پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

بلایی كه ریزگردها بر سر پوست می آورند

استاد پوست و مو دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی با بیان اینكه آلودگی هوا و ریزگردها تنها بر سیستم تنفسی اثر ندارند و می توانند سایر مشكلات پوستی نیز ایجاد كنند، گفت:

1401/04/14
|
09:58

این آلاینده ها می توانند در تشدید یا بروز عفونت های پوستی، ریزش مو، آكنه اثرگذار باشند.
رضا رباطی،استاد پوست با اشاره به اینكه ریزگردها و گرد و غباری كه باعث آلودگی هوا شده، اثرات مخربی بر پوست دارند، اظهار كرد: آلاینده های محیطی خصوصا در زمان تشدید آلودگی می توانند بر سلامت پوست اثرگذار باشد.

وی با بیان اینكه پوست خارجی ترین ارگان بدن است كه وسعت قابل توجهی نیز دارد، افزود: میزان مواجه پوست با آلایندهای محیطی خصوصا در دراز مدت می تواند از نظر سلامت پوست زیانبار باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه با تاكید بر این كه به لحاظ عملكردی آلودگی هوا و غلظت آلاینده ها تاثیراتی بر عملكرد طبیعی پوست دارند، هشدار داد: افت عملكرد حفاظتی پوست و افزایش نفوذ پذیری یكی از مهمترین اثرات ریزگردها و آلودگی هواست.

رباطی ادامه داد: اختلال در عملكرد حفاظتی پوست می تواند طیف وسیعی از بیماری ها را ایجاد و یا بیماری های زمینه ای پوستی را تشدید كند.ریزگردهایی كه اگزما را تشدید می كنند

وی با بیان اینكه انواع حساسیت های پوستی یا ضایعات اگزمایی از شایع ترین بیماری های پوستی ناشی از آلودگی هوا و ریزگردها است، ادامه داد: ضایعات اگزمایی در افرادی كه زمینه ابتلا به این بیماری را دارند در زمان بروز آلودگی هوا تشدید می شود.

به گفته این استاد پوست و موی دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی تشدید یا عود و حتی بروز بیماری های پوستی در زمان آلودگی هوا می تواند گروههای حساس، خصوصا كودكان را بیشتر تهدید كند.

خشكی شدید پوست، خارش و قرمزی بخشی از نمای بالینی حساسیت های پوستی در اثر آلودگی هوا و ریزگردها است كه این عضو هیأت علمی دانشگاه به آن اشاره كرد.اثر مستقیم مدت زمان مواجهه و غلظت آلاینده بر ایجاد ضایعه های پوستی

رباطی توصیه كرد: در روزهایی كه غلظت آلاینده ها و ریزگردها بالاست از تردد طولانی در فضای باز و آلوده خودداری كنید چرا كه مدت زمان مواجه و غلظت آلاینده ها در بروز ضایعات پوستی اثر دارد.

وی ادامه داد: اگر چنانچه برای مدت طولانی در معرض آلاینده های محیطی و ریزگردها قرار گرفتید با شست و شوی پوست تراكم آلودگی را در سطح پوست كاهش دهید.

استفاده از تركیبات حفاظتی پوست توصیه دیگر این عضو هیأت علمی دانشگاه برای كاهش آثار مخرب آلودگی های محیطی است.

وی افزود: ضدآفتاب ها و مرطوب كننده ها می توانند در جلوگیری از بروز و عود ضایعات پوستی دربرابر آلودگی هوا كمك كننده باشد.

وی با بیان این كه آلودگی هوا و ریزگردها تنها بر سیستم تنفسی اثر ندارند و می توانند سایر مشكلات پوستی نیز ایجاد كنند، ادامه داد: حتی این آلاینده ها می توانند در تشدید یا بروز عفونت های پوستی، ریزش مو، آكنه اثرگذار باشد بنابراین باید تا جائیكه امكان دارد در روزهایی كه غلظت آلاینده ها بالاست از تردد غیرضروری اجتناب كنید.

رباطی استفاده از شوینده های مناسب و ملایم، ضدآفتاب و مرطوب كننده در روزهایی كه هوا آلوده است را مورد تاكید قرار داد و افزود: به محض مشاهده ضایعات پوستی به پزشك متخصص پوست و مو مراجعه كنید.

دسترسی سریع
پاسخگو