پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

راهكارهای طلایی برای فرار از گرمازدگی

علیرضا یارقلی متخصص طب ایرانی ، با اشاره به اینكه كودكان نسبت به گرمای هوا آسیب پذیرتر هستند گفت: كلافگی، سردرد، افزایش ضربان قلب، افت فشار خون و حتی غش كردن از علائم گرمازدگی شدید است.

1401/04/08
|
08:34

یارقلی تاكید كرد: قبل از اینكه به این مرحله برسیم باید جلوی گرمازدگی را بگیریم .برای آن چند راهكار ساده وجود دارد. در ساعات میانی روز نباید در معرض آفتاب باشیم و بهتر است كارهای بیرون از خانه را در ابتدا یا پایان روز كه هوا خنك تر است انجام دهیم.

وی توضیح داد: می توانیم 5 قاشق غذاخوری بابونه به 5 قاشق غذاخوری همراه گل سرخ را با یك لیتر آب جوشانده و همانطور كه داغ است صاف كنیم و در ظرف اسپری ریخته و در هوای گرم روی صورت و اطراف صورت آب پاش كنیم. البته می‌توان به جای این جوشانده از گلاب به همراه عرق بابونه هم استفاده كرد. این تركیب به خنك شدن بدن كمك كرده ، تشنگی را كم كرده و از عوارض گرمازدگی جلوگیری می‌كند.

وی افزود: نوشیدن شربت سكنجبین برای جلوگیری از گرمازدگی بسیار موثر است و آب بدن را تامین می كند. شبِ قبل از نوشیدن آن ، می توان قسمت تخم دار خیار را در شربت ریخته و فردا مصرف كرد. شربت سكنجبین عطش را كم می‌كند و مقاومت انسان را در برابر گرما افزایش می‌دهد.

متخصص طب ایرانی كشورمان یادآور شد: مربای زرشك و آلبالو در تابستان بسیار خوب است و می‌توان از شربت‌های این دو میوه به عنوان نوشیدنی استفاده كرد. ضمن اینكه نوشیدنی‌هایی كه حاوی تخم شربتی و سكنجبین باشند می‌توانند از گرمازدگی جلوگیری كرده و تشنگی كم كنند.

یارقلی تاكید كرد: استفاده از شربت سكنجبین و افشانه بابونه و گل سرخ بستگی به این دارد كه چه مدت در هوای گرم قرار بگیریم و چقدر تعریق داشته باشیم. اگر در خانه باشیم روزی یكبار نوشیدن شربت كافی است اما اگر در معرض آفتاب باشیم؛ شاید مجبور شویم هر 10 دقیقه از افشانه گلاب و بابونه استفاده كنیم.

وی درباره علائم گرمازدگی گفت: افزایش ضربان قلب، سردرد، كوفتگی، بی قراری و ضعف بدن از علائم گرمازدگی است. در اولین فرصت باید خودمان را به سایه برسانیم و سر، صورت وگردن خود را با آب بشوییم. با این‌كار عوارض گرمازدگی تا 80 درصد كاهش می‌یابد. استفاده از افشانه بابونه و گل سرخ و نوشیدن آب خنك و شربت بدون یخ به بهبود گرمازدگی بسیار كمك می‌كند.

یارقلی یادآور شد: چای نعناع مزاجی گرم دارد و شل كننده خوبی است. اما چای نعناع به تنهایی برای جلوگیری از گرمازدگی توصیه نمی‌شود. بسیاری از افراد برای رفع تشنگی آب زیادی می‌خورند، شكمشان باد می‌كند اما همچنان تشنه هستند. معده این افراد بلغم شور و غلیظ دارد. چای نعناع در این افراد می‌تواند جلوی عطش آنها را بگیرد. چای هم با طبع گرم و خشك خود سردی معده را از بین برده و جلوی تشنگی را هم می گیرد.

دسترسی سریع
پاسخگو