پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

ایران در راه قله موج هفتم كرونا /جزئیاتی از سویه جدید بیماری

عضو كمیته علمی كشوری مقابله با كرونا با اشاره به آخرین شرایط موج هفتم این بیماری در كشور، درباره سویه جدید شناسایی شده، گفت:

1401/05/19
|
11:08

علی‌رغم اینكه سرایت‌پذیری سویه هندی BA2.75 حدود 1.5 یا 2 برابر بیش از BA4 و BA5 است، اما مرگ و میر در این زیرسویه با سایر زیرسویه‌ها تفاوتی نداشته؛ بر این اساس هنوز BA2.75 به عنوان سویه نگران كننده در نظر گرفته نمی‌شود.
دكتر مجید مختاری با تاكید بر اینكه سویه غالب كرونا در ایران همچنان BA4 و BA5 است، گفت: خوشبختانه هنوز سویه هندی BA2.75 در ایران مشاهده نشده است. البته روند منحنی موارد ابتلا به سمت بالا است ولی هنوز روندی مانند آنچه كه در گذشته تجربه كردیم رخ نداده و آمار ابتلاها به بالای 10 هزار نفر در روز نرسیده است.

احتمال افزایش مرگ‌ومیرهای كرونایی؛ 2هفته دیگر
وی افزود: البته از طرف دیگر مرگ و میر كرونایی نسبت به چند هفته قبل افزایش داشته است و با افزایش موارد ابتلای روزانه پس از دو هفته آمار فوتی‌ها هم ممكن است تغییر كند.

او با بیان اینكه در مجموع میزان مرگ و میر در ابتلا به سویه BA4 و BA5 نسبت به دلتا بسیار پایین‌تر است، بیان كرد: خوشبختانه علی‌رغم سرایت‌پذیری بالای این سویه جدید اما با افزایش بارز مرگ و میر مواجه نبودیم و شرایط تحت كنترل بوده است. امیدواریم با رعایت بیشتر پروتكل‌های بهداشتی، حفظ فاصله‌گذاری فیزیكی و عدم تردد غیر ضروری، كاهش موارد ابتلا را شاهد باشیم.

جزئیاتی از سویه جدید كرونا در هند
وی درباره سویه BA2.75، توضیح داد: این سویه از كرونا برخواسته از هند است و به سرعت پس از ایالت‌های متفاوت هند،‌ چندین ایالت آمریكا و بخش‌هایی از اروپا را درگیر كرد. هنوز مطالعات گسترده‌ای از سویه هندی BA2.75 در دست نیست اما بر اساس گزارشات از كشورهایی كه درگیر این سویه شده‌اند، مشخص شده است كه علی‌رغم اینكه سرایت پذیری سویه هندی BA2.75 حدود 1.5 یا 2 برابر بیش از BA4 و BA5 است، اما مرگ و میر در این زیرسویه با سایر زیرسویه‌ها تفاوتی نداشته است. بر این اساس هنوز BA2.75 به عنوان سویه نگران كننده در نظر گرفته نمی‌شود و سازمان بهداشت جهانی در حال رصد آن است؛ بنابراین فعلا نباید ترس و ارعابی از این سویه وجود داشته باشد.

چه زمانی به قله موج هفتم می‌رسیم؟
عضو كمیته علمی كرونا درباره روند طی شدن موج هفتم كرونا در كشور و زمان رسیدن به قله موج، تصریح كرد: پیش‌بینی این پیك‌ها سخت است و امكان بروز اشتباه در پیش‌بینی وجود دارد؛ زیرا متغیر مهمی مانند رفتار اجتماعی هم وجود دارد. با آزاد شدن ترددها، مسافرت‌ها،‌ مراسمات مختلف، كاهش رعایت پروتكل‌های بهداشتی و... روند ابتلا افزایشی می‌شود ولی اگر مراعات اجتماعی صورت گیرد می‌توان شرایط را تاحدودی كنترل كرد. در مورد زمان قرار گرفتن در قله این موج، دو تا سه هفته آینده كه از برخی مناسبت‌های مهم گذر كرده باشیم، بهتر می‌توان صحبت كرد.

آمار پایین واكسیناسیون اولیه گروه سنی زیر 18 سال
او در خصوص تزریق دزهای یادآور واكسن كرونا در گروه سنی زیر 18 سال،‌ اظهار كرد: در حال حاضر در این زمینه تصمیم‌گیری تازه‌ای صورت نگرفته است اما در گروه سنی زیر 18 سال حتی برای انجام واكسیناسیون اولیه ( دو دز واكسن) هم عقب هستیم. دز یادآور برای این گروه سنی بویژه دز چهارم در گروهی از افراد كمتر از 18 سال ضروری است كه دچار بیماری‌های زمینه‌ای عمده یا نقص سیستم ایمنی باشند.

آمار جهانی بالای مرگ و میر در سالمندان واكسن نزده
مختاری درباره عمده مبتلایان به دو زیرسویه BA4 و BA5، گفت: این سویه گرایش بیشتری به سمت جوانان دارد. افراد مسنی‌ كه درگیر می‌شوند در خطر بستری در بیمارستان بویژه بخش‌های ویژه هستند ولی افرادی از این گروه كه واكسینه شده‌اند بویژه كسانی كه دز 3 و 4 را دریافت كردند آمار كمتری از مبتلایان را به خود اختصاص می‌دهند و این درحالی است كه مرگ و میر هم در این گروه افراد كاهش داشته است. باید به یاد داشته باشیم كه 80 درصد فوتی‌های كرونا در جهان مربوط به افراد بالای 65 سالی است كه واكسن تزریق نكرده‌اند.

لزوم قرنطینه 5 روزه در مبتلایان جدید
او در پاسخ به این سوال كه افراد چه مدت پس از ابتلا به كرونا دیگر ناقل بیماری نیستند و می‌توانند از قرنطینه خارج شوند؟، بیان كرد: اكثر علائم بیماری در سویه جدید در سه روز اول بروز پیدا می‌كند و شدت علائم از روز چهارم شروع به كاهش می‌كند. دور بودن از محیط كار و قرنطینه وابسته به از بین رفتن علائم آن هم بدون استفاده از دارو است. به طور كلی تا 5 روز قرنطینه توصیه می‌شود.

علائم كرونا در مبتلایان به BA4 و BA5
وی افزود: عمده علائم ابتلا به زیرسویه‌های BA4 و BA5 شامل سردرد، آبریزش بینی، عطسه، سوزش گلو، سرفه خشك، گرفتگی یا درد در قفسه سینه، تنگی نفس مختصر، درگیری سیستم گوارش و اسهال و استفراغ، تب (كه چندان بارز نیست)، خستگی مفرط و دردهای ماهیچه‌ای است. در ابتلا به این زیرسویه برخلاف سایر سویه‌ها، درگیری و از بین رفتن حس بویایی و چشایی بسیار كمتر است.

او با تاكید بر این كه هنوز از پاندمی كرونا خارج نشده‌ایم، اظهار كرد: تمام تعاریف پاندمی (همه‌گیری جهانی) وجود دارد و اینكه بخواهیم دچار عادی انگاری شویم بسیار خطرناك است. هنوز خیلی از كشورها آمارهای بالایی دارند و مسافرت‌ها هم انجام می‌شود. از مردم می‌خواهم تمام رعایت‌ها را انجام دهند، استفاده از ماسك همچنان در محیط‌های بسته و فاقد تهویه بسیار ضروری است.

دسترسی سریع
پاسخگو