از ساعت به مدت

هشدارسازمان بهداشت جهانی؛ ابتلا به كرونا در حال افزایش است

رئیس سازمان بهداشت جهانی هشدار داد: كرونا تمام نشده و همچنان موارد ابتلا به كووید 19 در جهان رو به افزایش است.

1401/04/14
|
09:57

تدروس آدهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی هشدار داد: كرونا تمام نشده، ما پیشرفت كرده ایم اما مناسب نیست و توانایی برای ردیابی كووید در معرض تهدید و همچنان موارد ابتلا به كووید 19 در جهان رو به افزایش است.

رئیس سازمان بهداشت جهانی اعلام كرد: موارد ابتلا به كووید كه توسط ساب واریانت های BA,4 و BA.5 سویه اومیكرون در بسیاری از نقاط ایجاد شده در 110 كشور جهان افزایش داشته كه موجب افزایش 20 درصدی كل موارد ابتلا شده است.

وی افزود: حتی با این وجود این كه شمار مرگ و میر نسبتا پایدار شده ولی افزایش موارد در سه حوزه از شش حوزه سازمان بهداشت كاملا محسوس است، این موضوع نشان می دهد همه گیری در حال تغییر است.

آدهانوم با بیان این كه گزارش دهی توالی یابی ژن ویروس رو به كاهش است توضیح داد: به این معنی كه ردیابی واریانت اومیكرون و تجزیه و تحلیل واریانت هایی كه در آینده پدید می آیند، سخت تر می شود. ما به اواسط امسال نزدیك شده ایم كه سازمان بهداشت جهانی در آن از همه كشورها خواسته بود كه حداقل 70 درصد جمعیت خود را در برابر كووید واكسینه كنند.

رئیس سازمان بهداشت جهانی در این گزارش ادامه داد: طی 18 ماه گذشته، بیش از 12 میلیارد دوز واكسن در سرتاسر جهان توزیع شده است كه 75 درصد از كاركنان بخش بهداشت و درمان در جهان و افراد بالای 60 سال واكسینه شده اند، نشریه لنست تخمین می زند كه جان 20 میلیون نفر در جهان به دلیل واكسیناسیون در برابر كرونا حفظ شده است.

وی ادامه داد: از طرفی صدها میلیون نفر از جمله ده‌ها میلیون نفر از كاركنان بخش مراقبت های بهداشتی و درمانی و افراد مسن، در كشورهای كم درآمد واكسینه نشده باقی مانده اند كه به این معناست كه آنها در برابر امواج آتی ویروس كرونا آسیب پذیرترند.

آدهانوم گفت: درحالی كه واكسن توسط ثروتمندان و تولید كنندگان احتكار می شود، تعهدسیاسی فزاینده برای ارسال واكسن به مردم و چالش اطلاعات نادرست از اصلی ترین موانع دسترسی همگانی در سال 2020 بوده است.

وی ادامه داد: تنها 58كشور به هدف واكسیناسیون 70 درصدی از جمعیتشان دست پیدا كرده اند، برخی گفته اند كه رسیدن به این هدف برای كشورهای كم درآمد ممكن نیست! در كشور رواندا جایی كه میزان واكسیناسیون دوز دوم اكنون بالای 65 درصد و همچنان در حال افزایش است و یا موارد دیگر نپال و كامبوج نشان می دهد كه این هدف امكان پذیر است.

آدهانوم تاكید كرد: نرخ واكسیناسیون در كشورهای كم درآمد برابر با 13 درصد است اما اگر اراده سیاسی كافی وجود داشته باشد، حمایت برای اطمینان حاصل كردن از عرضه واكسن انجام شود و جوامع با با گسترش اطلاعات نادرست مقابله كنند، افزایش نرخ واكسیناسیون كاملا قابل دستیابی است.

دسترسی سریع
پاسخگو