پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

علائم، راه‌های تشخیص و درمان كم‌آبی بدن

كارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشكی بوشهر گفت: كم‌آبی در بدن به حالتی گفته می‌شود كه بیش ازآنچه آب مصرف می‌كنید، آن را از دست دهید.

1401/05/15
|
09:58

فاطمه پوربهی اظهار كرد: دلایل كم‌آبی متعدد هستند اما شایع‌ترین علل آن بر اساس گروه‌های سنی متفاوت است.

وی تصریح كرد: در كودكان، بیشترین دلیل كم‌آبی بدن، اسهال و استفراغ شدید است درحالی‌كه بیشتر افراد مسن به دلیل شرایط معمول فیزیولوژیك و همچنین مصرف داروهای مختلف در این سنین، كم‌آبی را در بدن خود تجربه می‌كنند.

پوربهی افزود: نكته بسیار مهم در پیشگیری از كمبود آب در بدن، شناسایی علائم كم آب شدن بدن است، بیشتر افراد با تكیه بر حس تشنگی، نیاز خود به دریافت آب را برآورد می‌كنند درحالی‌كه تشنگی شاخص مناسبی از نیاز بدن به آب و مایعات نیست.

وی افزود: بسیاری از افراد تا زمانی كه آب بدنشان كم نشده باشد، احساس تشنگی نمی‌كنند درحالی‌كه مصرف آب باید به‌طور منظم و پیش از آنكه حس تشنگی شدید روی دهد انجام شود.

پوربهی تصریح كرد: كم‌آبی در نوزادان و كودكان با علائمی مانند بی‌حالی و گیجی، گریه بدون اشك و خشكی دهان و زبان همراه است.

وی افزود: اغلب بزرگ‌سالان در پی كم آب شدن بدن با نشانه‌هایی مانند سرگیجه، سردرد، خستگی و ادرار تیره و كم‌حجم مواجه می‌شوند.

پوربهی اضافه كرد: كم‌آبی عوارض بسیار زیادی در بدن شخص بر جای می‌گذارد. اگر در طولانی‌مدت به‌اندازه كافی آب مصرف نشود احتمال به وجود آمدن مشكلات كلیوی، سنگ كلیه و نارسایی‌های كلیه افزایش می‌یابد. ضمن آنكه كم آب شدن بدن بخصوص در ورزشكاران باعث گرمازدگی و افزایش دمای بدن می‌شود.

وی افزود: كم‌آبی همچنین باعث شوك هایپوولمیك می‌گردد، حالتی كه در آن حجم خون شخص بسیار كاهش‌یافته و فرد را در معرض عوارض ناشی از افت فشارخون و كاهش اكسیژن‌رسانی به بافت‌ها قرار می‌دهد.

وی تأكید كرد: برای پیشگیری از كم‌آبی در بدن لازم است به‌طور متوسط خانم‌ها روزانه 8 تا 10 لیوان و آقایان 10 تا 12 لیوان آب و مایعات مصرف كنند كه نصف این میزان باید از آب تأمین شود، بقیه نیاز بدن به آب را می‌توان با مصرف سایر مایعات و همچنین مصرف منظم و روزانه میوه و سبزیجات تأمین كرد.

كارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشكی بوشهر گفت: قهوه و چای پررنگ به دلیل وجود كافئین و كاتچین دارای اثرات دیورتیك و ادرار آوری هستند و مصرف زیاد آن‌ها باعث دفع آب از بدن و تشدید كم‌آبی می‌شود.

وی تصریح كرد: نكته بسیار مهم آن است كه برای نگهداری بیشتر آب در بدن به‌خصوص در دمای بالا و تحت فعالیت‌های شدید ورزشی و غیر ورزشی، بهتر است بخشی از نیاز به مایعات در طول روز از نوشیدنی‌های ورزشی دارای الكترولیت‌های مورد نیاز بدن مانند سدیم و پتاسیم تأمین شود تا ضمن دریافت كافی آب، الكترولیت‌هایی كه حین تعریق از بدن دفع شده‌اند نیز جایگزین شود.

دسترسی سریع
پاسخگو