پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

چرا كمردرد می گیریم/روش های درمان دیسك كمر

فلوشیپ فوق تخصصی درد گفت: كمردرد از شایع‌ترین شكایاتی است كه بیماران به خاطر درد آزار دهنده آن به پزشك مراجعه می‌كنند.

1401/04/06
|
10:55

دامون آزاد، اظهار داشت: از شایع‌ترین علل كمر درد، آرتروز ستون فقرات و بیرون زدگی دیسك‌های بین مهره‌ای است.

وی افزود: بسیاری از مردم تنگی كانال نخاعی را بیماری مجزا از بیرون زدگی دیسك می‌دانند اما جالب است بدانید هر عاملی كه باعث كم شدن قطر كانال نخاعی بشود می‌تواند منجر به تنگی كانال شود.

آزاد ادامه داد: شایع‌ترین علت تنگی كانال نخاعی آرتروز یا استئوآرتریت، ستون فقرات است كه معمولاً در سنین بالای 50 سال اتفاق می‌افتد. از علل دیگر تنگی كانال نخاعی، بیرون زدگی دیسك‌های بین مهره‌ها و ضخیم شدن لیگامان های محافظت كننده ستون فقرات است.

وی گفت: بیرون زدگی دیسك‌های بین مهره‌ای (هرنیاسیون دیسك) می‌تواند به نخاع و در پایین ستون فقرات كمری به ریشه‌های عصبی انتهایی فشار وارد كند و منجر به كمر درد و دردهای انتشاری به اندام‌های تحتانی، پاها، كف پا و انگشتان شود. همچنین بیماران با تشخیص بیرون زدگی دیسك می‌توانند علائم برق گرفتگی، سوزن سوزن و كرختی در پاها را داشته باشند.

آزاد افزود: برای كمردرد درمان‌های مختلفی بر حسب حاد و مزمن بودن علائم وجود دارد. درمان اولیه در كمردردهای حاد، استراحت به مدت 48 تا 72 ساعت و استفاده از داروهای ضد درد ضدالتهابی مثل ژلوفن است.

این فلوشیپ فوق تخصصی درد تاكید كرد: نكته قابل توجه این است كه در طول دوره حاد كمردرد انجام فیزیوتراپی و امثال آن همچون كایروپراكتیك و آب درمانی نه‌تنها اثر مثبتی ندارد، بلكه موجب تشدید درد خواهد شد.

وی افزود: كمردردی كه بیش از سه ماه طول كشیده، مزمن نامیده می‌شود و از این مرحله است كه اقدامات بیشتر تشخیصی از جمله ام آر آی ستون فقرات كمری و خاجی و نوار عصب و عضله لازم می‌شود.

آزاد گفت: حال اگر تشخیص بیرون زدگی دیسك در شرح حالی كه از بیمار می‌گیریم و معایناتی كه انجام می‌دهیم با ام آر آی كمر بیمار همخوانی داشته باشد، اقدامات درمانی مختلفی بسته به شدت علائم بیمار قابل انجام است. خبر خوب اینكه بیش از 50 درصد دیسك‌های بین مهره‌ای با اقدامات حمایتی همچون انجام برخی ورزش‌های تقویت كننده عضلات اطراف ستون فقرات مثل ورزش‌های ویلیامز و فیزیوتراپی بهبود می‌یابند.

وی ادامه داد: دیسك‌های باقیمانده كه با انجام اقدامات قبلی بهبود نیافته اند و كماكان بیمار را آزار می‌دهند، بر اساس نوع بیرون زدگی دیسك به دو روش جراحی باز و جراحی بسته درمان می‌شوند.

آزاد افزود: بسیاری از بیمارانی كه با كمردرد مزمن به پزشك فوق تخصص درد مراجعه می‌كنند تحت اقدامات كمتر تهاجمی و جراحی بسته ستون فقرات بدون بیهوشی قرار می‌گیرند. از جمله این روش‌ها امروزه استفاده از لیزر دیسك یا همان PLDD برای درمان دیسك بیرون زده است كه به این صورت است كه دیسك بیرون زده بیمار در اتاق عمل درد و بدون بیهوشی و با راهنمای تصویربرداری همزمان، هدف قرار می‌گیرد و زمانی كه نوك سوزن در هسته دیسك قرار گرفت، فیبر لیزر كه تا نوك سوزن هدایت شده است از طریق ایجاد گرمای كافی باعث تبخیر بخشی از مایع دیسك و كاهش فشار درون دیسك می‌شود كه نهایتاً باعث برگشت قسمتی از دیسك بیرون زده به سمت هسته دیسك و برطرف شدن فشار بر ریشه‌های عصبی و بهبود علائم بیمار خواهد شد.

این فلوشیپ فوق تخصصی درد اظهار داشت: توصیه نهایی بنده به مردم، جمله مشهور «پیشگیری بهتر از درمان» است و خواهش می‌كنم تا جایی كه می‌توانند از انجام حركات ناگهانی و چرخشی در ستون فقرات و بلند كردن اجسام سنگین خودداری كنند و ورزش‌هایی مثل شنا كه باعث تقویت عضلات ستون مهره‌ها می‌شود را جدی بگیرند تا كمتر مبتلا به بیرون زدگی دیسك بین مهره‌ای شوند.

دسترسی سریع
پاسخگو