پاسخگو صبح ها شنبه دوشنبه چهارشنبه بعداز ظهر ها دوشنبه تا چهارشنبه از ساعت صبح ها 08:15 تا 09:00 بعدازظهر ها 15:00 تا 16:00 به مدت صبح ها 45 دقیقه بعدازظهرها 55 دقیقه

با یك كلیه می‌توان خون اهدا كرد؟

اهدای خون اقدامی انسان دوستانه است كه می تواند جان افراد زیادی را نجات دهد و امكان اهدای خون برای هر فرد سالمی وجود دارد به گونه ای كه مردان می توانند هر سه ماه یك بار و زنان هر چهار ماه یكبار خون اهدا كنند.

1401/04/05
|
09:54

اما در پاسخ به این پرسش كه افراد دارای یك كلیه میتوانند خون اهدا كنند، پزشكان بر این باورند: اگرچه فرد دارای یك كلیه سالم با عملكرد طبیعی ممكن است هیچ مشكل جسمی نداشته باشد، بدن فرد با یك كلیه باید عملكرد دو كلیه را انجام دهد. این ممكن است در آینده منجر به فشار بر كلیه شود.

اگر فرد یكی از كلیه های خود را اهدا كرده باشد یا به دلیل بیماری كلیه خود را از دست داده باشد، عملكرد كلیه دیگر 20 تا 30 درصد به دلیل فرآیندی به نام "هیپرتروفی جبرانی" افزایش می یابد.

به طور كلی، فردی كه یك كلیه دارد در صورتی كه عملكرد كلیه طبیعی باشد، می تواند به طور طبیعی زندگی كند، این بدان معناست كه او می تواند مانند فردی با دو كلیه طبیعی، تمام فعالیت های خود را داشته باشد. همچنین در مجموع فردی كه از سلامت كامل برخوردار باشد حتی با داشتن یك كلیه نیز می تواند خون اهدا كند.

هرچند در شرایط زیر فرد به طور موقت نمیتواند خون اهدا كند:

1. بارداری

2. تب حاد

3. در صورت مصرف الكل یا انجام تاتو به تازگی

همچنین در این شرایط امكان اهدای خون وجود ندارد:

1. سرطان

2. بیماری شدید ریوی

3. عفونتهای ویروسی همچون HIV و دیگر عفونتهای قابل انتقال

دسترسی سریع
پاسخگو