پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

این علائم مرگبار وبا فقط 4ساعت مهلت می دهد.

یك متخصص بیماریهای عفونی درتشریح علائم بیماری وبا گفت: برخی علائم هستند كه نشانه خطر بوده و می تواند ظرف چهار تا 12 ساعت بیمار را از پا در بیاورد.

1401/04/15
|
08:36

دكتر محمدحسین زمانیان با بیان اینكه اسهال بارزترین نشانه ابتلا به وبا است، گفت: این نوع اسهال متفاوت از اسهال معمولی است و افراد باید به این تفاوت دقت داشته باشند.

وی افزود: اسهال در وبا حجیم و جهنده است و فرد احساس دل درد یا دل پیچه ندارد، همچنین در این نوع اسهال لكه خونی هم در اسهال دیده نمی شود.

این متخصص بیماری های عفونی با بیان اینكه اسهال در بیماری وبا مشابه "لعاب برنج" است، گفت: این اسهال بسیار شدید و متناوب است و فرد در ابتدای آن حالت بی حالی و ضعف ندارد.

زمانیان گفت: در كنار اسهال، استفراغ هم ممكن است جزو علائم وبا باشد كه این استفراغ هم بدون حالت تهوع قبلی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی كرمانشاه خاطرنشان كرد: پس از مدتی از اسهال شدید و استفراغ، علائم دیگری مانند بی حالی و تشنگی شدید هم در افراد دیده می شود، همچنین در ادامه درصورت عدم درمان بیمار، فرد دچار علائم بی قراری شده و ضربان قلب بالا می رود.

زمانیان گفت: علاوه بر اینها پوست حالت ارتجاعی خود را به علت كم آبی از دست می دهد و اگر پوست فرد كشیده شود خیلی آهسته به حالت قبل برمی گردد كه این نشانه كم آبی شدید بدن است.

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان كرد: وجود هریكی از این علائم نشانه ابتلا به فرم شدید وبا است كه بسیار خطرناك بوده و می تواند فرد را ظرف مدت كوتاهی از پا دربیاورد.

وی تصریح كرد: با مشاهده این علائم افراد باید حداكثر ظرف دو تا سه ساعت خود را به مراكز درمانی برسانند و تحت درمان قرار گیرند، چرا كه فرم شدید وبا می تواند یك فرد را ظرف چهار تا 12 ساعت و حداكثر 18 ساعت از پا در بیاورد.

دسترسی سریع
پاسخگو