پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

احتمال ابتلای مجدد به "اُمیكرون"/ چرایی بروز "لانگ‌كووید"

یك اپیدمیولوژیست ضمن تشریح طول دوره ابتلا به اُمیكرون و وضعیت ابتلای مجدد به آن، درباره پدیده «لانگ‌ كووید» نیز توضیح داد.

1401/05/18
|
10:11

دكتر حمید سوری درباره طول دوره ابتلا به اُمیكرون و چگونگی انتقال آن، گفت: باید توجه كرد كه در كرونای اُمیكرون ممكن است فرد مبتلا باشد، اما بیماری‌اش بدون علامت باشد و مشخص نباشد. با این حال فرد مبتلا حتی بدون علامت، می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل كرده و افراد دیگر را به بیماری و حتی به فرم‌های شدید بیماری مبتلا كند. باید توجه كرد كه طول دوره بیماری معمولا حدود سه هفته است و طول دوره‌ای كه فرد می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل كند نیز حدود دو هفته است. بنابراین مهم است كه در این مدت مراقبت‌های لازم انجام شود.

لانگ‌كووید چیست؟
وی افزود: در عین حال در بیماری كووید19، 20 تا 30 درصد موارد ابتلا به لانگ كووید یا كووید طولانی مدت تبدیل می‌شوند. البته باید توجه كرد كه در لانگ‌كووید، شدت بیماری به شدت دوره حادش نیست و به مرور زمان عوارضش كمتر می‌شود. طیف متنوعی هم دارد. در عین حال لانگ كووید ممكن است فرد را تا هفته‌ها و ماه‌ها دچار اختلالات گوارشی كند یا بی حالی و بی حسی، تب‌های خفیف، بی اشتهایی، كاهش حس بویایی و چشایی و... برایش ایجاد كند.

علت بروز لانگ‌كووید مشخص نیست
سوری با بیان اینكه درباره علت بروز لانگ‌كووید بررسی‌هایی شده، اما هنوز نمی‌دانیم كه علت آن چیست، گفت: در عین حال در لانگ‌كووید ممكن است PCR مثبت باشد یا نباشد و خیلی چارچوب آن مشخص نیست و در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین وقتی بیماری برای هفته‌ها و ماه‌ها ادامه داشته باشد، لانگ‌كووید محسوب می‌شود. برای لانگ‌كووید از هشت یا 12 هفته را مبنا در نظر می‌گیرند. ما هنوز نمی‌دانیم كه تعداد دقیق افراد مبتلا به لانگ‌كووید چقدر است. زیرا دامنه شدت آن بسیار متغیر و متفاوت است. معمولا عمده لانگ‌كوویدها مانع فعالیت‌های روزمره افراد نمی‌شود. با این حال در برخی افراد هم ممكن است عوارض بیماری تا مدت‌ها آزارشان دهد.

وی با بیان اینكه موارد خطرناك لانگ‌كووید خیلی معدود است، گفت: حداكثر زمانی هم كه لانگ‌كووید طول می‌كشد، مشخص نیست. البته مدت زیادی هم نیست كه از مفهوم لانگ‌كووید اطلاع داریم. در یكسالی كه بر روی لانگ كووید تحقیقات جامع‌تری انجام شده، دیده شده كه افرادی هستند كه بیش از یكسال است دچار عوارض لانگ‌كووید هستند. گزارش‌ها می‌گویند به طور متوسط تا یكسال ممكن است طول بكشد.

سوری با بیان اینكه عوارض جانبی لانگ كووید هم بسته به افرادی است كه دچار آن می‌شوند، گفت: به عنوان مثال سالمندان، افراد مبتلا به آسم، افراد دارای اضافه وزن، افراد سیگاری، افرادی كه درمان‌های به موقع و مناسب دریافت نكرده‌اند و... ممكن است لانگ‌كووید برایشان با عوارض شدیدتر باشد. حتی درصدی از افرادی هم كه واكسن تزریق كرده‌اند، ممكن است دچار لانگ‌كووید شوند، هرچند كه شدتش كمتر خواهد بود.

وی با بیان اینكه توصیه‌ها برای افرادی كه دچار لانگ‌كووید می‌شوند، عمدتا توصیه‌های مراقبتی است، گفت: به عنوان مثال برای خستگی افراد نباید خیلی به خودشان فشار وارد كنند و فعالیت‌هایشان را متناسب با ظرفیت و تحمل‌شان انجام دهند. سطح انرژی‌شان را در حدی نگه دارند كه در طول روز بتوانند فعالیت‌های مستمر خود را ادامه دهند، استراحت كرده یا تمرین‌های ساده مانند پیاده‌روی داشته باشند. گاهی لانگ كووید بر روی خلق و خوی افراد تاثیر می‌گذارد كه در صورت شدت گرفتن طبیعتا باید مشاوره روانشناختی بگیرند. همچنین به عنوان مثال افرادی كه درد مفاصل و ... دارند، برخی تمرین‌های كششی می‌تواند كمك‌شان كند. افرادی كه اختلالات گوارشی دارند، طبیعتا باید از مصرف غذاهایی كه به این اختلالات دامن می زند، پرهیز كنند. بنابراین لانگ‌كووید می‌تواند در افراد مختلف وضعیت متفاوتی داشته باشد.

وی با بیان اینكه هنوز نمی دانیم چرا برخی افراد لانگ‌كووید می‌گیرند، گفت: هنوز سوالات زیادی درباره لانگ‌كووید وجود دارد. در عین حال خستگی و بی حالی شایع‌ترین عوارض آن است. در عین حال اینطور هم نیست كه فقط كسانی كه به كرونای شدید مبتلا می‌شوند، دچار لانگ‌كووید می‌شوند، بلكه ممكن است فردی به كرونای متوسط با علائم متوسط مبتلا شود، اما به لانگ كووید هم دچار شود. برخی می‌گویند علت لانگ‌كووید شاید به این دلیل باشد كه ویروس روی رشته‌های عصبی مانده باشد یا اینكه سلول‌های زیادی از بدن فرد مبتلا را آلوده كند، منجر به پاسخ ایمنی بیش از حد شود یا اینكه بعد از اتمام دوره بیماری سیستم ایمنی به حالت عادی برنمی‌گردد. این فرضیات هم مطرح شده است، اما هنوز مطالعات در حال انجام است.

احتمال ابتلای مجدد به "اُمیكرون"
سوری درباره درباره احتمال ابتلای مجدد به كرونای اُمیكرون نیز اظهار كرد: احتمال ابتلای مجدد در افراد هم بستگی به شدت ابتلا و میزان آنتی‌بادی كه در بدن فرد ایجاد می‌شود، دارد؛ اما به طور متوسط فردی كه به كووید19 مبتلا می‌شود، بین چهار تا شش ماه مصونیت دارد. بعد از آن باید مجددا واكسن تزریق كند یا خودش را مصون نگه دارد تا مبتلا نشود.

وی گفت: انتقال كرونا در هر شرایط و زمانی می‌تواند رخ دهد، مگر زمانیكه PCR منفی باشد. بنابراین فرد كرونا مثبت حتی در فرم بی‌علامت هم می‌تواند بیماری را به دیگران منتقل كند.

دسترسی سریع
پاسخگو