از بیماری ندرتا سبب درگیری ارگان‌هایی مانند ریه می‌شود. حتی ممكن است طول مدت علائم چند ساعت و یا نهایتا یك روز باشد زیرا ایمنی بدن افراد پس از ابتلا یا تزریق واكسن متفاوت است.

او تاكید كرد: درصد بیمارانی كه مجموعه علائم را دارند نسبت به گذشته كمتر است؛ گرچه در كرونای جدید هم عوارضی مانند كاهش بویایی و چشایی هم وجود دارد و برخی از بیماران این علائم را گزارش می‌دهند. البته یكی از نقاط ضعف این است كه بیمارانی كه با شكایت از این علائم مراجعه می‌كنند از نظر نوع سویه مورد بررسی قرار نمی‌گیرند و بیشتر اقدامات بالینی انجام می‌شود.

دسترسی سریع
پاسخگو