پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

بیماران زمینه‌ای، عمده بستری‌های كرونا در پایتخت / احتمال افزایش موارد بیماری در روزهای آتی

معاون درمان ستاد مقابله با كرونا در استان تهران توضیحاتی درباره وضعیت شیوع بیماری در پایتخت ارائه كرد و گفت: در صورت سهل‌انگاری در تزریق دزهای یادآور واكسن كرونا، طبیعتا شرایط فعلی شكننده خواهد بود؛

1401/05/15
|
09:59

بنابراین بروز روند افزایشی بیماری كاملا محتمل است.
دكتر نادر توكلی با اشاره به اینكه بیشتر بیمارستان‌های استان تهران درگیر موارد سرپایی بیماری هستند، گفت: تعداد ابتلا بالا است اما خوشبختانه درصد بیمارانی كه بستری می‌شوند خیلی كمتر است و عمدتا كسانی بستری می‌شوند كه بیماری زمینه‌ای دارند. از سوی دیگر دوره قرنطینه در ابتلا به این سویه جدید از كرونا (BA4 و BA5) كوتاه‌تر است.

وی درباره روند كووید19 در پایتخت، اظهار كرد: در یك هفته گذشته 7500 مورد كل مراجعات سرپایی بوده است كه تعداد موارد بستری روزانه حدود 400 تا 500 مورد در كل استان تهران است و از این تعداد معمولا یك چهارم در بخش‌های ویژه بستری می‌شوند؛ البته طول مدت بستری در افراد هم كاهش یافته است. تعداد موارد بستری نیز چنین روند مشابهی دارد. میزان مرگ و میر روزانه استان هم روزانه بین 10 تا 20 مورد است.

توكلی ادامه داد: با توجه به كاهش طول مدت دوره بیماری،‌ بیشتر مواردی هم كه تست مثبت دارند، بیماری زمینه‌ای دارند و یا بیمار به دلایل دیگری بستری شده است و متوجه می‌شویم كرونا هم دارد. در این سویه جدید درگیری ریه بسیار كاهش یافته است و بیشتر علائم در دستگاه تنفس فوقانی، تب، آبریزش بینی، گرفتگی گلو، تغییر صدا، بی‌حالی و ... است.

او با تاكید بر لزوم استفاده از ماسك، بیان كرد: یكی از توصیه‌های جدی ما برای عدم انتقال بیماری، استفاده از ماسك در فضاهای بسته و تزریق و تكمیل واكسیناسیون كرونا است.

معاون درمان ستاد كرونای استان تهران درخصوص روند موج هفتم كرونا در پایتخت، توضیح داد: اینكه چه زمانی قرار است در تهران به قله موج هفتم برسیم هنوز مشخص نیست و باید مدتی بگذرد تا بتوان پیش‌بینی دقیق‌تری ارائه كرد. البته تكمیل واكسیناسیون می‌تواند سبب افزایش ایمنی جمعی شود؛ در صورت سهل‌انگاری در تزریق دزهای یادآور واكسن كرونا، طبیعتا شرایط فعلی شكننده خواهد بود؛ بنابراین بروز روند افزایشی كاملا محتمل است.

وی با اشاره به اینكه عوارض طولانی مدت كرونا بعضا به شكل علائم غیراختصاصی مشاهده می‌شود، اظهار كرد: در موارد نادری عوارض تهدید كننده هم رخ می‌دهد كه همه پزشكان در این مدت از این عوارض مطلع شده‌اند. بیشترین عوارض پس از كرونا شامل خستگی، افت قوای جسمانی، تحریك پذیری، تغییرات روحی _ روانی و... در بیمار است.

دسترسی سریع
پاسخگو